Utrecht Groningen Drenthe Woningplan verspert Nederhof Poort Wijk bij Duurstede - Als de bouwplannen om achter de Nederhof Poort in de Volderstraat een woning te plaatsen doorgaan, waardoor de poort voorgoed wordt geblokkeerd, gaat een uniek rijksmonument verloren. De 15e eeuwse Nederhof Poort vormde de in- en uitgang van het gebouwencomplex 'de Nederhof' aan de Markt. Tijdens de residentie van de Utrechtse bisschoppen op kasteel Duurstede ontstonden de huidige gebouwen. In het onlangs onder monumentenzorg geres taureerde, aan de Markt gelegen deel van het complex bevindt zich thans een winkel met daarboven een viertal appartementen. Bond Heemschut heeft inmiddels in een brief aan het college van B en W van Wijk bij Duur stede haar bezwaren tegen bovengenoemde bouwplannen kenbaar gemaakt. Aanvraag Biltse Duinen als monument Bilthoven In het natuurgebied de Biltse Duinen, achter de Julianaiaan in Bilthoven, lag nog een deel dat in het bezit was van de busonderneming Connexxion. In verband met de privatisering heeft de directie van het ver voersbedrijf het betreffende deel van het zand- verstuivingsgebied te koop aangeboden. Het Utrechts Landschap heeft een bod uitgebracht dat te laag werd bevonden. Het Utrechts Landschap betreurt de gang van zaken in hoge mate en heeft aangegeven alles in het werk te zullen stellen om het gebied alsnog te verwerven. Inmiddels heeft de Vereni ging 'Vrienden van de Biltse Duinen' samen met de natuurorganisatie IVN het gebied voorge dragen als gemeentelijk monument. Heemschut ondersteunt deze aanvraag. Boerderijenlint dorpsgezicht Nieuw-Beerta - Het boerderijenlint van Nieuw- Beerta langs de oude 16de-eeuwse dijk die dit gebied vroeger tegen een inbraak van de Dol- lard beschermde, wordt beschermd dorpsge zicht. Aan de westzijde van de dijk liggen fraaie Oldambster boerderijen en villaboerderijen. Naar het oosten toe kun je tot Nieuweschans kijken over het tussendijks gebied, waar vroeger de Dollard deinde. De Rijksdienst acht het lint van Nieuw-Beerta van nationaal belang 'vanwege zijn grote cultuurhistorische, ruimtelijk-historische en architectuurhistorische waarden en de tamelijk hoge mate van gaafheid en zeldzaamheid'. 'Het is een van de gaafste voorbeelden van een boerderijenlint in het voor het Oldambt karakteristieke open landschap, waar boven dien het architectuurhistorische gehalte van de bebouwing en erfbeplanting zeer hoog is.' Het college van B en W van Reiderland had in juli 2003 al besloten een procedure te starten om het lint van Nieuw-Beerta aan te laten wijzen als beschermd dorpsgezicht. De gemeente vraagt nu gedeputeerde staten van Groningen een positief advies te geven. Heemschut Groningen heeft zich in het begin van 2002 bemoeid met dit gebied. Verontruste bewoners riepen toen de steun van de Bond Heemschut in omdat dit karakteristieke gezicht bedreigd werd door de bouw van een groot veeteeltbedrijf aan de oostkant van de dijk, in afwijking van het bestaande patroon. Heem schut heeft toen verzocht voor dit gebied een beeldkwaliteitsplan op te stellen om nieuwe ontwikkelingen mogelijk te maken met behoud van de kwaliteit van het landschap. Tineke Vooijs Foto 7+8 Drenthe. De boerderij Kloosterveen in gevorderde staat van sloop. Foto's Casper Ie Gras Boerderij Kloosterveen: Verval door lang dralen Assen - Even leek het erop dat de karakte ristieke boerderij van het Oldambster type in de Asser nieuwbouwwijk Kloosterveen een zonnige toekomst tegemoet ging. De boerderij zou worden opgeknapt met respect voor de cultuurhistorie en het pand zou een zinvolle bestemming krijgen. Tijdens de verbouwing bleek echter dat veel authentieke onderdelen in slechter staat waren dan verwacht. Muren zijn inmiddels gesloopt omdat ze bol stonden. De door lekkage verrotte houten gebinten viel eenzelfde lot ten deel. De schuur en belangrijke delen van het voorhuis zijn nu opgetrokken uit moderne materialen. Wel zijn de oude contouren gehandhaafd en blijft de dakhelling onveranderd. De fraaie bomen voor de boerderij hebben het wel over leefd, net als de Jugendstil schilderingen die in het voorhuis zijn aangetroffen. Omwonenden zullen naar verwachting niet al te ontevreden zijn over de verbouwing, maar de fijnproevers zullen de gang van zaken betreuren, al was het maar omdat bij sneller ingrijpen het verval minder ver zou zijn voort geschreden. Bric Ie Gras 8 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 10