Foto 4 Rechts. De waaien van Eemland liggen als graancirkels in het landschap. Foto RER-Plaatgroep (H.Bol) Provincie Utrecht. Foto 1-3 Linkerpagina. De Bruid van Haarlem in de Kennemerduinen. Het stui vende duinzand waait over de duintop, waardoor het duin in de luwte aangroeit. Foto Heemschut ingrepen als het verwijderen van de naald en loofbomen. Die horen in deze kuststreek eigenlijk niet thuis. Duinvalleien worden afgeplagd, om meer variatie in begroeiing te krijgen. Doordat struikgewas en bodembe groeiing is weggehaald heeft de wind vrij spel met het duinzand. Iets ten oosten van Parnassia gebeurde dit aan de zuidelijke voet van een duin, dat de fraaie naam 'Bruid van Haarlem' draagt. De Bruid van Haarlem is een wit bloeiend plantje dat hier ooit is gesignaleerd. Afgezien van het kaalschrapen van de duin vallei is aan deze duinkant de op natuurlijke wijze door de wind veroorzaakte paraboolvorm teruggebracht in de zandberg. De duintop is anderhalve eeuw geleden met helmgras, duin doorn en dennen beplant om het voortdurend verstuiven tegen te gaan. Tegenwoordig wordt die oude dynamiek - met mate - juist weer op prijs gesteld: een duin dat geleidelijk aan door de wind verstuift geeft heel mooi weer hoe dergelijke processen met het verstrijken van de tijd verlopen. Het duin waait niet weg. De wind blaast bij elke storm zand over de blanke top. In de luwte vallen de korrels weer neer, zodat het duin aan die kant aangroeit. Het duin schuift beetje bij beetje op. Omdat de heersende windrichting vanuit het zuidwesten komt schuifelt De Bruid in noordoostelijke richting, niet meer dan vijf meter per jaar. De eerste echte hindernis volgt over een halve eeuw. Dan raakt een duinfietspad bedolven. In Eemland werden de landerijen al sinds de middeleeuwen droog gehouden door de rivier de Eem te bedijken. Opgestuwd water vanuit de Zuiderzee zorgde tientallen malen voor ernstige dijkdoorbraken. En overal waar een gat in de dijk ontstond schuurde het instromende water een ronde vorm uit de grond achter de dijk: een waai of wiel. Om de bres te dichten werd een nieuw stuk dijk om dit meertje heen gelegd, met als gevolg een sterk variërend dijkland schap. Elders zijn de honderden grote zwerfkeien die de afgelopen eeuw in zandwingebied De Zanderij zijn aangetroffen geformeerd tot een aardkundig monument. De keien zijn door kunstenaar Peter Enter in de vorm van een kompasroos gegroepeerd op een eilandje waar een hoogspanningsmast staat. Ook de oude draaischijf van NS-locs die hier nog lag is in het kunstwerk opgenomen. Sinds 1999 is het Zwerfkeieneiland een aardkundig monument van Utrecht. De zwerfstenen zijn namelijk met schuivende landijsmassa's meegevoerd vanuit zowel het noordelijke Zweden als de zuidelijker Eifel en de Ardennen, om hier op één hoop te belanden. Opzet is, dat er uiteindelijk in Nederland 144 aardkundige monumenten zijn aangewezen, gemiddeld twaalf per provincie. Utrecht en Noord-Holland zijn al aardig op dreef. Deze laatste provincie heeft zeventien van de tachtig beoordeelde kenmerkende landschappen als monumentaal aangemerkt en er inmiddels een handvol aangewezen. P.G. Arp is redacteur van Heemschut Informatie over de Utrechtse aardkundige monumenten: www.aardkundigewaarden.nl december 2006 Heemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 21