huisjes" aan de Herstraat actueel. Horst wil in dit dorpsdeel een nieuw centrum met winkels en andere voorzieningen realiseren. Deze huisjes voor de gewone burgerman zijn karakteristiek voor het eind van de acht tiende en het begin van de negentiende eeuw. De opdrachtgever trok met de klomp zo'n beetje de gewenste grootte en indeling in de grond; van strakke rooilijnen was nog geen sprake. Deze huisjes hadden doorgaans een behoorlijke kwaliteit. De panden hebben op één na geen status als gemeentelijk monument. De weerstand tegen sloop bij bevolking en plaatselijke monumen tenbeschermers heeft dan ook een meer emotioneel karakter. Voor Heemschut ligt hier zeker een dilemma, want actie voeren zonder monumentenstatus is vaak kansloos. Bij veelvuldige sloop komt een moment, dat alles verdwenen is. Bij Horst is dat bijna het geval. Heemschut wacht voor een positiebepaling de definitieve plannen af. Ad Bokhorst Asselt beschermd dorpsgezicht? Asselt - De gemeente Swalmen is voorne mens Asselt tot beschermd dorpsgezicht te verklaren. Dit plan vloeit voort uit een besluit van de gemeenteraad betreffende de toekomstvisie 2014. De gemeente kent naast beschermde objecten als gemeentelijke en rijksmonumenten een aantal kwetsbare gebieden die het meer dan waard zijn om behouden te blijven. Het dorp Asselt is daar een voorbeeld van. Het is een goed bewaard gebied dat uniek is vanwege de ruimtelijke structuur, de samenhang met de gebouwen en het historische karakter van het land schap. Het gebied rondom Asselt behoort tot het terrassenlandschap van het Maasdal. Uit de oudste kaarten blijkt dat er heel weinig ingrepen zijn geweest. De enige uitzonde ringen zijn het stroomgebied van de Maas en de aldaar gerealiseerde plassen, nadat de loop van de Maas naar het westen werd ver legd (afbeelding 2). Het aanwijzen van een gedeelte van Asselt als beschermd dorpsgezicht heeft tot doel om de ruimtelijke, landschappelijke en histo rische waarden te beschermen. De gemeente wil de status beschermd dorpsgezicht in het bestemmingsplan Buitengebied verder uit werken, hetgeen ook door de Monumentenwet van 1988 geëist wordt. Dit bestemmingsplan is in procedure gebracht. Daarnaast is op 16 maart een aanwijzings- voorstel van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap om een gedeelte van Asselt tot beschermd dorps gezicht te verklaren in procedure gebracht. Na de tervisielegging brengt de gemeente via Gedeputeerde Staten een advies aan de staatssecretaris uit. De inspraak voor de aan wijzing is op 28 april afgesloten. Heemschut juicht de aanpak van Swalmen toe. Deze sluit goed aan op het beleid waarin de aandacht voor objecten verschuift naar een samenhan gende gebiedsaanpak. Hergebruik klooster Sint Anna in Koningsbosch in nieuwe fase Koningsbos - De gemeente Echt-Susteren heeft een prijsvraag uitgeschreven om tot een ontwikkelingsplan en een duurzame her bestemming te komen van het monumentale kloostercomplex Sint Anna in Koningsbos. Het klooster (foto 3) staat sinds 1990 leeg. De laatste zusters zijn in dat jaar vertrokken naar Wintraak bij Sittard, waar zij een boer derij hebben verbouwd tot klooster. Het zeer monumentale gebouw van de hand van architect Johan Kayser, leerling van Pierre Cuypers, dateert uit 1873. De beeldbepalende neogotische voorgevel van dezelfde architect is in 1900 gebouwd. Het gebouw herbergde niet alleen het klooster van de Liefdezusters van het Kostbaar Bloed, maar ook een inter naat en diverse scholen. Zo woonden er in juni 2006 Heemschut 5 Einde Asselt Sypemat Vuttb&ttUtm* S$0$£<|

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 7