Snuffelen WA fWJfJA A R Kortingsbon De Bazel in Drents Museum Traditionele Verven Voor al uw Schilderwerk www.evertkoning.nl www.aquamanjn.com MOLEN WINDLUST IN The Interior of the Medieval Village Churches Het Middeleeuwse Dorpskerkinterieur ISBN 90 429 1540 4 natuurverf schildersverven juni 2006 Heemschut 39 .AGE CHURCH INTERIEUR Molen Windlust in Wassenaar door Frans Micklinghoff, Den Haag (Euromedia MPP) 2004, 174 p. (te bestellen via de uitgever onder no. 0705118307) Wassenaar bezit met "Windlust' in de kern van het dorp een kloeke koren molen waarvan de geschiedenis terug gaat tot de Late Middeleeuwen. In molenmakerstaal is het een ronde bovenkruier met stelling op een acht kante onderbouw. In deze bundel wordt de molen op zeer verantwoorde wijze voorgesteld door middel van een serie meestal uitvoerig en vaak in kleur geïllustreerde artikelen, meren deels van de hand van Micklinghoff die zich ook formeel als auteur van dit boekje presenteert. Door die bijdragen wordt de lezer allereerst vertrouwd gemaakt met de introductie van de windmolen in Europa en in ons land, 'het recht van de wind en de molen dwang' en de variatie van typen molens die ons land kent. Vervolgens komen de geschiedenis van molen en dorp aan de orde. Ik vind het een gelukkige gedachte dat ook te doen door opname van een verslag van de persoonlijke belevenissen van de dochter van de laatste eigenaar vóór de overdracht van de molen aan de gemeente (1961). Boeiend vond ik ook het relaas van alle verwikkelingen na 1961. Carl-Doeke Eisma, één der vrij willigers die thans de molen bedient, heeft een uitvoerige beschrijving bij gedragen. De opname van een samen vatting van de inhoud in het Engels is een nuttige aanvulling, zeker gezien de samenstelling van de bevolking van Wassenaar. Ik heb het gevoel dat deze uitgave, ondanks redactionele onvol komenheden, zeker aan haar doel zal beantwoorden. Dit fraai ogende boek is eigenlijk de vrucht van een reis die twee mede werkers van het Instituut voor Liturgiewetenschap van de Groningse Rijksuniversiteit in 1998 ondernamen naar het Zweedse eiland Gotland. Zij wilden daar studie maken van de beeldtaal van Romaanse doopvonten, maar raakten daar in dorpskerken geboeid door allerlei andere middel eeuwse interieurstukken. Dit bracht hen ertoe in geheel West-Europa onderzoek te doen naar de aanwezig heid van dergelijke elementen. De lezer wordt meegenomen op een tocht door een denkbeeldige middeleeuwse dorpskerk waarbij achtereenvolgens aan de orde komen: schilderingen, vloeren en gewelven, en daarna vijf tien verschillende categorieën kerk- meubilair en -ornamenten als altaren, koorhekken en orgels. Wie iets van kerkgeschiedenis weet zal het niet verwonderen dat vooral de traditio neel Lutherse gebieden een rijke oogst opleveren. Plet Calvinisme gaf zeker vroeger de voorkeur aan een sobere kerkinrichting en had een afkeer van beelden en figurale schilderingen in het kerkgebouw. In de traditioneel katholieke gebieden zijn zeer veel dorpskerken na de Middeleeuwen opnieuw ingericht, vooral in barokstijl. Het Lutheranisme heeft in het alge meen niet veel moeite gehad met middeleeuws kerkmeubilair en wand decoraties als achtergrond voor zijn eredienst. Daarom is het niet verwon derlijk dat in dit boek betrekkelijk weinig Nederlandse objecten aan de orde komen. Zo wordt onder de reta bels alleen een exemplaar beschreven en afgebeeld (het boek is rijk geïllu streerd met kleurenfoto's) uit Netterden in Gelderland. Veel aan dacht krijgt terecht het kleine kerkje van Krewerd in Noord-Groningen waar onder meer een laat-middeleeuws doksaal en orgel bewaard bleven. De samenstellers laten bescheiden weten dat zij slechts een selectie bieden uit wat nog voorhanden is. Daarin hebben zij stellig gelijk Dat neemt niet weg dat zij op zeer verantwoorde wijze een tot nu toe weinig onderzocht deel van het Europese culturele erfgoed ont sluiten met een boek waarvan het doorbladeren voor geïnteresseerden een waar feest is. Philip Bosscher door Justin Kroesen en Regnerus Steensma, Leuven/ Parijs/ Dudley (Mass., VS) 2004, 430 p., Het Drents Museum in Assen presenteert van 4 juli tot en met 15 oktober een overzichtstentoonstelling van de invloedrijke architect en ontwerper K.P.C. de Bazel (zie Heemschut april). Tegen inlevering van deze bon kunt u het museum tegen groepstarief bezoeken. U betaalt per persoon 4,00 in plaats van 6,00 (niet geldig in combinatie met andere acties). Maximaal 2 personen per bon. Drents Museum, Brink 1, Assen. Tel. 0592 377 773. www.drentsmuseum.nl (fo«r f rans MidlifteWT AQUAMARIJN evert koning

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 41