Karaktermoord op oude kern 1. Een ets van Rademakers van het oude dorpshart van Noordwijkerhout. Ai nders dan het nabijgelegen Noordwijk was Noordwijkerhout geen groot dorp. De notabelen, patriciërs en edellieden die vanaf de zeventiende eeuw verkozen in de omge ving van beide dorpen een buitenplaats te hebben, waren gericht op het veel chiquere Noordwijk. Dat verschil kwam ook tot uit drukking in de architectuur van de twee plaatsen. Waar Noordwijk een bijna stads voorkomen had, was Noordwijkerhout echt een dorp. Een onbelangrijk dorp was het niet. Het was zelfs zo dat Noordwijkerhout de zetel was van de baljuw die recht sprak over de inwoners van Noordwijkerhout en De Zilk, Lisse en Hillegom. Dat gebeurde in het rechtshuis aan de noordzijde van de kerk. De oudste afbeeldingen van het dorp zijn te vinden in het kaartboek van Leeuwenhorst uit 1625. Op de kaarten in dit boek zien we in de kern van Noordwijkerhout de huidige Witte Kerk met daaromheen, in een onregelmatige cirkelvorm, het kerkhof. Rondom deze kern staan niet meer dan enkele losse gebouwen. Noordwijkerhout was een open dorp, met lage bebouwing, en dat zou nog eeuwen zo blijven, tot op de dag van vandaag. Nieuwbouw Uiteraard is er in de loop der eeuwen wel het een en ander veranderd aan de dorpskern. Zo werd de oude bebouwing rondom de kern na de jaren vijftig in snel tempo afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. De hof rond de kerk werd verkleind: de muur die eens buiten de ring van bomen stond die het kerkhof omgeven, werd binnen de bomen- cirkel geplaatst. Een reeks oude huisjes moest wijken voor een supermarkt; het oude rechts huis maakte plaats voor een bankfiliaal. Aan de oostzijde rest nu nog één oude boerderij, aan de zuidzijde is de bebouwing geheel modern, aan de westzijde is in 2005 het laatste 19de-eeuwse pand gesloopt. In dit laatste geval dient te worden opgemerkt dat het de bedoeling is de gevel van dit pand te herbouwen. Dit zal dan wel met nieuwe stenen moeten gebeuren, want van de belofte van de gemeente dat de afbraak zorgvuldig zou geschieden en dat iedere steen genummerd zou worden, kwam natuur lijk niets terecht. Kortom, hoewel de oude dorpskern van Noordwijkerhout behoorlijk is aangetast, staat centraal in het dorp nog altijd de oude dorpskerk, waarvan de oudste delen uit de 13de eeuw dateren, temidden van haar groene hof, die ook al vanaf de beginfase van het dorp aanwezig moet zijn geweest. Ook in de huidige afgeslankte gedaante vormt deze dorpskern een aantrekkelijk geheel. Opvallend is vooral het argeloze van de situatie; het ongeplande. Daaraan ont leent de dorpskern van Noordwijkerhout zijn charme en dat is wat bezoekers en toeristen zo aantrekt aan deze plaats. Geen wonder dus dat de hof rond de kerk op de door de provincie Zuid-Holland uitgegeven culturele en archeologische waardekaart als een donkerrood gebied is aangemerkt; een gebied van zeer hoge archeologische en cultuurhis torische waarde. Zonder verleden We leven nu eenmaal niet in een museum, zodoende achtte de Noordwijkerhoutse gemeenteraad de tijd gekomen om het dorp van zijn dorpse karakter te ontdoen. Naast het al genoemde pand aan de westzijde van de kerk worden de kleinschalige panden die eens het dorp karakteriseerden een voor een opgekocht om in plaats daarvan een hogere en grootschaliger bebouwing te realiseren, want 'er willen nu eenmaal meer mensen in Noordwijkerhout wonen dan de Noordwijker- houters alleen'. Of bestaande bebouwing nu is opgenomen in het Monumenten- inventarisatieproject of niet, alles gaat tegen de vlakte. Zo verdween vorig jaar nog een monumentale boerderij van 1901 langs de Schippersvaartweg. Uitgerekend hier moest een ontsluitingsweg komen van de zojuist gerealiseerde nieuwbouwwijk. Voor de geplande nieuwbouw die ten noorden van de kerk komt worden nog twee kleine 19de- eeuwse pandjes gesloopt. Door al deze ingrepen wordt het dorp zeker moderner, maar ïs het Noordwijkerhout nog wel? Een dorp dat zijn oude panden verliest, of ze nu monumentwaardig zijn of niet, verliest zijn geschiedenis en verwordt daarmee tot een nieuwbouwwijk zonder verleden. De gemeentelijke plannen behelzen ook een 30 Heemschut juni 2006 l! vast iTVoorfrH-vfar/iottf 61/ i/i- JCerJ: •roe De plannen rond Witte Kerk van Noordwijkerhout

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 32