GESPECIALISEERD IN RESTAURATIEWERKEN LOOD - ZINK - LEI - EN KOPERWERKEN Postbus 37268 1030 AG Amsterdam Printerstraat 211033 RT Amsterdam Tel. 020-6824385 Telefax 020-6844043 Probleemstelling Het voorafgaand aan de cycloon aanwezige kerkinterieur bestond globaal uit de preekstoel die aan de zuidwand van het schip geplaatst was, met daar omheen en in de zijbeuk de kerk banken. Aan de oostzijde, op het koor stond het uit 1791 stammende orgel. In 1926 werd het oorspronkelijk houten plafond vervangen door spitsbogen, die opgebouwd zijn uit een kleine vorm baksteen. In het vernielde portaal werd als vloer naar de galerij een zeker 15 cm dikke betonvloer gelegd. Het nog intact zijnde orgel werd vanaf het koor verplaatst naar de gere noveerde orgelgalerij. Dit gebeurde zo ondes kundig, dat het instrument daarna niet meer te gebruiken was. Het werd in 1928 vervangen door een pneumatisch kastloos orgel van de firma J. de Koff en Zn uit Utrecht. De twee voorste betonnen steunberen zijn nogal zwaar aangezet en komen in een boog bij elkaar, waardoor de spitsbogen boven de orgelgalerij gescheiden werden van de spitsbogen boven de eigenlijke kerkruimte. Het toegangsportaal aan de torenzijde werd van de kerkruimte gescheiden door deuren en glas-in-loodramen. Een op het koor breed gebouwde en domi nante preekstoel kreeg aan beide zijden kerkenraadbanken. Voor dit ensemble werd het doopvont geplaatst. Later kwam voor de preekstoel de Avondmaalstafel. In het schip stonden in een longitudinale opstelling de kerkbanken, gescheiden door het middenpad. Het kerkmeubilair is opgebouwd uit eenvoudige vurenhouten geraamten met gebeitst triplex in een eiken-look, zonder nadere detaillering. Op de wand tussen galerij en kerkportaal staat ter herinnering aan 25 augustus 1925 Psalm 107 25. Als Hij spreekt zoo doet Hij eenen stormwind opstaan. De zijbeuk bleef leeg. De kerkmuren werden wit bepleisterd, de banken staan op een houten vloer. Op 3 maart 1928 werd de kerk terugge geven aan 'de Dienst van het Woord'. 70 jaar later is de vraag betreffende de ver nieuwing en opstelling van het kerkmeubilair weer actueel: is het cultuurhistorisch geoor loofd te komen tot een volledige vernieuwing en verandering van het kerkmeubilair, in een naar de huidige liturgische opvatting geldende opstelling? Waardestelling De Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland karakteriseert dit meubilair als versoberde Amsterdamse School/Art Déco stijl. De stichting hecht grote waarde aan het ensemble. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg vindt vanuit architectuurhistorisch en cultuurhis torisch opzicht het interieur van belang als herinnering aan de stormramp. Zij hecht grote waarde aan de dispositie van het kerkinterieur als een van de vroegste voorbeelden van de herinrichting van kerken door de Liturgische Beweging in de periode 1930-1960. Wat het kerkbestuur van de St. Joriskerk wil is niet in overeenstemming met de waardestelling van de RDMZ en Stichting Kerkelijk Kunstbezit. Beide adviseren afwijzend op algehele verwij dering, al komt door de verandering een meer geëngageerde liturgie tot stand. Trouw, rouw, huwelijks- en doopdiensten en de zondagse erediensten komen naar de hedendaagse opvat tingen in de bestaande situatie niet meer tot hun recht. In feite betekent de nieuwe carréop stelling een terugkeer naar de tijd van voor de ramp. In plaats van stoelen stonden kerkbanken geformeerd rond een preekstoel die tegen de zuidzijde van de kerk was geplaatst. Heemschut Gelderland De provinciale commissie Gelderland van Heemschut werd om advies gevraagd door een kleine groep kerkleden en tegenstanders van de vernieuwingsplannen. Heemschut is het niet eens met de tegenstanders van de vernieuwing en derhalve ook niet met de negatieve adviezen van Monumentenzorg en de Stichting CM CM O CO CD CM CM MEUBELMAKERIJ gespecialiseerd in ANTIEKRESTAURATIE Installatiebedrijf Loodgieters v/d kroef b.v. 10 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 12