Heemschut En verder Doodgaan op Marken Kerkenpad Karakter voor de buitenplaats Column Garantie tot de voordeur Restyling Laatste monument Kerk in herstel februari 2006 Heemschut Heemschut Actief Publieksevenementen Kaderdag Boeken Ledenservice De voormalige eilandbewoners van Marken zien met de komst van nieuwe bewoners hun opmerkelijke, ingetogen eigen begrafenis rituelen verdwijnen. 2 2 Derde en laatste aflevering van de rondgang langs de Amsterdamse kerkgebouwen. 2 4 Met goeddoordachte plannen zijn de ruimte lijke bedreigingen voor kastelen en buiten plaatsen in Nederland nog wel te keren. Eigenaren krij gen handreikingen 2 8 Nog heel even is het landgoed Beeckestijn gemeentelijk bezit in Velsen. Weinig buiten plaatsen zijn zo harmonieus in hergebruik gebracht en gehouden als deze. De afgelopen halve eeuw is veel overheidsgeld gestoken in de restauratie van zowel het huis en de bijge bouwen als de zeer bijzondere tuin, die Beeckestijn tot een monument van interna tionale kwaliteit maken. Ook de inrichting van het landhuis mag er - nog - wezen. Diverse musea stonden onderdelen uit de eigen collectie af in bruikleen om een goed beeld te geven van het leven op de buiten plaats. Beeckestijn is een collectie op zich. Dat is na deze maand voorbij. Dan beslist de gemeenteraad van Velsen over de verkoop. In zijn artikel TE KOOP: Beeckestijn in Velsen op pagina 17 wijst Johannes van der Weiden op de gaten in het verkoopcontract. De garanties om Beeckestijn uniek monument te laten blijven lijken er dan wel een beetje te zijn, maar blijken bij goed lezen flinterdunne bescherming te bieden. De collectie-Beecke- stijn loopt een groot risico uiteen te vallen. De koper is veel niet verplicht. Voor slimme gegadigden betekent dit dat veel dat voor het behoud ongewenst is dus toch wel mag. Het hangt maar helemaal af van de achter grond van de nieuwe eigenaar of de bijzon dere tuin nog even goed toegankelijk blijft, en of Beeckestijn nog wel een museale functie houdt. Kortom, of Beeckestijn nog wel aantrekkelijk is voor een groot publiek. Zo'n garantie tot de voordeur is levensgevaar lijk. Natuurlijk, Velsen wil af van de jaarlijkse last van het kostbare onderhoud. Uiteraard, de nieuwe eigenaar wil niet een bezit dat elk jaar veel kost en maar weinig oplevert behalve status. Maar om een landschappelijk juweel, een opmerkelijk monument dan maar het risico te laten lopen op versnippering en het wegvallen van belangrijke publieke functies is een heel ander verhaal. Dat publieke belang dreigt door de verkoop verloren te gaan. Ook Van der Weiden kijkt in zijn artikel weer naar de overzijde van de Noordzee, waar het Britse nationale erfgoed beter uit de commer ciële wind gehouden wordt dan hier in Nederland. De waardevolle monumenten krijgen ook daar vaak een andere bestem ming, maar tegelijk blijven ze goed bewaard. Zodat over een eeuw nog steeds, door een groot publiek, kennis genomen kan worden van wat eerder werd opgebouwd. Daar gaat de garantie veel verder dan de voordeur of zelfs de poort. Een Nederlandse variant op de National Trust laat eindeloos op zich wachten, zelfs de wil om iets dergelijks te beginnen ontbreekt. Niet alleen in Velsen, maar op veel meer plekken in Nederland zou zo'n Britse aanpak het cultureel erfgoed een degelijker bescherming kunnen bieden dan de magere voorwaarden die Velsen in het koopcontract plaatste. PietArp Het tijdschrift Heemschut krijgt vanaf april een wat moderner uiterlijk. De boodschap blijft. 31 De Zwartenhoekse Zeesluis is het voorlopig laatste monument op de Rijkslijst. Hoe bijzonder is deze Zeeuwse sluis? 34 De Dominicanenkerk in Maastricht is volop in restauratie. De inhoud van deze 'kale' kerk wordt weer zichtbaar. 32 18 B®#8®SÏ®P1 I«Ü - IMlIIIIIIIMil - BESCHERMING CULTUURMONUMENTEN jaargang 83 April 2006 Van Dishoeckhuis: vechten tegen de Bierkaai Nieuw gebruik werf De Schelde Plots trots op Peutz Groningen: monumenten in gevaar Parel van Domburg opgepoetst Pasontdekte Vlietwoning beschermd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 5