Des Indes in nieuwe glorie hersteld Mooiste historische hotel van Nederland heeft lange feesttraditie Vincent Collette - Het mooiste historische hotel in Nederland is Hotel Des Indes aan het voorname Lange Voorhout in 's-Gravenhage. Om te kunnen voldoen aan 'de eisen des tijds' was een recente restauratie en renovatie noodzakelijk. Sindsdien valt de buitenzijde van het gebouw in eclecticistische stijl extra op door zijn gele pleisterlaag. Het pand was als paleis opgetrokken om er feesten te kunnen houden. De feesttraditie is blijven bestaan, nadat het als hotel ging functioneren. 1. Foto links De voorgevel na de restauratie. Foto's Des Indes 2. Foto midden De monumentale trap in de centrale foyer 3. Foto rechts inrichting van de 'ballroom' door deco rateur Jacques Garcia D es Indes werd in 1858-1859 voor de som van anderhalve ton puur goud gebouwd door W.D.A.M. Baron van Brienen van de Groote Lindt en Dortsmunde. Hij was persoonlijk adviseur van koning Willem lil en lid van pro vinciale Staten van Zuid-Holland. Naast zijn landgoed Clingendael wilde hij een meer in het centrum van Den Haag gelegen locatie, waar hij feesten kon organiseren. Hij liet voor de bouw drie huizen slopen. Architect Arend Roodenburg greep in zijn gevelontwerp terug op de achttiende eeuw. De gevel bestaat uit een gebosseerde begane grond, een middenri- saliet onder fronton en veel fraaie detaillering. Het stadspaleis beschikte over een riant binnenhof, een prachtige balzaal, privé- verblijven, bediendekwartieren, stallen en een hooischuur. Na het overlijden van Van Brienen in 1863 kwam het pand voor 4 jaar in het bezit van zijn zoon Arnold. Deze verkocht het aan hotelier Paulez en Paulez bedeelde het op zijn beurt toe aan zijn dochter. Zij ging het gebouw samen met Friedrich Wirtz als hotel exploiteren. Een verbouwing gedurende 4 jaar volgde. Prins Frederik Hendrik van Oranje, tweede zoon van koning Willem I, deed op 1 mei 1881 de officiële opening. Voor die tijd gold het hotel als summum van luxe. Het hotel had honderdentwintig kamers en één badkamer per verdieping. Er werden veel grootse feesten en exclusieve banketten gehouden. Toch liep het met de exploitatie op den duur minder goed. In 1892 vond uitbrei ding ter linkerzijde plaats. Gelukkig kreeg het hotel een economische impuls, toen men op initiatief van tsaar Nicholaas II in 1899 een vredesconferentie hield. Dit evenement trok veel regeringsleiders, diplomaten en aanver wante personen aan naar Den Haag. De voorzieningen van het hotel waren rond 1900 een stuk verbeterd. Zo had elke kamer een telefoonverbinding met de receptie. Overal waren wastafels met warm- en koud- stromend water en een bad. In 1902 kwam daar een hydraulische lift bij, die onder de druk van de duinwaterleiding werkte. Kort na 1902 onderging het interieur ingrij- 12 Heemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 14