D Monique Fröseh - 'Cultureel erfgoed' is in. Na uitgebreid beschreven en besproken te zijn binnen de vakkringen, duikt het begrip steeds vaker op in de maatschappij. Diverse politieke maatregelen pleiten inmiddels voor erfgoedbehoud, en het publiek geeft blijk van zijn interesse door in steeds grotere aantallen te verschijnen op de Open Monumentendag. Klaarblijkelijk is er een groeiende behoefte om 'cultureel erfgoed' in het echt te ervaren. it is mooi en belangrijk, maar de volgende uitdaging biedt zich aan. Hoe creëren we een groter besef dat ons cultureel erfgoed niet alleen bestaat uit historische monumenten? Dat tevens naoorlogse bouw werken hier onderdeel van uitmaken? En dat zij door gebrek aan wettelijke en publieke bescherming bedreigd worden in hun voort bestaan? (zie Wederopbouwspecial april) Inspelend op de populariteit van Open Monumentendag, heeft de BNA kring Haaglanden een initiatief genomen om deze vragen meer praktijkgericht aan de orde te stellen. Door een Dag van Bedreigde Bouwkunst te organiseren, wil de kring de bezoekers de mogelijkheid bieden deze 'jonge' gebouwen zelf te ervaren. Aimée de Back en Monique Fröseh kregen opdracht van de BNA Kring Haaglanden om een eerste inventarisatie te maken. Uit deze eerste quick scan inventarisatie kwamen al snel ruim zestig voorbeelden van bedreigde bouwkunst naar voren. De regio Den Haag leent zich dus uitstekend voor een dergelijke open dag, die mogelijk ook landelijk navol ging zou kunnen krijgen. Herbestemming Ondanks dat misschien de laatste kans wordt geboden een bepaald gebouw te bezoeken, wil de BNA kring Haaglanden niet de nadruk leggen op sloop. Het is juist de bedoeling dat ook geslaagde voorbeelden van herbestem ming worden opengesteld en getoond, zodat zij ais inspiratie kunnen dienen voor de gebouwen die nu nog 'bedreigd' worden. Het programma voor de Bedreigde Monumentendag onderscheidt zich van andere manifestaties door de bezoeken aan de opengestelde gebouwen een extra dimensie te geven. Door de activiteiten af te stemmen op de oorspronkelijke of toekom stige functie van het gebouw, geven ze toe gevoegde waarde aan het pand. De ochtend zou kunnen bestaan uit een rondje paard rijden in de bedreigde manege in Scheveningen of het volgen van een maquetteworkshop in de oude MTS aan de Leyweg. Vervolgens kan worden geluncht met een broodje verse vis in de Visafslag of een kopje thee in de Zwarte Madonna, alvorens naar een concert te gaan in een met sloop bedreigde kerk. Het is de bedoeling om met historische stadsbussen, die door de gemeente Den Haag op de monumentenlijst zijn geplaatst, de bezoekers te vervoeren naar de verschillende locaties. Tot slot is het idee om in de voormalige jeugdherberg Ockenburgh een debat over Bedreigde Bouwkunst te houden. De voorbereidingen zijn in volle gang en natuurlijk zijn suggesties altijd welkom. In een volgende uitgave van dit blad informeren we over de definitieve datum en het pro gramma van de Dag van Bedreigde Bouwkunst. M Monique Fröseh, in opdracht van BNA kring Flaaglanden juni 2006 Heemschut 27 OPPiPOOnPGlBWIi 1. De Zuidlaren HBS in Den Haag, een van de bedreigde modernere gebouwen in de stad. Foto Monique Fröseh 2. Het raadhuis van Rijswijk. Foto Monique Fröseh Haagse Dag van Bedreigde Bouwkunst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 29