februari 2006 Heemschut 35 Houten schuif voor het regelen van de waterhoogte. De natuurstenen onderdelen hebben veel schade opgelopen. sluislichaam is gemetseld in baksteen en aan de zeezijde bekleed met hardsteen om erosie door zout water te beperken. De middelste koker was aan de landzijde voorzien van een sluitsteen met het jaartal 1788 en aan de zeezijde van een gevelsteen met een klimmende leeuw met zwaard en pijlenbundel. Hierop staat het jaar van oplevering vermeld (1789). De gemetselde gewelven vertonen doorgangen die de drie kokers met elkaar verbinden. De functie hiervan is de druk van het bij vloed opkomende water te verdelen. Elke koker heeft uitsparingen waarin dubbele deuren hebben gezeten; de balken waartegen deze draaiden zijn nog aanwezig. Tevens had elke koker een neerlaatbaar schot aan de landzijde, waarvan er nog een bewaard is gebleven. Aan de buiten kant (landzijde) kon de koker nog eens extra worden afgesloten door balken in de daarvoor bestemde gleuven te leggen. De pijlers, waar de schotbalken tussen werden geschoven zijn ook van hardsteen. Bovenop het bouwwerk hebben windwerken gestaan om de schuifdeuren te kunnen laten zakken. Tegelijkertijd is er nog eenzelfde type zeesluis gebouwd, namelijk de sluis St. Livinus bij het in de buurt gelegen Reijgersbosch. Van deze sluis zijn de tekeningen en een zeer uitgebreide bouwbeschrijving teruggevonden, die waar schijnlijk ook voor de Zwartenhoekse Zeesluis zijn gebruikt. Het was een 'zelfsuerende' uitwa teringssluis: door de druk van het binnenwater werden bij eb de deuren geopend om te lozen en bij opkomende vloed drukte het zeewater ze weer dicht. Omstreeks 1790 volgde de inpolde ring van de zuidelijke kreek tot Canisvliet buitenpolder, mogelijk gemaakt door de bouw van de Zwartenhoekse Zeesluis. Ook was het mogelijk bij opkomende vloed de schuiven op te trekken en de Canisvliet buiten polder onder water te zetten. Daarmee werd een extra bescherming van de stad Axel verkregen. Even ten noordwesten van de sluis is een verde digingswerk gebouwd, dat bestond uit een front van drie aaneengeschakelde bastions, in de volksmond bekend als de 'Batterij'. Zeesluis gespaard In de loop van de Franse tijd zijn alle vesting werken ontmanteld, maar de Zwartenhoekse Zeesluis is gespaard gebleven. Er werden regel matig nieuwe deuren en schuiven in gezet, maar een van de schuiven uit 1830 is nog steeds aanwezig. In de loop van de 20e eeuw zijn twee van de drie kokers afgesloten met grond; alleen de middelste deed nog dienst voor de ontwatering. Over de sluis is een weg aangelegd en in de loop van de jaren heeft het zware vrachtverkeer nogal wat schade aan de sluis veroorzaakt. Daarna is de weg regelmatig hersteld, waarbij geen rekening is gehouden met eventuele aan tasting of behoud van het bouwwerk op zich. Wij schreven daarom in onze aanvraag voor de monumentenstatus: 'Deze achteloosheid zou men moeten doorbreken en omzetten in waar dering voor een historisch landschapselement met waarden op verschillende vlakken'. Aan het eind van de zeventiger jaren is getracht de sluis en directe omgeving onder te brengen bij een natuurbeschermingsorganisatie, maar dit is niet gelukt. De afgesloten kokers zijn toen wel ontgraven. Vervolgens is de sluis buiten werking gesteld en is een omleiding aangelegd om het water af te voeren. Het landschap waarvan de sluis deel uitmaakt, laat nog de lijnen van de vroegere waterlopen zien en hier en daar zijn ook nog restanten van verdedigingswerken te herkennen Hier is nadrukkelijk sprake van een waardevol ensem ble door de historisch gegroeide samenhang tussen zeesluis, polder en verdedigingswerken. Een zo uniek stuk cultuurlandschap dient behouden te blijven. Activiteiten De 'Stichting Oud Westdorpe' heeft in 1998 bij het waterschap 'de Drie Ambachten' aandacht gevraagd voor de Zwartenhoekse Zeesluis met omgeving. Het verval zette dermate in, dat zonder actie de sluis binnen een aantal jaren verdwenen zou zijn. Door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) werd in de wedstrijd 'Erfgoed al goed' een prijs uitgeloofd, die door de initiatiefnemers werd gewonnen. Samen met vrijwilligers van de SLZ zijn het eerste onderhoud en conserverende acties verricht. De bond Heemschut vroeg twee jaar later eveneens aandacht voor de sluis en scha kelde studenten van de Hogeschool Zeeland in om als voorwerk voor het aanvragen van de monumentenstatus en het opzetten van een beheersplan het geheel op te meten en constructietekeningen te maken. Op de open monumentendag 2004 werd een informatiebord onthuld en vervolgens een projectgroep opgericht waarin Terneuzen, het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Rijks waterstaat, het Erfgoedhuis Zeeland (SCEZ), de SLZ en de vrijwilligers van het eerste uur een plaats kregen. Heemschut heeft alle infor matie verzameld en een aanvraag voor de status van rijksmonument ingediend. Op 24 november heeft de gedeputeerde Van Waveren de beschikking uit handen van mevrouw Bergmann van de Rijksdienst in ontvangst genomen. Inmiddels was er een restauratieplan voor de Zwartenhoekse Zeesluis uitgewerkt en een bestek opgemaakt. Alle betrokkenen hebben toezeggingen gedaan om bij te dragen aan het behoud van deze unieke sluis, die in Zeeland zijn gelijke niet kent. Helaas is de gevelsteen nog steeds in het bezit van een particulier, maar er is hoop hem terug te krijgen bij aanvang van de restauratie. Willem Heijbroek is voorzitter van de Provinciale Commissie Zeeland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 37