Vereniging Ingezonden: Brutale ingreep Als inwoner van een aangrenzende gemeente ben ik goed bekend met de stedenbouwkundige schoonheid van en de enkele monstruosi teiten in Leiden. Waar het in het juninummer besproken plan voor het Aalmarktgebied eventueel onder gaat vallen kan ik op voorhand niet beoordelen. Wat ik er in aantrekkelijk van vind is dat het voorziet in een plein. Anders dan Rob Onel heb ik minder moeite met "brutale ingrepen", mits deze het totale architectonische beeld verrijken. Wie vanaf de Stille Mare een blik werpt over de Rijn, kan het nog steeds eens zijn met wat ir. Van Oerle ruim 60 jaar geleden in het Heemschut deeltje over Leiden schreef, dat het Waaggebouw een sieraad is 'waaraan de leelijke Van Nelle-gevel echter ernstig afbreuk doet'. Die gevel behoort nu toe aan VEtD, die bovendien de beide stegen aan weerskanten grotendeels zielloos maakt. Mijn indirecte oplossing voor het Aalmarkt gebied zou zijn om het gehele bebouwde gedeelte tussen deze stegen, de Breestraat en de Rijn, op het Waaggebouw en het diagonaal er tegenover gelegen huis na, af te breken en er een plein in te richten. Leiden krijgt zoiets als een herkenbaar stadscentrum, dat het nu niet heeft. Historisch van belang zijnde gebouwen als de Waag en het Stadhuis komen visueel beter tot hun recht. Door een vrije zichtas langs de Mare en het uitzicht over het plein zullen de Pieterskerk, de Har- tebrugkerk en de Marekerk het beeld van de binnenstad opvallender bepalen. Ondernemers zullen zich graag in de omgeving vestigen en de Leidse binnenstad de zo gewenste economische impuls verschaffen (meer dan het Aalmarktsgebiedsplan zal doen). Horecagelegenheden aan de Rijn zullen in de late namiddag en avond langer zonlicht hebben (nu tegen gehouden door het warenhuis). Er ontstaat in Leiden meer ruimte voor grootschalige evenementen. Vanzelfsprekend zitten er ook enkele haken en ogen aan een dergelijke oplossing. Zo zullen een paar winkels moeten wijken, de monumentale gevel met het fronton aan de Breestraat zal ontmanteld moeten worden om elders te worden aangehecht en het kleine hoogteverschil tussen Breestraat en Aalmarkt zal harmonieus moeten worden verwerkt. Maar wat men ook kiest, te hopen is dat een en ander met behulp van computersimulatie grondig wordt bestudeerd alvorens een besluit wordt genomen waar veel generaties waarschijnlijk mee te maken zullen hebben. L.W. de Does, Oegstgeest. Utrecht' Amsterdam Groningen Workum hoofdvestiging Utrecht Tel. 030 - 2412912 Fax 030 - 2413934 www.jurriens.nl mail@jurriensbouw.nl 12 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 14