Wibo Burgers - De fabrieksschoorsteen verdient erkenning en - in een aantal gevallen - bescherming als cultuurhis torisch waardevol object. Tot die conclusie leidt het in opdracht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg uit gevoerde onderzoek naar fabriek land. De studie is uitgevoerd door de stichting Fabrieksschoorstenen (STIF), die zich sinds 1997 om het lot van deze schoorstenen bekommert. Ooit waren er zo'n tienduizend fabrieksschoorstenen in ons land, nu zijn er nog ongeveer zeshonderdvijftig. schoorstenen meestal van beton en van metaal. Die schoorstenen zijn buiten het onderzoek gelaten. Buiten beschouwing gebleven zijn ook herbouwde schoorstenen als onderdeel van historische complexen, zoals de schoorsteen van gemaal De Tuut in Appeltern en de schoorsteen van de zuivelfa briek Freija in Veenwouden (in zijn geheel herbouwd in het Openluchtmuseum Arnhem). Belangrijk is natuurlijk vooral de relatie met de fabriek, de ensemblewaarde, bij voorbeeld bij bekende complexen als de Erdalfabriek in Amersfoort, de Enkafabriek in Ede en de Philipsfabriek in Eindhoven. Of de textielfa briek Jannink in Enschede, de aardappelmeel fabriek De Baanbreker in Lutten en de elek triciteitscentrale ECI in Roermond. Rokend op een rij Een heel bijzondere groep wordt gevormd door fabriekscomplexen waar meerdere schoorstenen op het terrein staan. Die zorgden ook voor het kenmerkende beeld van de industriële samenleving: rokende schoor stenen op een rij, vaak gecompleteerd door zaagtanddaken van de fabrieken. Dit was het beeld van de vooruitgang, van de welvaart. Zulke fabriekscomplexen zijn zeldzaam geworden. Vaak zijn de schoorstenen niet eens bijzonder, maar de stichting heeft er niettemin voor gekozen deze complexen op te nemen in de A-lijst. Als meest markante voorbeeld wordt in het rapport de Purit- fabriek in Klazienaveen genoemd. Een andere, in het rapport gekoesterde cate gorie: die van de tweeling-schoorstenen, twee identieke schoorstenen naast elkaar. We vinden ze vooral in de tuinbouw en de ziekenhuissector. Een hele aparte categorie wordt gevormd door pijpen, die een integraal onderdeel vormen van een groter architectonisch geheel, zoals de schoorstenen van het Haags Gemeentemuseum, van de Beurs van Berlage (beide van de architect H.P. Berlage) en van het voormalig badhuis in Elilversum (W.M. Dudok). Wibo Burgers is freelance journalist Eens was de fabrieksschoorsteen het sym bool van onze industriële samenleving, maar vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw kwam er de klad in. De fabrieks schoorsteen werd vooral gezien als mileu- vervuiler. Inmiddels is er sprake van een herwaardering van de fabrieksschoorsteen als cultuurhistorisch object, waarmee zorgvuldig moet worden omgegaan. juni 2006 Heemschut 29 2. foto links: Dit is een van de drie schoorstenen in ons land, opgetrokken uit gele radiaals- teen. Het is de schoorsteen van de vroegere textielfariek van Janssen Ft Tilanus in Vriezenveen. 3. foto onder: Elektriciteitscentrale met schoorsteen van formaat in Leiden. Deze hoge schoorsteen (85 meter) met een bijzondere vorm, daterend van 1951, kreeg een plaats op de A-lijst. Bron: A.J.Barnard en drs. JJ. Havelaar, Fabrieksschoorstenen in Nederland, een dwarsblik van monumenten van bedrijvigheid, Stichting Fabrieksschoorstenen (STIF), Den Haag, 2005.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 31