Van Waaien van Eemland tot de Bruid van Haarlem Reportage De opmars van het aardkundige monument Piet Arp - De Wielen en Waaien van Eemland vormen een uniek beeld van het bedijkte land langs de Eem, Daarmee is dit landschap sinds juni vorig jaar het jongste aardkundig monument van de provincie Utrecht. In Noord-Holland is het jonge duin De Bruid van Haarlem afgelopen voorjaar weer in beweging gezet. De verwaaiende zandmassa ver plaatst zich korrel voor korrel in noordoostelijke richting door het nationaal park Zuid- Kennemerland. En is eveneens een aardkundig monument. ZE ZIJN NOG NIEUW, dit soort monumen tale elementen van het Nederlandse land schap. Ze zijn gevormd door de natuur, maar worden zoals elk ander monument bedreigd door menselijk handelen. Soms zorgde juist dat menselijk handelen, zoals bij bedijken en ontginnen, voor het ontstaan van wat nu als heel kenmerkend wordt gezien. De provincie Utrecht plaatste een jaar of tien geleden de Grebbeberg bij Rhenen als aller eerste op de lijst aardkundige monumenten. De Grebbeberg is gevormd tijdens de ijstijden en is daarmee als stuwwal een prachtig overblijfsel uit die periode. Het feit dat er in de meidagen van 1940 zeer fel is gevochten bij dit onderdeel van de Grebbelinie maakt dit gebied in cultuur historisch opzicht alleen maar interessanter. Utrecht zette de toon, maar al snel volgden enkele andere provincies dit eerste voorbeeld om kenmerkende, bijzondere landschappen wat extra bescherming te bieden. Tweede doel is, die herkenbare landschapskenmerken onder de aandacht van meer dan alleen de deskundigen te brengen. Zo is een nauwelijks zichtbare verhoging in een weide bij Zaandam het overblijfsel van een oude kreek. Het zand dat daar bezonk klonk met het verstrijken van de eeuwen minder in dan het veengebied rond het waterstroompje. Net zo opmerkelijk is de uitloper van een oude strandwal tussen Haarlem en Amsterdam, waarop al vroeg in de Middeleeuwen een kerkje werd gebouwd: De Stompe Toren van Spaarnwoude. De hier goed zichtbare glooiing van de bodem onder de kerk is nu even zeer monumentaal als het kerkje zelf. Dat ook in de steentijd deze plek al aantrek kelijk was blijkt uit archeologische vondsten die hier zijn gedaan. In het duingebied ten westen van Haarlem werkt het nationaal park Zuid-Kennemerland aan het terugbrengen van de natuurwaarden, sinds de drinkwaterwinning hier eind afgelopen eeuw is gestaakt. Nu de duinen weer meer water vasthouden keert de oorspronkelijke vegetatie terug, hier en daar geholpen door 18 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 20