Meldingen Reddingsactie na late melding komt vaak te laat Lambert de Visser - Voor het beschermen van cultuurhistorisch waardevolle zaken zijn overal in Nederland 'ogen en oren' nodig die waarschuwen als sloop dreigt. De leden van de provinciale commis sies van Heemschut, vrijwilligers, beschikken over veel kennis en ervaring wat monumenten betreft. Toch kunnen ze niet altijd op tijd binnen hun werkgebied zien waar monumenten worden bedreigd. De meldingen van bedreigd erfgoed moeten ook vanuit andere delen van de samenleving komen. eemschut staat voor de bescherming van monumenten in de ruimste zin. Hierbij gaat het niet alleen om objecten op zich, de oor spronkelijke kerntaak van Heemschut, maar er dient ook aandacht te zijn voor de nega tieve impact van (nieuwe) bestemmings plannen. Hoe eerder gemeld wordt dat een monument bedreigd wordt, hoe groter de kans op een goed resultaat. Na het ont vangen van de melding is het de taak van Heemschut om, na afweging van één en ander, tot actie over te gaan. Hierdoor is het ontvangen van meldingen van anderen dan alleen de leden van Heemschut zo belangrijk, dat het niet kon ontbreken op de agenda van het recente overleg met voor zitters van de PC's. Daarbij is uitvoerig van gedachten gewisseld over het belang van vroegtijdige meldingen en hoe daarvoor een provinciaal netwerk georganiseerd kan worden. Andere belangrijke vragen waren waar de meldingen dan precies kunnen worden gedeponeerd en hoe daar vervolgens verder mee wordt gewerkt. Bij dit overleg van PC-voorzitters werd duidelijk dat het ontbreken van juiste en vooral vroegtijdige informatie over bedreiging van monumenten een duidelijke handicap is. Een late reactie is vaak te laat. Heemkunde De conclusie was dat het nodig is per pro vincie een goed meldersnetwerk te organi seren dan wel in stand te houden. Melders van het bedreigde erfgoed zijn vooral te vinden bij de plaatselijke Heemkundekringen, want daar mag belangstelling voor cultuur historisch erfgoed worden verwacht. Maar ook een goed contact met gemeentebestuur ders en ambtenaren kan leiden tot informatie over bedreigde monumenten. In dit vroege stadium kan wellicht al veel worden voor komen. In enkele provincies bestaat reeds een cen traal meldpunt voor bedreigde monumenten. Deze adressen kunnen nadrukkelijker worden bekendgemaakt door de Provinciale Commissies. In provincies zonder centraal meldpunt is de secretaris van de Provinciale Commissie de aangewezen persoon om mel dingen te ontvangen en te verwerken. En verder dient te worden gewezen op de web site van Heemschut. Ook hier kan melding worden gemaakt van bedreigd erfgoed. Bij het reageren op meldingen is het van groot belang, dat de melder bericht ontvangt over wat er vervolgens is gedaan. Het kan zijn dat de melding voor Heemschut geen reden is tot actie over te gaan. Ook dat dient te worden bekend gemaakt. Dit komt de motivatie van de melder ten goede. In Noord-Brabant melden vooral leden van Heemkundekringen de bedreigingen waar ze van horen bij een centraal punt. Een begelei dingscommissie, waarin ook Heemschut is vertegenwoordigd, ziet toe op het verwerken van de ingekomen meldingen. Een andere organisatie in die begeleidingscommissie is Brabants Heem, de overkoepelende organi satie van 112 Brabantse Heemkundekringen en daarmee een belangrijke partner. Er bestaan goede contacten tussen de 32 Heemschut juni 2006 Beeckestijn in Velsen, ooit gered mede via Heemschut, nu opnieuw bedreigd doordat de gemeente de buitenplaats wil verkopen Begin dit jaar ging verkoop aan een hoogste bieder niet door, onder meer op dringend advies van staatssecretaris Van der Laan, die vraagtekens plaatste bij het voldoen aan de eisen van toekomstig gebruik in het verkoopcontract. Foto Henk Vijn Netwerk noodzakelijk voor het melden van bedreigde monumenten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 34