huis ze speciaal uit Frankrijk had laten over komen. Totdat we een jaarverslag ontdekten van de Plantsoenendienst uit 1936. Daar stond heel kil dat alle iepen in de Sophialaan dat jaar waren omgezaagd, in verband met de iepziekte. Het waren dus iepen op de gravure, die pas in 1936 vervangen werden door de huidige kas tanjes. Afkomstig als groot-formaat kastanjes (kiemjaar ongeveer 1900) uit het bomendepot van de gemeentekwekerij. 'Tijdens de bomeninventarisatie vonden we in de tuin van antiquair Van Leeuwen achter het Noordeinde een rode beuk, waarvan we dachten op basis van de stamomtrek van 5,68 meter dat hij minstens 270 tot 300 jaar oud moest zijn. Het is de dikste boom in Den Haag. De boom bleek echter 'pas' honderd jaar oud te zijn, maar hij stond er zo fantastisch; in de luwte en met het juiste grondwater. Het tegen overgestelde was het geval bij een iep aan de Badhuisweg, waarvan we vermoedden dat hij uit ongeveer 1860 stamde. Deze bleek bijna 300 jaar oud te zijn. In de duinen groeien bomen niet hard, zeker niet als ze onbeschut staan. De eerste 150 jaar groeide deze iep nauwelijks, hij had toen een diameter van zo'n 25 centimeter. Pas met het bebossen van de duinen begon, in de luwte, de iep te groeien. Hij heeft nu een diameter van bijna twee meter.' 'We verliezen zo veel bomen, veel meer dan vroeger. Het verkeer is toegenomen en er wordt veel meer in de grond gegraven voor het leggen van kabels. Dat is zeer schadelijk voor de wortels. De toekomst ziet er slecht uit, dus we moeten nadenken over oplossingen waardoor groen voor de toekomst behouden blijft. Zoals bij de Hartlijn, die loopt van het Zieken naar de Kneuterdijk. De openbare ruimte werd op dit traject opnieuw ingericht en het groen had de allerhoogste prioriteit; de bomen moeten hier zo groot kunnen worden als op het Lange Voorhout. Daarom hebben we onder meer een bomenviaduct aangelegd, waardoor wortels zonder problemen onder de trambaan kunnen groeien. Tijdens de werkzaamheden stuitten we voor het Tweede Kamergebouw op een funde ring. Het werk werd vier weken stilgelegd, voor onze collega's van archeologie. Het bleken de resten te zijn van stadhouder Maurits' tuin: tra peziumvormig met twee grote cirkels, fonteinen en veel Italiaans marmer. Er zijn maar twee van dit soort tuinen in Nederland geweest, in Groningen en hier in Den Haag. We wisten wel van het bestaan. Bronzen strips in het wegdek 16 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 18