Foto 1 Gelderland. De uitreiking van de erespeld door Willem Wolters aan Marga Jetten. Foto Ria Koning Foto 2 Rechts. Herbert Sarfatij. Foto Hans Bollebakker Restauratieaannemer W. Kuipers met pensioen Wim Kuipers nam 14 september afscheid als directielid van het aan nemersbedrijf Koninklijke Woudenberg Ameide tijdens een ontvangst in een overvolle en oververhitte ridderzaal op kasteel Loevesteijn. Wim Kuipers gaat met pensioen, maar heeft een leven lang - ruim veertig jaar - in de restauratieaannemerij gewerkt, aanvankelijk bij het bedrijf Van der Sluys Ft Van Dijk, waar tijdens zijn directeurschap onder vele andere kas teel Loevesteijn door hem is gerestau reerd. De fusie met Woudenberg bracht twee eminente restauratie-aannemers- bedrijven tezamen. Daar bekleedde hij eveneens een directiefunctie. Met veel gevoel voor humor zette Kuipers in zijn afscheidsrede een beeld van zijn ervaringen in en zijn kijk op het restauratievak neer, waarin menselijk heid en liefde voor het vak één geheel vormden. Hij is een stuwende kracht voor het vakgebied en medeoprichter van het vakblad Monumenten. Maar hij zag als één der eersten de erosie en teloorgang van ambachtelijke vakkennis. Als initiatiefnemer van de Vakgroep Restauratie - waar oplei dingen voor restauratieambachten zijn geïnitieerd en gepropageerd - trachtte hij daarin verandering te brengen. Geliefd om zijn bescheidenheid, geroemd om zijn kennis en geres pecteerd om zijn integriteit is hij een levende legende. De jubilaris kreeg een staande ovatie van de honderden aanwezigen. Hans Bollebakker Erespeld voor Marga Jetten Op een door de weergoden gunstig bestemde excursiedag werd ons bestuurslid Marga Jetten in het zon netje gezet. Op voordracht van de provinciale commissie Gelderland werd zij door het bestuur onderscheiden met de Heemschut Erespeld. Zij ontving de onderscheiding uit handen van de voorzitter Willem Wolters die lovende woorden sprak over haar functioneren als secretaris van de provinciale com missie. Niet alleen met enthousiasme en betrokkenheid vervult zij deze functie al 14 jaar, maar ook met grote kennis van monumentenzaken. Haar kwaliteiten zet zij ook in als monu mentenambtenaar van een Gelderse gemeente, als inwoner van Nijmegen bij monumentenvraagstukken aldaar en verder haar redactiewerk voor Numaga, de historische vereniging van Nijmegen. Dit alles in combinatie met haar taak als echtgenote en moeder. De voor Marga stil gehouden gebeur tenis vond plaats na de lunch in schol- tenboerderij het Vriezenhuis tijdens de excursie Achterhoek. Vanwege het mooie weer kon dat buiten op het terras plaatsvinden te midden van commissieleden en excursiedeelnemers. In een ongedwongen en feestelijke sfeer werden heel wat handen geschut. Een fraai boeket bloemen ontbrak vanzelfsprekend niet. Ria Koning Ir. Rob Apell overleden Geheel onverwacht is zaterdag 28 oktober ir. Rob Apell overleden, adviseur monumentenbeleid van de Rijksbouw meester. Rob Apell (1946) studeerde bouwkunde aan de toenmalige Techni sche Hogeschool (TU) in Delft, waarbij hij zich specialiseerde op het terrein van restauratie. Hij werd medewerker van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waar hij in twintig jaar tijd met name als hoofd van de regio west een groot aantal belangrijke restauraties heeft begeleid. Later werd hij hoofd bureau Monu mentenzorg in Amsterdam. Sinds 1999 was hij als adviseur monumentenbeleid verbonden aan het atelier van de Rijks bouwmeester (Rijksgebouwendienst). In die hoedanigheid begeleidde hij enkele belangrijke restauratieprojecten, zoals de renovaties van het Rijksmuseum in Amsterdam en het Muiderslot en de res tauratie van het huis De Trompenburg in 's-Graveland. Tot zijn overlijden was hij onder meer betrokken bij de aanstaande verbouwing van het Scheepvaartmu seum in Amsterdam. Namens het Minis terie van VROM had hij zitting in de adviescommissie voor de aanwijzing van beschermde stads- en dorpsgezichten in het kader van de Monumentenwet. Rob Apell had een bijzondere belang stelling voor het Nederlands erfgoed overzee, met name in 'De West'. Hij was actief binnen de Koninklijke Neder landse Oudheidkundige Bond, ICOMOS, UNESCO en de stichtingen voor het beheer van Forteiland Pampus, kasteel Huis Amerongen en het Van Doesburg huis (Meudon, Fr.). Oproep aan Groningse leden Secretaris gezocht Groningen - Helaas gaat onze secre taris de Groningse Commissie per 1 januari 2007 verlaten wegens drukke werkzaamheden elders. De commissie zoekt daarom een nieuwe secretaris. Van commissieleden verwachten we betrokkenheid bij het Groninger cultureel erfgoed. De werkzaamheden kunnen in overleg geregeld worden. De commissie verzoekt de Heemschut leden in Groningen die belangstelling hebben voor secretariaatswerkzaam heden zich te melden bij M. J. A. Vooijs, 050-3181645 of bij het landelijk bureau van Heemschut, 020-6225292. H. Sarfatij promoveert Op 12 mei j.l. promoveerde aan de Uni versiteit van Amsterdam Herbert Sar fatij op het proefschrift: 'Dordracum Exeavatum, Opgravingen in Dordrecht, archeologie van een deitastad.' Pro- motores: prof.dr. P.H.D. Leupen en prof. dr. F. Verhaeghe. De dissertatie is de neerslag van het door Sarfatij -Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek- verricht stadsarcheologisch onderzoek in Dordrecht in de periode 1968 - 1989. Paranimphen waren veldarcheoloog Arnold de Haan en histoticus Rudie Künzel. Uitgangspunt is het archeologisch nederzettingen onderzoek in stedelijke context. De omgeving Tolbrugstraat is onderwerp van de dissertatie. De handelseditie verschijnt t.z.t. bij Matrijs. Hans Bollebakker december 2006 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 15