iimsmwto* "Jk. rmSm Wz&*i' <-s>£Z.^4F»V* NGS De Nederlandse Gemalen Stichting probeert een halt toe te roepen aan het verdwijnen van histori sche stoom- en dieselgemalen. De NGS heeft als doelstelling onder meer het inventariseren, docu menteren en selecteren van buiten gebruik gestelde bemalingsinrichtingen. Verder coördineert de NGS landeljik de activiteiten voor behoud en beheer van waardevolle stoom-, diesel- en elektro- gemalen en kweekt de stichting draagvlak voor behoud. Gezamenlijk worden vrijwilligers opgeleid voor bediening en onderhoud. van een poldermuseum in het voormalig gemaal 't Hooft van Benthuizen te Puttershoek. Het gebouw had geen water staatkundige functie meer. De plannen bleken eehter niet realiseerbaar. De financie ring was een probleem, maar meer nog ketste de aanpak af door nieuwe ruimtelijke inzichten en ontwikkelingen in Puttershoek. Medewerking van de gemeente ontbrak daarna helaas. Een gedeeltelijk gelukte reddingsactie betreft het gemaal Echten in de provincie Friesland. Gelukkig is het gebouw als rijksmonument behouden gebleven en streefde men zelfs de plaatsing van een oude, van elders te ver- plaatsen schoorsteen na. Dit zal dan als een soort landmark dienen. Het opnieuw plaatsen van een oude stoom machine zal hier helaas niet lukken. Geslaagd Een voorbeeld waar het puur door privé-initia- tief wel gelukt is, is het Putter stoomgemaal bij Nijkerk. Het gemaalgebouw is in 1971 buiten bedrijf gesteld. Door de bescherming als rijks monument in 1976 werd sloop voorkomen. De horizontale 1-cilinder stoommachine (fabr. Sepp Et CO uit 1885) is geheel gerenoveerd, maar de stoomketel werd afgekeurd en ver vangen door de laatste in Nederland gebouwde kolengestookte ketel (fabr. Ten Horn). De planning is dat het Putter Stoomgemaal dit jaar weer in oude glorie is hersteld en dat dan zelfs het scheprad weer in beweging komt. In enkele jaren tijd hebben de eigenaren van dit gemaal en vele vrijwilligers van het nabij gelegen stoomgemaal Hertog Reynout te Nijkerk ook daar een mooi resultaat weten te bereiken. Een ander prachtig voorbeeld is stoomgemaal De Tuut in Appeltern. Daar is jarenlang met vereende krachten gewerkt om de twee oude stoommachines geheel op te knappen en weer te laten draaien. Naast veel vrijwilli gerswerk is hier ook heel veel geld van spon sors nodig geweest. Nu is men bezig om de bijbehorende sluisjes weer in oude staat te herstellen. Rob van Gaaien is secretaris van de NGS en oud-dijkgraaf juni 2006 Heemschut 21 1. Het museum Stoomgemaal De Cruquius in 2. Het geredde gemaal De Velserbroek, bij Velsen. Haarlemmermeer bij Cruquius. Foto: P. Mookhoek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 23