Monument uit het zicht Piet Arp De jaarlijkse Kaderdag van de Bond Heemschut kreeg zaterdag 12 november 2005 onder meer de stelling voorgelegd dat Heemschut nog onvoldoende is meegegroeid met de verbreding van de monumentenzorg. Professor dr. N. Nelissen, hoogleraar aan de Radboud Universiteit Nijmegen, vroeg zich in zijn lezing af of met de Belvedère-aanpak de monumentenbescherming te ver af komt te staan van de vrijwilligers. In het middagprogramma konden bestuursleden, leden van de provinciale commissies en van het landelijk bureau daarover met elkaar in discussie gaan. 38 februari 2006 Heemschut Stellingen De tweede ochtendlezing, van drs. F. Strolenberg, de landelijke projectleider Belvedère, landschap en cultuurhistorie gaf wat dat betreft al wat munitie, door aan te geven hoe Heemschut toch de bewakersrol kan waar maken in de voortdurende vernieuwing en verbreding van de monumentenbescherming. Heemschut, meende professor Nelissen, staat voortdurend voor de keuze tussen inkapseling in de gevestigde instituties en beweging. Hij is Discussie in Amersfoort Foto Henk Jan Derksen Heemschut dreigt te zeer een keurige organisatie te worden en dreigt als beweging aan kracht te verliezen. Heemschut is onvoldoende meegegroeid met de verbreding van de monumentenzorg. Belvedere is voor veel Heemschutters uit het oog en dus ook uit het hart. Het Actieprogramma'Ruimte en Cultuur' bevat vele nieuwe ambities, maar vergeet de vinger te leggen op nog niet gerealiseerde oude ambities. Culturele planologie mag geen excuus zijn voor verwaarlozing van objecten. Heemschut moet partijen bewust blijven maken van de kwalen van het huidige stelsel. een voorstander van dit laatste. Intussen veran dert ook de monumenten beschermingsprak tijk. Tegenwoordig is sprake van bestuurlijke en financiële decentralisatie, waarbij steeds meer taken bij de gemeenten komen te liggen. Dan hangt het maar van de inzet van die gemeenten af in hoeverre een goed monumentenbescher- mingsbeleid gevoerd wordt. Heemschut kan daar een rol vervullen. De financiering beweegt zich van overheids subsidies naar particuliere en fiscale regelingen, terwijl steeds meer sprake is van het in stand houden van een monument in plaats van het tiptop restaureren van een juweeltje. En waar Heemschut zich op voorbereidt is de verbreding van het werkterrein: het object staat niet meer alleen centraal, ook ensembles en zelfs hele gebieden - of dit nu gaat om een oude binnenstad of een bijzonder cultuur historisch landschap - zijn beschermens- waardig. En daar zit de zere plek, aldus Nelissen. De binding met zo'n gebied is toch nog minder dan met een bedreigd eenduidig object. Heemschut, aldus de professor, moet vooral de pijlen blijven richten op alle aspecten van monumentenbescherming. DENEMARKEN LOKAAL Kaderdag Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 40