Elizabeth den Hartog - Noordwijkerhout is een eeuwenoud dorp. De vroegste vermelding dateert van 1231. In die tijd zal het dorp hebben bestaan uit een kerk, kasteel de Boekhorst en een aantal verspreid liggende boerderijen. In de nabijheid bevond zich, op de grens tussen Noordwijk en Noordwijkerhout het klooster Leeuwenhorst. Nu dreigt dat heel dorpse karakter rond de oude witte kerk ingrijpend te veranderen. gevelaanzicht Dorpsringweg verkleining van de hof rond de Witte kerk. Voor manifestaties in het zomerseizoen is de ruimte rondom de kerk immers beperkt en verder is er te weinig ruimte voor horeca. Zo gaan kerk en hof ten onder aan hun eigen succes. De idee is om de muur nog meer naar binnen te plaatsen en de vorm van de hof symmetrisch te maken, als een bloembol, met de spits aan de oostzijde. Noordwijkerhout adverteert zichzelf immers als het hart van de bloembollenstreek? De nieuwe muur met rondom lopende bank wordt uitgevoerd in een grijze natuursteen. Het grondniveau van de hof zal liggen op de hoogte van de muur en op de muur wordt een heg geplant. De groene hof zelf zal met maassteentjes worden bestraat, met sedum tussen de voegen, en met her en der een rechthoek voor beplanting. Kortom, de kerk komt op een soort plateau te staan en wordt optisch ontkoppeld van de omgeving. Zittend op een terras zal het moeilijk worden over de geplande heg te kijken. Weerstand Op de plaats van het bankfiliaal, dat inmid dels verhuisd is komt nieuwbouw. Niet op de oude rooilijn, nee, het gebouw wordt sterk naar voren geplaatst, veel dichter op de kerk. Het kenmerkende open karakter van de dorpskern zal dus verdwijnen, al had het gebrek aan ruimte voor manifestaties en horeca ook anders opgelost kunnen worden. De gemeente kiest er echter voor het karakter van het dorp ingrijpend te veran deren. Aan de noordzijde van de kerk is nu een pand gepland van drie bouwlagen hoog dat veel weg heeft van een Amsterdams grachtenpand; historiserende nieuwbouw dus, maar niet van een soort dat in een dorp thuishoort. Uiteraard hebben de plannen weerstand opgeroepen. De gemeente gaat voorbij aan de ruim drieduizend handtekeningen die in 2003 werden geplaatst tegen de gemeente lijke plannen. De gemeente gaat ook voorbij aan de negatieve adviezen van zowel monu- menteneommissie als welstandscommissie. De zaak sleept zich nu al jaren voort en zal waarschijnlijk dit jaar zijn ontknoping krijgen, in positieve of in negatieve zin. Het is echter nog niet te laat; de muur uit de jaren vijftig staat er nog en de hof, alhoewel reeds ontdaan van al haar groen en een deel van de graven, is nog niet verkleind. Laten we dus verstandig zijn. Laat Noordwijkerhout de kern behouden en laat het een dorp met een geschiedenis blijven! juni 2006 Heemschut 31 Wmm 2. Tekening boven De nieuwe indeling van kerk, kerkhof en bomenkring in Noordwijkerhout. Sehets gemeente Noordwijkerhout 3. Gevelaanzicht van de Dorpsringweg in Noordwijkerhout. Tekening: Architectenbureau Van Maanen ♦rmMêfm**», IfSltlf Uifllf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 33