februari 2006 Actief 7 was sprake van de mogelijke aanleg van een brede wetering in dit waardevolle natuurge bied. Daarover is goed nieuws te melden. Het Waterschap Amstel, Gooi en Vecht heeft laten weten dat het rekening zal houden met de cultuurhistorische waarden. Kadebreedte en verzwaring zullen worden aangepast. Een mooi succes voor Heemschut; in een toekomstig nummer van Heemschut zullen we hier uitge breider over berichten. Dorpsgezicht Eemnes Eemnes - De eerder aangekondigde groot schalige bouwplannen in het dorpsgezicht Eemnes waren een eerste versie. We zullen de toekomstige plannen natuurlijk kritisch tegen het licht houden. Wij zijn opgelucht dat de oorspronkelijk geplande hoogbouw waarschijn lijk van de baan is. Tuinhuis 't Spijck Harmeien - Tuinhuis 't Spijck in Harmeien werd eind 2005 feestelijk geopend. Heemschut heeft zich mede ingespannen om dit historische bouwwerk te restaureren en op zijn oorspron kelijke locatie te laten herrijzen. Appartementen Vechtoever Breukelen - Eind 2005 zijn door de gemeente Breukelen criteria vastgesteld voor te bouwen appartementen langs de Vechtoever in deze plaats, zodat al te omvangrijke en hoge bouw werken, zoals de vorig jaar geplande apparte menten in Breukelen-Noord, worden voorko men. Alleszins een stap in de goede richting, vindt Heemschut Utrecht! Maarten hemmens GELDERLAND Maycrete-woningen naar museum? Arnhem - De naam 'Maycrete' is een samen voeging van de naam van de ontwerper, de Amerikaanse ingenieur Maybeck en het Engelse woord voor beton, 'concrete' en staat voor prefabwoningen van het eerste uur. Dit uit beton en hout en in eenvoudige, degelijke constructie vervaardigde woningtype was ideaal om als noodwoning toe te passen na de Tweede Wereldoorlog. In Arnhem werden in 1947 in de wijk Alteveer 16 van deze zogenaamde Maycrete-woningen geplaatst om de woning nood na het oorlogsbombardement te verlichten. Nu, na ruim 60 jaar, moeten de noodwoningen plaats maken voor nieuwbouw omdat ze niet meer aan de huidige wooneisen voldoen. Sloop is dus het plan en om toch tegemoet te komen aan de roep tot behoud stelt eigenaar woning corporatie Portaal voor, twee noodwoningen te verplaatsen naar het Nederlands Openlucht museum in Arnhem. Tegen deze verheffing als museaal object staat echter het verlies aan Maycrete-woningen in Arnhem. Foto Roel Veelders zeggingskracht van het levende object, dat immers een bijzonder bouwtype vertegenwoor digt, is gesitueerd in een samenhangend geheel en herinnert aan een barre periode van de stad en haar bevolking. Heemschut deelt met het Monumentenadvies bureau (MAB) uit Nijmegen het inzicht, dat er in ruime mate argumenten aanwezig zijn, om tot aanwijzing als beschermd monument over te gaan. Heemschut heeft de gemeente verzocht om de Maycrete-woningen geheel of gedeelte lijk aan te wijzen als beschermd monument op locatie, met name ook als onderdeel van andere te beschermen objecten uit de wederopbouw periode. Hoogste prioriteit heeft de hoek Richard Holweg/Willem Pijperstraat, mede door de betekenis aldaar als 'noodstraat', aansluitend de woningen langs de Catharina van Renesstraat en tot slot die langs de Waterbergseweg. Behoud houdt tevens in restauratie en recon structie van de objecten. Dit geldt ook voor de buitenruimte, die versterkt met extra beeldmid delen een relatie zou kunnen leggen met het Openluchtmuseum op loopafstand. LIMBURG Boerderij in Elsloo definitief verloren Elsloo - In het juninummer van 2005 is in de rubriek Heemschut Actief verslag gedaan van de zeer slechte staat van een monumentale Limburgse hoeve in Elsloo. De vraag werd gesteld of een dure restauratie en gedeeltelijke herbouw wel goed besteed geld is. Welnu, de tijd heeft het antwoord op deze vraag inge haald. Op voorstel van de gemeente is deze 'Hoeve Sanderbout' de status van Rijksmonument ontnomen, waarna onmiddellijk tot sloop is overgegaan. De nieuwe eigenaar van het perceel en van de bouwval gaat een bedrijfs pand bouwen. Er zijn door de gemeente voor waarden gesteld aan de maatvoering. Het is de bedoeling, dat er een hoeve-achtig gebouw wordt opgetrokken, zodat er nog enige binding met het verleden blijft bestaan. In het gunstig ste geval kunnen delen van de monumentale voorgevel ingepast worden. In zijn totaliteit echter zal het gebouw in zijn detaillering en materiaalgebruik niet meer als historisch monument kunnen worden aangemerkt. En zo is er weer een Limburgse hoeve verdwe nen. Meldpunt Limburg in ere hersteld Roermond - Per 1 januari 2006 heeft Heem schut Limburg een nieuw onderdak. Met dit goede nieuws is er gelukkig weer een toekomst voor het Meldpunt. Met het faillissement van het Monumentenhuis in de zomer van 2005 was het immers gedaan met het Meldpunt. Het nieuwe onderdak wordt geboden door het 'Huis voor de kunsten Limburg' in Roermond en wordt gedeeld met de Kastelen-, Molen- en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 9