6/ Wi> 0/ O Actief NOORD-HOLLAND Vertrouwen in luisterende overheid? Upend am - In de juni-editie van Heemschut hebben wij onze lezers de vraag gesteld welke kant zij zouden kiezen bij de oplossing van de huisvesting in Waterland. De bouw centralise ren bij groeikern Purmerend of verdelen over de historische dorpen in dit nationale landschap: Hollands Midden. Het streekplan Waterland van de provincie Noord-Holland wil op de korte termijn 6000 woningen in deze regio Waterland realiseren. De bevolking kreeg de kans tijdens een hoorzitting van de provincie daarover haar mening te geven. Een van de dorpen, Ilpendam, liet daarbij weten zich in meerdere opzichten bedreigd te voelen. Door dit dorp van 1900 inwoners loopt de provinciale weg vanaf Amsterdam naar Purmerend die in de ochtend- en avondspits verstopt is met autoverkeer. Dat zal dan alleen maar toenemen met de geplande nieuwbouw van 150 huizen. Logische vraag was dan ook hoe men die verstopping denkt op te lossen. Het antwoord van de Statenleden dat dit het probleem van de gemeente is, kon op verbazing en hoon rekenen: 'U onttrekt zich aan uw verantwoordelijkheid als provinciaal wegbe- heerder als u zelf een locatie aanwijst en u zich er niet van vergewist, dat extra verkeer fatsoen lijk wordt afgewikkeld', was de reactie uit de zaal. Als dan ook nog de minister van Volks huisvesting onlangs de weg zegt vrij te maken voor de bouw van zelfs 36.000 huizen in Waterland, moet dat de te hoop gelopen bevolking weinig vertrouwen geven in het geloof aan een luisterende c.q. betrouwbare overheid. Monumentencommissie Bennebroek Bennebroek - In deze kolommen hebben wij u al eerder op de hoogte gehouden van onze zorgen als commissie over het behoud van het monumentale St. Luciaklooster in Bennebroek. Zoals wij al in het oktobernummer lieten weten, betreuren wij, dat verdere procedurele kansen tot bezwaar maken ons buiten onze schuld zijn ontnomen. We zullen desalniette min de overige bezwaarmakers in hun actie met advies en deskundigheid blijven steunen. Inhoudelijk is er in onze opvatting dat klooster en tuin dermate unieke historische waardevolle elementen bevat niets veranderd. De histori sche vereniging Meerwijk Bennebroek, de Hoeksteen en wij werden bij de bezwaren- commissie van het Ministerie van OC&W, in onze mening, dat het onderzoek daarnaar door v ju Het Sint Luciaklooster in Bennebroek. Foto Henk Vijn de gemeente en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ernstig tekort schoot, in het gelijk gesteld. Daarom werden Rijksdienst en gemeente gesommeerd het onderzoek opnieuw en beter te verrichten. Het onderzoeksbureau Matti en De Moor had er al eerder op aangedrongen beter aandacht te besteden aan de meest waardevolle onderdelen van het kloostercomplex. Onze hoop is ook gevestigd op de verantwoordelijk wethouder van Bennebroek, Gerard Braam die ons in een interview onlangs liet weten de gemeenteraad voor te stellen een monumentencommissie in het leven te roepen en een monumentenlijst op te stellen. Tevens deelde hij ons mee mogelijk heden genoeg te zien het klooster zelf te behouden en het een bestemming te geven als appartementencomplex. En nu maar hopen dat dit geen verkiezingsretoriek is in het zicht van de gemeenteraadsverkiezingen van maart. Jan Derk Gerritsen AMSTERDAM Nieuwe theaters aan Mamixstraat een aanwinst Amsterdam - VandenEnde Foundation ontwikkelt op dit moment een plan voor reno vatie van het Nieuwe de la Martheater en de bioscopen Calypso en Cinerama aan Marnixstraat 396 t/m 404. Hier komen twee nieuwe theaterzalen. De bestaande bioscopen gaan weg. Het huidige Nieuwe de la Martheater zit in een voormalige school, die gedeeltelijk door brand is verwoest. Het plan is de bestaande gevel van Heemschut-oprichter A. W. Weissman op begane grond en eerste verdieping in ere te herstellen en de lelijke dakopbouw vlak naast Americain af te breken en te vervangen door de oude, sierlijke top maar dan iets groter. Op die manier sluit de gevel beter aan bij het naastliggende Americain. De lelijke wit gepleisterde gevel van bioscoop Calypso/Cinerama verdwijnt helemaal. Wat ervoor terugkomt is een glazen, transpa rante gevel in een stalen frame, dat echter zicht doorlaat naar een keramische binnenmuur van dezelfde kleur als de gevel van het Nieuwe de la Mar. De daken van het huidige theater en de vervangende nieuwbouw ernaast worden gelijk getrokken met een zinken top en natuursteen. Bij de presentatie van de plannen door de archi tecten Jo Coenen en Meijs was Heemschut verrast door de zorgvuldigheid en creativiteit, waarmee de architecten het plan hebben aange pakt. De sombere gevelpartijen van nu worden omgetoverd tot een mooi ensemble met respect voor de oude gevel van Weissman. De lelijke bioscoopwand verdwijnt evenals de de afschuwelijke dakopbouw naast Americain. En de toneeltoren is volledig weggewerkt doordat hij een eind terug ligt en vanaf de straat niet te zien is. Een aanwinst voor de stad. Hulde aan VandenEnde Foundation en de architecten. Eind 2008 is het project klaar. Jaap Kamerling februari 2006 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 7