Zeeland van gemeentelijk monument verkreeg. Zoals zo vaak bij dit soort aan de rand van de bebouwing gelegen complexen, dreigen deze te worden opgenomen in gemeentelijke uit breidingsplannen. In Eist kocht een project ontwikkelaar het complex in 1996. Er ont spon zich een strijd over het afvoeren van het complex van de monumentenlijst, die tot 2006 zou duren. Doel was sloop en nieuw bouw van woningen. De strijders voor behoud voelden zich gesteund door de vele adviezen uit de periode 2000-2003 die de monumentale waarde onderschreven. Uiteindelijk resulteerde het taaie volhouden van onder meer Heemschut erin, dat Heemschut in het gelijk werd gesteld door de commissie beroep en bezwaar. Dit positieve advies is na veel wikken en wegen door B en W van Over-Betuwe overgenomen, zodat het complex niet van de monumentenlijst zal worden afgevoerd. Voorlopig is het complex hiermee gered en is herbestemming in de vorm van woonruimte aan de orde Waalkade te Nijmegen Nijmegen - De inwoners van Nijmegen waanden zich veilig achter hun keermuur die hen ook in het beruchte hoogwaterjaar 1995 had beschermd. Het Waterschap dacht er echter anders over en kwam met het plan de Waalkade te verhogen en te versterken. Een breed overleg van belanghebbenden werd ingesteld. Hierin had ook Heemschut zitting met als doel te waken over de in 1979 gestelde uitgangspunten over de relatie van het beschermde stadsgezicht tot de rivier. In die tijd werden namelijk grote delen van de historische benedenstad van Nijmegen her bouwd na een jaren durende kaalslag. Het uitgangspunt van de RDMZ was, dat bij de nieuwbouw het historische stratenpatroon gehandhaafd moest blijven. De bebouwing is toen langs historische rooilijnen gerealiseerd, zodat het karakteristieke stratenpatroon van een rivierstad met z'n vele dwarsstraten naar de kade herkenbaar bleef. Maar wat te doen met de waterkerende muur die op de Waalkade werd gebouwd om de lage bene denstad bij hoog rivierwater watervrij te houden? Hierin werden waar de historische straten de waterkering kruisen coupures gemaakt teneinde de relatie benedenstad/rivier intact te laten. In het recente overleg heeft Heemschut met succes gepleit voor en aangedrongen op behoud van de vele coupures, waarmee de uitgangspunten van 1979 zijn gerespecteerd. Ria Koning Heemschut zorgt voor behoud boerderij in 's Heerenhoek 's Heerenhoek - Aan de Werrilaan 6 in 's Heerenhoek staat een monumentale schuur, waarin een elektrotechnisch bedrijf is geves tigd, met daarnaast een 18e eeuws woonhuis. Het geheel is omgeven door lindes en vormt een karakteristiek geheel binnen de bebouwde kom van 's Heerenhoek. De voor deur van het woonhuis is excentrisch geplaatst met rechts twee ramen en links een raam van de opkamer, waaronder zich de oorspronkelijke kelder bevindt. De oudste vermelding van het toen nog kleine boerde rijtje dateert uit 1704. In 1841 werd het gekocht door Bernardus Werri. Tot 1992, toen de gemeente het geheel overnam, heeft de familie Werri de boerderij bezeten. Vrij direct na aankoop in 1841 is het woonhuis ver bouwd, maar waarschijnlijk niet uitgebreid. De schuur stond toen haaks op de weg, maar is in 1905 vervangen door een dubbel zo groot, gepotdekseld en zwart geteerd exem plaar, dat in de lengterichting van de weg is geplaatst. Het woonhuis is niet vergroot, waardoor het in verhouding tot de schuur een kleine indruk maakt. Op 26 juni 2003 is een sloopaanvraag voor het woonhuis ingediend. Het was de bedoe ling het geheel zorgvuldig af te breken om daarna met gebruik van deze oude materi alen een nieuw, anders ingedeeld woonhuis neer te zetten. Zowel schuren als woonhuis zijn gemeentelijk monument en de monu mentencommissie van de gemeente Borsele heeft negatief geadviseerd. Toch waren B en W geneigd de sloopvergunning te verlenen, met als argument dat de huidige bebouwing onvoldoende ruim zou zijn voor de toekom stige bewoner. Tegen deze vorm van geschiedvervalsing heeft de provinciale commissie van de Bond Heemschut bezwaar aangetekend. Om een goede oplossing voor het ruimtepro bleem te vinden is in samenwerking met de boerderijstichting een nieuw plan ontwikkeld voor restauratie van de voorgevel, met hand having van de oorspronkelijke indeling. De extra ruimte is gevonden door achter het bestaande woonhuis een kamer te bouwen. Dit kan door de kap van de woning te ver hogen, maar dezelfde dakhelling aan te houden. De aangebouwde bakkeet blijft gehandhaafd, maar wordt eveneens wat verder naar achteren uitgebouwd. De restauratie is inmiddels voltooid en de heer Paree, directeur van het elektrotechnische bedrijf, is zeer gelukkig met het resultaat. Willem Heijbroek juni 2006 Heemschut 7 5. Gelderland De nieuwbouw aan de Waalkade in Nijmegen. Foto: archief Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 9