Kasteel Nederhemert fraai gedocumenteerd Hans Bollebakker - Als het kasteel van Doornroosje was Nederhemert. En de prins die het redde heet Fons Asselbergs. Het verhaal is verteld, de restauratie voltooid. Het kasteel gaat een nieuw leven tegemoet. Dat is door de geschiedenis heen steeds opnieuw gebeurd. Waren het de Bosschenaren niet die optrokken en de burcht herhaaldelijk, zij het soms maar gedeeltelijk, verwoestten en werd het niet even zovele malen herbouwd? En zo hoort het ook, want wie zich bij verwoesting neerlegt houdt uiteindelijk n ie ts meer urchten behoren tot de oudste profane gebouwen van Nederland, waaraan wij onze wordingsgeschiedenis - onze cultuur - kunnen aflezen. Alleen al voor dat cultuurhis torisch besef is instandhouding wezenlijk. Daarvoor zijn nog grote bedragen nodig. De in Den Haag levende mythe dat alles al gerestaureerd is en slechts instandhouding subsidies behoeven te worden verstrekt, wordt door de lange lijst van bedreigde kastelen - opgesteld door de Nederlandse Kastelenstichting - feitelijk weersproken.1 Zo'n feit is kasteel Nederhemert waarover ter gelegenheid van de restauratie een publicatie is verschenen, uitgegeven door de stichting Vrienden Geldersche Kasteelen (VGK). 2 De auteurs hebben er zichtbaar met veel genoegen aan gewerkt, klaarblijkelijk voor een breed publieksbereik gekozen, met een integrale beschrijving per afzonderlijk bouw deel en daarbinnen naar precisie gestreefd. Dit voert enerzijds licht tot beperkingen en anderzijds kan niet ontkomen worden aan het gebruik van zelfs eenvoudige vaktermino logie, hetgeen zonder verklarende woorden lijst voor buitenstaanders niet makkelijk valt te lezen. Gemiste kans Wat zich opdringt is een vergelijking met eer dere en eminente uitgaven van VGK, ver schenen bij restauraties van respectievelijk de kastelen Rosendael3 en de Cannenburch.4 Voor afzonderlijke hoofdstukken met uitgebreide beschrijving over de bouwhistorie, restauratie en bewonersgeschiedenis, interieur en genea logische overzichten is hier niet gekozen en dat is jammer, want er is voldoende materiaal voorhanden. Zoals de voorafgaande grondige bouwhistorische en archeologische studies van respectievelijk ir. J. Kamphuis en prof. dr. J.N. Renaud, die een afzonderlijk hoofdstuk ruimschoots rechtvaardigen.5 Dat verbaast temeer omdat hun werk tot de basis van de restauratie gerekend mag worden. Voor een hoofdstuk over het interieur is eveneens vol doende materiaal beschikbaar. Ook hier weer verbazing, want waarom is wel de boedelin ventaris uit 1 7526 opgenomen, maar niet de inventarislijsten met bijbehorende foto's daterend van kort vóór de brand van 12 januari 1945. Die liggen onder handbereik en bevinden zich in het bezit van de familie van Wassenaer, het geslacht dat Nederhemert sinds 1910 bestiert en het in eigendom had tot 1958. Een uitgebreid hoofdstuk over de bewoners geschiedenis zou eveneens een verrijking betekend hebben. De wel zeer summiere beschrijving daarvan maakt het boek niet interessanter. De absoluut gemiste kans valt onder orale geschiedschrijving, doordat geen gebruik is gemaakt van de nog bestaande kennis over het dagelijks leven op het kasteel van de laatste nog in leven zijnde bewoner Maurits E.L. Baron van Wassenaer. Een inter view met hem zou de documentaire waarde van het boek uniek hebben gemaakt. Wat ontbreekt Het jaartallenoverzicht op pagina 13 vermeldt 24 Heemschut juni 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 26