Discussie Ontwerp Attika Architecten vooral aandachttrekkerij D Rob Onel - Geleidelijk aan krijgen de ontwikkelingen rond de Aalmark in Leiden vaster vorm. Enkele jaren geleden stond de Bond Heemschut al uitvoerig stil bij de ontwikkelingen in Leiden. Eind vorig jaar hielden B en W een peiling over drie ontwerpen voor het onderdeel van het Aalmarktgebied dat direct ligt achter de Leidse Waag. Het ontwerp van Attika Architecten uit Amsterdam kwam uit de bus als 'mooiste'. Het schetsontwerp van Attika Architecten voor de invulling van het Aalmarktgebied in Leiden. it ontwerp bestaat uit een losstaand winkelgebouw langs de Breestraat. Achter dit gebouw, vanaf de Breestraat gezien, komt een besloten pleintje aan de Mandenmakers- steeg dat grenst aan de achterzijde van de Waag. Tegen die achterzijde, een dichte muur, komt een cafégebouwtje met daar naast, in de hoek van het pleintje, een ingang naar het bestaande V Et D-warenhuis door een neo-historisch poortje. Langs het pleintje, tegenover de kant van de Manden- makerssteeg, komen winkels met daarboven woningen. De drie plannen voor het pleintje aan de Mandenmakerssteeg zijn vóór de peiling door een jury gekozen uit vijf ontwerpen. In een kleurenfolder met de uitgekozen ontwerpen was bij ieder plan een plantypering van de jury gedrukt. Opvallend was dat alleen bij het plan van Attika Architecten ook een 'con clusie' van de jury werd vermeld. Deze was unaniem van mening dat dit plan de hoogste waardering zou moeten krijgen. Deze voorge kookte waardering is dus door een grote meerderheid van de deelnemers overge nomen. Vragen De keus van de jury en de uitslag van de pei ling roepen vragen op. Die slaan vooral op het ontwerp van Attika Architecten voor het winkelgebouw en de ligging van dit opval lend moderne gebouw aan de Breestraat. Het ontwerp voor het pleintje, voor het café tegen de achterkant van de Waag, en voor de winkels met woningen aan het pleintje, sluit goed aan bij de schaal en het historische karakter van de Mandenmakerssteeg. Dit pleintje verandert de nauwe en onaangename Mandenmakerssteeg in een verbinding tussen de Breestraat en de Aalmarkt die een aan winst vormt voor het Aalmarktgebied. Of het ontwerp voor het losstaande winkelgebouw in de Breestraat van Attika Architekten ook een aanwinst zal zijn voor de Leidse binnen stad is echter zeer de vraag. Dit ontwerp is gebaseerd op een aspect dat brutaal is overgenomen van het Waaggebouw. Dat is het vrijstaande karakter van het gebouw, gelegen op de hoek van de Mandenmakerssteeg en aan de andere kant door een smalle strook vrijgehouden van de aangrenzende bebouwing. Attika Architecten heeft de Waag gespiegeld naar de Breestraat en trekt deze gespiegelde Waag een moderne jas aan in de vorm van een zeer opvallende gevel. Het beeld van deze gevel wordt in belangrijke mate bepaald door de trap die direct achter de gevel ligt. Binnen in het gebouw kan langs de gevel omhoog worden gelopen. De gevel is voorzien van raamope ningen in allerlei verschillende afmetingen. Die lopen met de trap achter de gevel mee omhoog en verspringen daardoor verticaal in een sterk wisselend patroon. Deze moderne gevel détoneert - in hoge mate - met het monumentale gevelbeeld van de Breestraat en tast, op een brutale wijze, het historische karakter van deze Leidse hoofdstraat aan. Dit soort brutale ingrepen in het monumentale gevelbeeld van de Breestraat zijn in het verleden meer voorge komen. Zoals met het gebouw van Sociëteit Minerva dat aan dezelfde kant van de Breestraat is gebouwd in een brutalistische architectuur die toen modern was. Maar ook andere voorbeelden van moderne gebouwen kunnen aan deze kant van de Breestraat worden bewonderd. Attika Architecten zet de gewoonte voort van de architecten die zonder enig ontzag voor de bestaande gebouwen, kiezen voor moderne architectuur. Aandachttrekker Volgens de jury bestaat het ontwerp uit een opvallend sculpturaal gebouw dat als een icoon een sterke herkenbaarheid teweeg brengt. Of de sterke herkenbaarheid van het ontwerp ook na de uitvoering nog steeds ieders waardering krijgt, kan worden betwij feld. Eerder mag worden verwacht dat het gebouw dan, zoals vaker met dit soort ont werpen is gebeurd, een golf van verontwaar diging oproept, terwijl iedereen zich afvraagt hoe dit mogelijk is geweest. Voor het ontwerp van de Waag heeft Pieter 34 Heemschut juni 2006 Leidse Waag spiegelt zich in kermistent

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 36