12-21 12 16 22 20 24 27 28 30 Colofon Thema: Waterkant Gouda sluist door Leve de houten brug Gemalen vermalen Britannia, een verguisde parel Nederhemert (slot) Bedreigde bouwkunst De rokende schoorsteen Dorpskern uitgehold Met een mooi zomerseizoen voor de boeg nam Heemschut vast poolshoogte langs de waterkant. Daar staan talrijke uiterst nuttige monumenten om even bij stii te staan. Met tien sluizen binnen de gemeentegrens is Gouda een buitenbeentje in Nederland. Nog bijzonderder: er zijn uiteenlopende types afsluitmiddelen toegepast om optimaal van het water gebruik te maken. Gouda werd groot door een langdurig monopolie op het schutrecht. Zonder (houten) bruggen over de talloze waterlopen en kanalen had Nederland zich nauwelijks kunnen ontwikkelen. Van vlotbrug tot ophaalbrug, alle waren (en zijn) ze even onmisbaar. De oude gemalen legden vele duizenden hec taren polderbodem droog en hielden het grondwater op peil, maar ze verdwijnen uit het landschap. Modern, bijna onzichtbaar materieel neemt die nuttige beheerstaak over. Dankzij vrijwilligers blijven enkele oudjes als museum behouden, soms mislukt de actie. Aan de Vlissingse boulevard flonkerde een halve eeuw geleden het moderne hotel Britannia. Als symbool van naoorlogse wederopbouw, waarin bouw en kunst samen gaan. Nu dreigt sloop. Juist daardoor is er ook hoop. Succes kent vele vaders, constateert Hans Bollebakker bij zijn afrondende artikel over de zeer ingrijpende restauratie van kasteel Nederhemert. Van ruïne tot prachtig slot. In Den Haag komt binnenkort een speciale Dag van de Bedreigde Bouwkunst. Om het positief te ervaren: de nadruk ligt op herbe stemming. is uit het Nederlandse landschap bijna ver dwenen. Van symbool van vooruitgang werd het een toonbeeld van vervuiling. Toch zijn er schoorstenen die als cultuurdragers verder gaan. Noordwijkerhout heeft een dorpskern die eeuwen bijna onaangetast bleef. De verande ringen staan pas nu op stapel, en ze zijn ingrijpend. Karaktermoord op een dorpskern. n 2 Heemschut juni 2006 Heemschut Tijdschrift van de Bond Heemschut, de vereniging tot bescherming van cultuur monumenten in Nederland. Opgericht in 1911. Beschermvrouwe: H.M. de Koningin. Redactie Piet Arp, (eindredacteur), Philip Bosscher, Eric Ie Gras, Annette Lieth en Brigitte Linskens. De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van artikelen die zijn voorzien van volledige auteursnaam. Website www.heemschut.nl Copyright Bond Heemschut Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. Correspondentieadres en ledenadministratie Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. (020) 6225292, fax (020) 6240571 e-mail redactie: redactie@heemsehut.nl e-mail landelijk bureau: info@heemschut.nl Postbank-rekeningnummer 7819781 Contributiebedragen Individuele leden tot 25 jaar 14,40 individuele leden 25 jaar en ouder 24 gezinslidmaatsehap 31,80 rechtspersonen en donateurs 48 (minimaal) bedrijven van enige omvang 84 lid voor het leven: op aanvraag Opzeggingen alleen schriftelijk en voor 1 december. Extra tijdschriftnummers op aanvraag 4,50 porti). Losse nummers voor niet-leden 4,80 Correspondentieadres adverteerders Bureau Van Vliet, postbus 20, 2040 AA Zandvoort, tel. 023 5714745, fax 023 5717680. Vormgeving De Letterman, Amsterdam Druk Waanders Drukkers, Zwolle Omslag Ma Ilegatsluis met hefdeuren, Gouda. Op de achtergrond de Turfsingel. Foto G.Jan Arends ISSN 0017-9515 Jaargang 83 no. 3 juni 2006 Heemschut verschijnt zes maal per jaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 4