Naar een offensief monumentenbeleid Provinciale Commissie Noord-Brabant en Brabants Heem. Zo wordt nu nagedacht over informatie voor de leden van Brabants Heem over monumenten, de waarde ervan voor de samenleving, de mogelijke bedreiging daarvan en wat ter bescherming kan worden gedaan. Ing. Lambert de Visser is voorzitter van de Provinciale Commissie Noord-Brabant en lid van het Dagelijks Bestuur van Heemschut. Zoek bij de acties tot bescherming van monu menten de publiciteit! Maak bekend, waar Heemschut voor staat. Waar Heemschut actief is en waar resultaat wordt geboekt. Voor velen is dit interessant en bovendien kan het een stimulans zijn voor mensen om, bij een nieuw bedreigd monument, dit tijdig te melden! Het is van belang om meer mensen te bereiken dan uitsluitend de lezers van 'Heemschut'. Volgens een medewerker van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg worden met het slopen van een trap in het Amsterdamse paleis op de Dam unieke waarden aangetast. De RDMZ had negatief geadviseerd ten aanzien van sloop van de laatste 17de eeuwse diensttrap ten behoeve van een IiftinstaIlatie. De Monumentencommissie van Amsterdam echter is positief. Heemschut Amsterdam besloot na overleg met stadsdeelwethouder Guido Frankfurther dat zij geen verdere actie zou ondernemen. Van de trap is een groot deel niet meer oorspronkelijk, terwijl een deel van het concept behouden blijft. Daarnaast is de lift nodig voor het gebouw. De belangrijkste oorzaak voor de ophef in de pers is volgens Heemschut te wijten aan geheimhouding. Tekeningen lagen niet ter inzage. Over nut, noodzaak en waarden werden betrokken personen onder geheimhoudingsverklaringen geïnformeerd. Deze zware procedure lijkt Heemschut niet noodzakelijk, en Heemschut heeft de Rijksgebouwendienst dan ook verzocht om meer openheid rond deze restauratie. Zie over de geschiedenis van het paleis www.bma.amsterdam.nl Het paleis op de Dam in Amsterdam. Foto: Heemschut De Rijksadviseur voor het Cultureel Erfgoed, prof. drs. Fons Asselbergs, heeft namens het College van Rijksadviseurs een notitie gestuurd naar staatssecretaris mevr. Mr. Medy van der Laan. De notitie 'Naar een offensief Monumentenbeleid' is een reactie op het advies 'Het tekort van het teveel' dat de Raad voor Cultuur in september 2005 heeft uitgebracht. Rijksadviseur Asselbergs verzet zich tegen het advies van de Raad voor Cultuur waarbij herselectie van alle bestaande monumenten nodig zou zijn om een aantal problemen op te lossen. Asselbergs vindt dit niet aan de orde. Hij wijst bovendien op de verschuivingen binnen het werkveld waarbij verbanden zijn en worden aangegaan met andere terreinen, zoals ruimtelijk beleid, architectuur beleid en economisch beleid. Heemschut is blij met de bijdrage van Fons Asselbergs in het debat rond de mogelijke herselectie van de Rijksmonumentenlijst. De notitie is te downloaden op de site www.rijksbouwmeester.nl of voor leden van Heemschut gratis aan te vragen via het landelijk bureau. juni 2006 Heemschut 33 Trap Dampaleis gesloopt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 35