Heemschut Actief Amsterdam Drenthe Groningen Limburg Kroon- en Ritterlantaarns Amsterdam - De Kroonlantaarn (foto 1) die in Amsterdam op alle grachten terugkeert verschilt van de Ritter-lantaarn die in de overige straten van de binnenstad wordt herplaatst. In het artikel over de terugkeer van de Kroonlantaarn in Heemschut 2, 2006, is een afbeelding geplaatst van de Ritter- lantaarn. Het Kroonlantaarn comité, waarin de stich ting Heijmeijer van Heemstede en de Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad nauw samenwerken heeft vijfjaar actie gevoerd om deze lantaarns terug te krijgen in het stadsbeeld. Huurders voor Tegeltjespand en boerderij Kloosterveen Erica/Assen - Het Tegeltjespand aan de Havenstraat in Erica heeft twee huurders gekregen. Daarmee is de reddingsactie voor het pand, onder anderen op initiatief van Hans Ladrak van de Provinciale Drentse Commissie, met succes bekroond. Het Tegeltjespand was de woning van de directeur van een verveningsmaatschappij en valt direct op door de fraaie tegeltjes aan de gevel en in het interieur. Nu zijn er een ver zekeringskantoor en een radiozender in gevestigd. 'Het pand is van binnen en van buiten vrijwel gaaf en uniek voor de streek. De aanwijzing als Rijksmonument was volledig verdiend. Maar zolang een pand geen goede gebruikers heeft, ligt verloedering op de loer. Nu die zijn gevonden kunnen we van een succesvolle actie spreken,' zegt Ladrak Ook de Veenkoloniale of Oldambster boer derij die door de bouw van de Asser nieuw bouwwijk Kloosterveen in het gedrang dreigde te komen, heeft een bestemming gekregen. Het historische gebouw wordt een zorgboerderij met appartementen voor bege leid wonen. Bovendien komen er een thee- schenkerij, een atelier, een winkeltje en een theatertje. Eric Ie Gras Van POP via LOP naar MIP en Belvedere Groningen - Onlangs verscheen het Landschapsontwikkelingsplan (LOP) Noord- Groningen, dat deel uitmaakt van een serie van provinciedekkende Landschapsontwikkelingsplannen. Een LOP geeft richting aan alle mogelijke veranderingen in het landschap op zodanige wijze, dat ze leiden tot behoud van de unieke kwaliteiten en waar mogelijk tot een verbe tering van het in Groningen (cultuurhisto risch zo belangrijke landschap. Dit rapport kan enerzijds worden gezien als een uitwer king van het vigerende Provinciale Omgevingsplan (POP) voor de provincie Groningen en kan anderzijds dienen als bouwsteen voor de binnenkort nieuw op te stellen herziening van de POP. Bij de presentatie van het LOP Noord- Groningen bleek dat het rapport in een behoefte voorziet. De belangrijkste drager van het Groninger landschap wordt gevormd door historische landschapsstructuren en (bouwkundige) elementen. Daarom is een van de hoofdonderwerpen in het LOP het (anders) omgaan met (cultuur)historische waarden in het landschap. In dat verband zijn er door de Provinciale Commissie contacten gelegd met collega-organisaties om samen pro jectvoorstellen te formuleren. Een van de projectideeën betreft een herstelplan voor de Groninger dorpen en in het bijzonder de overgangen naar het landelijk gebied. Wat is er zo typisch Gronings aan die dorpsgezichten? Waarom spreken ze zo aan, door welke landschappelijke, (cul tuurhistorische en bouwkundige elementen wordt dat bepaald? Waarom gaat het nu helaas vaak mis en wat zouden we daar aan kunnen doen? We denken hiermee niet alleen te voldoen aan de wens van Heemschut om een of meer Belvédèregebieden en MlP-gebieden extra aandacht te geven en te bewaken. We komen ook met voorstellen voor behoud, herstel en ontwikkeling. Pier P Bosch Teloorgang dorpssfeer Peeldorpen? Horst - Heemschut maakt zich zorgen over de ontwikkelingen in het centrum van Horst en andere Peeldorpen. Eerder al werd in Heemschut gewezen op de nieuwbouw met appartementen op de Markt in Sevenum, die qua schaal en vormgeving niet past in de nog redelijk goed behouden dorpssfeer. Zo'n soort ontwikkeling is al veel langer gaande in het niet ver van Sevenum gelegen Horst. Zodanig zelfs, dat in het centrum van deze plaats weinig meer terug te vinden is van wat herinnert aan een verder verleden. Voor een deel is dat een gevolg van verwoestingen in de oorlog, voor een deel van autonome economische ontwikkelingen. Op dit moment is de mogelijke sloop van een aantal "wevers- 4 Heemschut juni 2006 1. Amsterdam De Kroonlantaarn terug in Amsterdam. Foto: Fleemsehut 2. Limburg afbeelding rechterpagina Swalmen, gemeente Asselt 3. Limburg foto rechterpagina Het klooster Sint Anna, Koningsbos. Foto: Frans Hoebens

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 6