Cultuurhistorie vandaag gemaakt Rectificatie Begeleidingscommissie Scheepvaarthuis Coen Temminck Groll (I) en Cees Waal bij de uit reiking in Helvoirt. Foto Flans Bollebakker om de aantrekkingskracht en de slagkracht van de vereniging en daarmee om het gezag van Heemschut. Het bestuur heeft Karei Loeff als tijdelijk directeur aange trokken om een inspirerend plan van aanpak te ontwerpen en gestalte te geven. Een plan waarin alles wordt betrokken, 'want alles heeft met alles te maken'. Ook rijst de vraag of Heemschut goed genoeg is georganiseerd voor de ambities. Tevens schetste de voorzitter de beweging in het veld van het cultureel erfgoed. Met de min of meer door de staatssecretaris opgelegde fusie van vier koepels alsmede een verkenning voor een brede vereniging, die aansluit bij de toene mende belangstelling voor het cultureel erfgoed en de historie. 'Het beschermen van onze monumenten en het cultureel erfgoed is van alle tijden. Voor en na 100 jaar'. 'Het boekje van Heemschut over tuinen was mijn eerste inspiratiebron', erkende ir. Dirk Sijmons tijdens zijn voordracht op de algemene vergadering van leden van Heemschut. Sijmons is sinds kort de Rijksadviseur van het landschap. In een historisch overzicht schetste hij het ontstaan van ons landschap: de bedij kingen, ontginningen van de veengebieden in de 13e tot de 15e eeuw, ruilverka velingen en de bouw van vinexwijken. Sinds 1850 is de verstedelijking 250 keer toegenomen. Nederland wordt onherkenbaar door productie en mechanisatie, de glastuinbouw en bedrijventerreinen. Regels over de inrichting zijn er al lang, zelfs strenge voorschriften. Zoals de Oude Wartels, de aktes van Cavel van 's-Gravenland uit de 17e eeuw. Daar werd zand afgegraven voor de Amsterdamse Herengracht en op de afgegraven plaatsen ontstonden buitenhuizen. Met gedetailleerde voorschriften over beplan ting en de aanleg van bruggen. Voorschriften waarvan de huidige welstandscom missie volgens Sijmons zou huilen. Het landschap is als een schaakspel in de middenpartij. Al het hout is - ook let terlijk - verdwenen en zetten kunnen niet worden hersteld. 'Onze prothese vergt constant onderhoud'. Onderhoud dat zich voornamelijk richt op de watersys temen. Dat vraagt samenwerking. Als gevolg van de klimaatverandering wordt 300.000 hectaren landschap omgezet in water. Sijmons pleit bij het ontwerpen voor een nauwe betrokkenheid bij het erfgoedverhaal, met als uitgangspunt 'behoud door ontwikkeling'. 'Landschap ontwerpen is een gewetensvolle en doelbewuste manipulatie. De cul tuurhistorie van morgen wordt vandaag gemaakt'. Ewout van der Dussen In het bericht over de ere-medaille van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond die is uitgereikt aan oud-voorzitter en erelid prof.dr.ir. Coenraad Liebrecht Temminck Groll is in het juninummer van Heemschut te veel uit het dankwoord geschrapt, waardoor dit onduide lijk werd. De onderscheiding, voor de vijfde maal sinds 1924 uitgereikt, werd toegekend voor zijn internationaal erkende wetenschappelijke werk, onderwijs en inzet, ook buiten de universitaire wereld, resulterend in een grote invloed op het denken over monumenten in hun context. Zoals ook blijkt uit publicaties, waaronder het in opdracht van de RdMz geschreven standaardwerk - 'The Dutch Overseas, Arehitectural Survey', Nederlandse architectuur in drie continenten. Samen met zijn aimabele persoonlijkheid maakt dit hem tot eminent ambassadeur voor het cultureel erfgoed. In zijn dankwoord memoreerde Temminck Groll hoe hij in de bouwkunde verzeild raakte: 'als jongen wilde ik architect worden om 'oude gebouwen te maken'. Een leven lang plezier in het bezig zijn met, het zorgen vóór, en het praten over oude gebouwen!' Heemschut neemt plaats in een begeleidingscommissie voor de restauratie en renovatie van het Amsterdamse Scheepvaartmuseum. Het museum huist in 's Lands Zeemagazijn, het vroegere pakhuis van de Admiraliteit van Amsterdam, de toenmalige marine. Het Zeemagazijn werd gebouwd in 1656. Het 350 jaar oude gebouw is toe aan een grondige renovatie, die wordt uitgevoerd door de Rijksgebouwendienst en begeleid door het Atelier Rijksbouwmeester. Architect Liesbeth van der Pol is gevraagd voor het ontwerp. Het belangrijkste discussie punt is de mogelijke overkapping van de binnenplaats. Heemschut zal de ontwerpvoorstellen en mogelijke alter natieven kritisch volgen en haar standpunt bepalen ten aanzien van dit idee en de uitwerking daarvan in het ontwerp, www.scheepvaartmuseum.nl augustus 2006 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 9