zijn zelfs ouder dan 150 jaar. Daarnaast moeten ze bijzonder zijn door hun cultuurhistorische betekenis, hun zeldzaamheid of doordat ze zich onderscheiden in bijvoorbeeld hoogte, dikte of soort. Een vaste groep medewerkers van het Groenbedrijf Den Haag verzorgt de bomen. 'Zij werken nog op oude, ambachtelijke wijze. Boomverzorgend werk bestaat tegenwoordig vooral uit snoeien, terwijl deze mensen nog wonden behandelen en zware takken kunnen verankeren. Dit specialisme is in Nederland midden jaren zestig opgekomen en was begin jaren tachtig, in verband met de hoge kosten, al weer op zijn retour. In Duitsland bestaat het vak al zeker 150 jaar. Dat heeft waarschijnlijk te maken met de bosbouwtraditie daar. En ze hebben er misschien gewoon meer voor over. In Nederland gebeurde maar incidenteel iets op dit gebied, en dan niet door gemeenten maar door rijke particulieren. Zoals bij slot De Haar in Haarzuilens honderd jaar geleden.' Tuinarchitect Henri Copijn liet ongeveer 6.000 bomen van gemiddeld zo'n vijftig jaar oud afkomstig van allerlei landgoederen in Utrecht aanvoeren, omdat opdrachtgever Etienne baron van Zuylen van Nijenvelt bomen wilde hebben die schaduw gaven. Tijdens het vervoer werd zelfs een aantal hoekhuizen opgekocht en afgebroken, toen een bocht te scherp was om de bomen langs te voeren. 'Den Haag is zo groen, omdat alle landgoederen tot in de jaren vijftig in handen van particu lieren waren. Zo zijn ze niet volgebouwd door projectontwikkelaars. De eigenaars verzamelden bomen van over de hele wereld. Omdat de land huizen met zichtlijnen op elkaar georiënteerd Boomleeftijd 'Je kunt je geweldig vergissen in de leeftijd van een boom. Op de Sophialaan, misschien wel de mooiste laan van Europa door de prachtige lichtval tussen de bomen, staan indrukwek kende paardenkastanjes, Baumanni's. In Neder land werden de eerste Baumanni's in 1860 gekweekt. Op basis van een oude gravure van de Sophialaan concludeerden we dat de kas tanjes hier al in 1845 stonden. Dit waren dus de eerste Baumanni's in Nederland, bijna 150 jaar oud. Omdat deze soort in Frankrijk al in 1840 bekend was, namen we aan dat het konings- waren, konden de overburen zien wat jij in de tuin had staan. Een prachtige rode beuk uit een ver oord in de tuin was toen net zoiets als tegenwoordig een rode Ferrari voor de deur.' december 2006 Heemschut 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 17