Nieuwe uitgaven 'HIER ZIET MEN UIT PALEIZEN' BOERDERIJEN Verantwoord kleurgebruik Op het tweede plan Groninger wooncultuur van weleer Over Hollands oudste stad 39 februari 2006 Service zeventiende en achttiende eeuw Ineke de Visser/ Piet den Hertog, Kleur op boerderijen in het groene hart van Holland Kinderdijk (Stichting Boerderij Erf Alblasserwaard- Vijfheerenlanden) 2005, 95 p., ISBN 90 80803 847. Het is interessant om te zien hoe recent in de restauratiepraktijk de ;belangstelling voor het element kleur is toegenomen. Daarvan vormt dit handzame en mooi verzorgde boekje een welsprekend en nuttig getuigenis. In woord en beeld biedt het 'een handreiking voor historisch verantwoord kleurgebruik' op de boerderijen van Midden-Holland. Het is geba seerd op gedegen onderzoek van het gebruik van natuurlijke pigmenten vanaf de 17e eeuw. Over de samenstelling, en prijs, daarvan wordt veel medegedeeld dat voor de praktijk bruikbaar is. Voor de afbeeldingen is niet alleen gebruik gemaakt van recente foto's maar ook van, veelal oudere, schilderijen en tekeningen (zelfs 'het Straatje van Vermeer'). Zo krijgt men een goed overzicht van het kleurgebruik bij boerderijen in de betrokken streek en de invloed van ,b ij voorbeeld, de mode daarop. Ik acht deze uitgave vooral nuttig voor wie in de praktijk geconfronteerd wordt met de problematiek van het onderhoud van een historische boerderij en de valkuil wil vermijden van wat op p. 57 'wel romantisch, maar geen authentiek kleurgebruik' wordt genoemd. DE ALKMAARSE KAPELKERK Leo Noordegraaf Carla Rogge (red.), De Alkmaarse Kapelkerk. Geschiedenis en Restauratie Hilversum (Verloren) 2005, 334 p., ISBN 90 6550 818 x Het stadsbeeld van de binnenstad van Alkmaar wordt van oudsher gedomineerd door de Grote of Sint-Laurenskerk. Daarnaast viel de 'kapel in de Nieuwe Stad begin 16e eeuw'aan de Laat (vroeger een gracht, nu een straat) altijd min of meer in de schaduw. Het is geheel in overeenstemming met deze rol min of meer op het tweede plan dat zij pas in de jaren 2002 -2004 een grondige restaura tie heeft ondergaan. Het resultaat hebben vele leden van Heemschut bij de jaarvergadering van 2004 kunnen bewonderen. Dit fraai geïllustreerde boek biedt een uitvoerig overzicht van de geschie denis van het gebouw en een cons ciëntieus verslag van de restaura tie. In 1707-1708 vond uitbreiding plaats met een dwars beuk en in 1760 werd vooral het interieur geteisterd door een felle brand. Daarna volgde herstel waarbij wel de hoofdbeuk voor zien werd van interessante rococo- stucplafonds en een nieuw orgel, ontworpen door niemand minder dan Christian Müller en diens zoon Pieter, en een nieuwe kansel werden geplaatst. Het zeldzame torenuurwerk en de historische klokken vormen deels sinds 1964 weer een carrillon. Johan de Haan, Hier ziet men uit paleizen. Het Groninger inte rieur in de zeventiende en acht tiende eeuw. Assen (Koninklijke Van Gorcum) 2005, 629 p., ISBN 90232 4156 8 Kort geleden is de auteur van dit mooie boek, lid van de Provinciale Commissie Groningen van Heemschut, erop gepromoveerd. In de 19e en het begin van de 20e eeuw zijn vele toen ouderwets bevonden meubels en ook complete betimmeringen verkocht naar elders. Wil men een verant woord beeld geven van de woon cultuur in het Stad en Ommeland van het ancien régime is dan ook, zelfs wanneer men zich beperkt tot die van de hogere milieus, waarvan wij nu eenmaal het meeste weten, omvangrijk literatuur- en archief onderzoek nodig. De Haan is daarin zeker niet tekort geschoten. Zo heeft hij een beeld kunnen ontwerpen dat de lezer en degene die zich op de illustraties en bijschriften concentreert boeit en overtuigt. In het bijzon der boeiend vind ik De Haans beschouwingen in de epiloog, over de relatie tussen de Groninger wooncultuur en die in de provin cie Holland. De Groninger woon cultuur was, zo concludeert hij, zeker niet zonder meer 'een vertraagde en versoberde variant daarvan'. Frits Baarda/Wim van Wijk, Het Dordtboek, Bussum (Thoth)/ Dordrecht (Stadsarchief) 2005, 335 p.ISBN 90 6868 4 06 X Het in 1120 voor het eerst vermelde en precies één eeuw later met stadsrechten begiftigde Dordrecht was de oudste en dankzij zijn stapelrecht in de Middeleeuwen lang één van de belangrijkste steden van Holland. Ook daarna speelde het in 's Lands historie nog vaak een belangrijke rol (men denke bij voorbeeld aan de Synode van Dordrecht)Nu nog bewaart het vele herinneringen aan deze rijke geschiedenis, zoals de grootse laatmiddeleeuwse Grote of Onze-Lieve Vrouwekerk (de 'Dordtse Dom'), een in kern nog middeleeuws stadhuis en een indrukwekkende reeks woon- en pakhuizen. Dit handzame boekje een soort historische encyclopedie in zakformaat, vormt een goede inleiding tot een bezoek aan de Merwestad. Allerlei aspecten van heden en verleden van Dordrecht en omstreken komen in woord en beeld ter sprake waarbij de samen stellers er door een overzichtelijke indeling, gecombineerd met een uitgebreid register, voor hebben gezorgd dat men door de bomen niet het gezicht op het bos verliest. Zij tonen veel aandacht voor het rijke bestand aan cultuurmonu menten waarbij ook recente, als de schouwburg 'Kunstmin', met haar bijzondere interieur door Sybold van Ravesteyn, en het spraakma kende woonhuis door Hans Bik aan de Grote Kerksbuurt worden belicht. Een positief punt van dit boekje vind ik ook dat minder glorieuze aspecten van de stadsge schiedenis niet worden verdoezeld (zie het biografietje van de voetbal icoon Karei Lotsy). Philip Bosscher HET GRONINGER INTERIEUR IN DE GHl Jotian cL Haan Geschiedenis en restauratie .Tt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 41