Geldgebrek nekt kerken Nieuw burgerinitiatief: Task Force Toekomst Kerkgebouwen Sloop hangt als en doem boven duizenden kerkgebouwen in Nederland. Met deze noodkreet betrad het nieuwe burgerinitiatief Task Force Toe komst Kerkgebouwen afgelopen najaar de politieke arena. En dankzij de vervroegde verkiezingen vond het initiatief direct gehoor. Er kwam veel steun van gelijkgezinden en politieke bijval. Fotografie: Pim van Gelder Foto 1-4 Kaatsheuvel De kerk is van binnen al ontmanteld. Banken en vloeren zijn er uitgehaald. Foto 5 Kaatsheuvel Exterieur van de kerk KERKGEBOUWEN en kloosters in Nederland raken bijna allemaal in de gevarenzone omdat er niet, zoals in landen als Duitsland en Frankrijk, een goede regeling is om kostbare en beeldbepalende gebouwen in stand te houden. Kerkgebouwen moeten weer een levend deel uit maken van de samenleving, om te voorkomen dat bij ongewijzigd beleid de komende decennia niet duizend, maar duizenden kerken uit Neder landse steden en dorpen verdwijnen, vinden de initiatiefnemers. 'Wat we nu al aan sloop meemaken is nog maar het topje van de ijsberg, en zelfs rijksmonumentale kerken komen steeds vaker in de gevarenzone. Dit zal de leefomge ving van miljoenen burgers aantasten.' De Task Force pleit daarom voor een geheel nieuwe aanpak voor de financiering van behoud en onderhoud van kerkgebouwen. De huidige rijksregelingen zijn niet toereikend, bieden geen vangnet voor een groot deei van de kerkgebouwen, en leggen de verantwoor delijkheid te veel alleen neer bij kerkeigenaren en gemeenten. Er is geen landelijke visie die zich richt op alle kerkgebouwen, als alternatief voor het huidige zeer ingewikkelde stelsel van overheidsubsidies. Daarom moet de rijksbijdrage aan restauratie en instandhouding substantieel omhoog, december 2006 Fleemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 23