tie STr Utrecht Gelderland *SHU. *mKmmF&az, m het jaar 1902 maar liefst 178 leerlingen op een dorpsgemeenschap van 700 zielen. Zoals gezegd gaat het hier om een zeer monumentaal gebouw met grote uitstraling. Het is uit de kleinschalige dorpsbebouwing nauwelijks weg te denken. De grote vraag is of dit immense gebouw van 2560 vierkante meter en 142 kamers adequaat kan worden herbestemd. Heemschut omarmt iedere poging die leidt tot een blijvende functie van dit kenmerkende uit de tijd van het Rijke Roomse Leven daterende gebouw. Kwestie Sint Ludwigklooster in Vlodrop sleept zich voort Vlodrop - Al vanaf 1994 wordt er gesteggeld tussen enerzijds de eigenaar van het voorma lige kloostercomplex Sint Ludwig in Vlodrop, de Stichting MERU, en anderzijds de RDMZ en een aantal belangengroepen, waaronder Heemschut, over de sloop van dit complex (foto 4). De stichting vertegenwoordigt de organisatie van de Maharishi. Deze Indiase wijsgeer heeft zich in de negentiger jaren in Vlodrop geves tigd. Hij is echter ontevreden over het kloos tercomplex, omdat het niet voldoet aan de principes van zijn leer. De ingang ligt niet naar het oosten en het is niet volledig gebouwd met natuurlijke materialen. Daarom wil hij dit rijksmonument slopen en een gloednieuw gebouw neerzetten voor een "vedische universiteit". De sloopplannen hebben vanaf het begin ernstige protesten opgeroepen De Raad van State heeft de Maharishi en de betrokken gemeente Roerdalen tot twee keer toe terug gefloten. Op 12 september 2001 begint de MERU met de illegale sloop van de voorgevel van het klooster. De gemeente kan na de hele voorgeschiedenis niet anders dan de MERU dwingen daarmee te stoppen. Nadien verzocht de MERU de staatsseereta- rishet klooster van de monumentenlijst te verwijderen. Onder leiding van prof. mr. A.F.M.Brenninkmeijer is vergeefs getracht via mediation tot een voor alle partijen aan vaardbaar perspectief te komen. De impasse is terug te voeren op de conclusie dat een synthese van het kloostergebouw met de door de MERU gewenste nieuwbouw niet mogelijk is zonder in essentie afbreuk te doen aan de basisprincipes van MERU en RDMZ. Nu beraden partijen zich op nieuwe stappen terwijl het gebouw aftakelt. Ad Bokhorst Bouwplan Hervormd Centrum Eemnes gewijzigd Eemnes - De plannen voor de bouw van het Hervormd Centrum in het beschermde dorps gezicht van Eemnes, waarover we in het vorige nummer verslag hebben gedaan, zijn vooralsnog in de ijskast verdwenen. Dit omdat het nieuwe gemeentehuis op een andere locatie, aan de Zuidersingel en dicht bij het bedrijventerrein gebouwd zal worden. De Rabobank blijft op dezelfde locatie waar verder nieuwbouwplannen zijn voor winkels en bovengelegen woningen. Het achter de huidige Rabobank gelegen Hervormd Centrum vormt daar op zich geen belemme ring meer voor. Het is echter merkwaardig dat de wethouder wel vasthoudt aan de door de gemeenteraad bekrachtigde grondruil met de Hervormde kerk. Waakzaamheid blijft dan ook geboden, om te voorkomen dat het bouwplan niet alsnog wordt uitgevoerd. J. van Doorn Boerderij Rijzenburg behouden Eist - Heemschut heeft zich vanaf 2002 ingezet voor het behoud van het monumen tale boerderijcomplex De Rijzenburg aan de Rijksweg Noord 86-88 te Eist (Over-Betuwe). Het complex bestaat uit de T-boerderij uit 1895 die een veel oudere voorganger vervangt; verder een vroeg 19de eeuwse markante schuur. Boerderij en schuren zijn nog in ongewijzigde staat aanwezig op een plek waarvan de bewoningsgeschiedenis enkele eeuwen teruggaat. Geen wonder dat het complex in 1990 de status 6 Heemschut juni 2006 '3r .c- *^«Sa^ MSaES®* J 4. Limburg Het St. Ludwigklooster te Vlodrop.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 8