Tekening 1 Borculo. De nieuwe opstelling van het nieuwe kerkmeubilair, om meer recht te doen aan de eigentijdse invulling van de erediensten. Kerkelijk Kunstbezit. De PC vindt dat een kerkelijke gemeenschap in liturgiseh-materiële zin zich een optimale omgeving moet kunnen verschaffen, waar alle deelnemers hun geloof optimaal kunnen beleven. Binnen het huidige interieur is dat niet het geval. De kerkbanken voor zo'n 275 kerkgangers zijn sleets. De (wei nige) kerkgangers zitten verspreid en achterin. Beneden de preekstoel spelen de overige sacra menten zich af. De predikant staat tegenover de luisterende gemeente. Heemschut ervaart deze praktijk als ingaand tegen de bedoeling van de Liturgische Beweging in Nederland. De huidige liturgische opvatting in zowel materiële als spirituele zin is speelser: de predikant samen met de gemeente. Dat vereist, mede gezien de meer publieke functie voor de kerk, een flexi beler opstelling van het meubilair. In 1925 speelden zich bij het weer functioneel maken van de St. Joriskerk twee processen af. Het exterieur is gerestaureerd, het interieur gerenoveerd, waarbij is voorbijgegaan aan de historiciteit. In de laat-gothische gebouwde kerk herinnert het interieur aan de Amster damse School. Monumentenwet Kennelijk heeft de monumentenwet de vraag voorzien of bij restauraties van kerkgebouwen de historiciteit en culturele waarde van het interieur voorrang moeten hebben boven de eigentijdse wensen van kerkbesturen voor de materiële invulling van de erediensten. Speciaal voor kerken biedt artikel 18 van de Monumentenwet 1988 wegens de belangen van het belijden van de godsdienst een ontsnap pingsroute. Over de vergunning moet over eenstemming bestaan met de eigenaar van het kerkgebouw. Het bestuur van de St. Joriskerk beroept zich op dit artikel 18. Na veel overleg met de bezwaarmakers werden door B en W van Borculo de waardestellingen terzijde gelegd en werd de door het kerkbestuur gevraagde monumentenvergunning voor het aanbrengen van de veranderingen verstrekt. Drs \N. Wolters is voorzitter van de provinciale Commissie Gelderland en oud-dijkgraaf van het Polderdistrict Rijn en IJssel. december 2006 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 13