februari 2006 Heemschut 33 kwame restauratoren tegenwoordig in elk geval niet meer over verschillen betreft het principe van 'reversibiliteit': elke verandering en restau ratie moet weer ongedaan kunnen worden gemaakt. Had men deze opvatting begin jaren zeventig maar reeds gehuldigd, dan beloofde de restauratie van de wandschildering heel wat makkelijker te worden. En is de restauratie eenmaal achter de rug, dan is een goede klimaatbeheersing van het grootste belang, meent Henk Schellen van de Technische Universiteit Eindhoven. Verkeerd stoken, met als gevolg een opwekking van luchtstromen langs de schilderingen, en het niet onder controle houden van de luchtvochtigheid kunnen funest zijn voor het cultureel erfgoed. Een voordeel bij de herbestemming tot boek handel is natuurlijk dat de boeken ook gebaat zijn bij een afgewogen klimaatbeheer. Overigens is in het aprilnummer uit 2000 van Heemschut een heel artikel gewijd aan het onderzoek van Henk Schellen naar de effecten van divers 'stookgedrag' op monumentale binnenruimten. Goochelact In de Dominicanenkerk laat Rob Crévecoeur als een volleerd goochelaar zien hoe met een doek en wat water de kleuren en de voorstellin gen van de wandschildering tijdelijk weer tevoorschijn te halen zijn. Zijn handeling roept evenveel verwondering en enthousiasme op als bij een goochelact. Wie de steigers waagt te beklimmen ziet hoe groot de kwaliteit van de schilderingen is, maar ook hoe kwetsbaar ze zijn. Het is duidelijk dat de klok voor de gewelf schilderingen inderdaad '1 vóór 12' aanwijst. De gewelfschilderingen moeten binnen een jaar gerestaureerd zijn, want in juni 2006 zullen de steigers weggehaald worden. Het is immers de bedoeling dat de boekhandel in september geopend wordt. Pas dan zal met de restauratie van de wandschildering begon nen worden. Een topattractie natuurlijk voor de bezoekers, want men kan 'live' bij de restau ratie aanwezig zijn. Het is overigens zelfs mogelijk om met behulp van hangsteigers na de opening van de boekhandel verder te gaan met de restauratie van de gewelfschilderingen, maar dat is een optie die een grote logistieke en financiële uitdaging vormt. Het maximale Binnen de begroting zal een consolidatie van de gewelfschilderingen en een opschoning van de wandschildering mogelijk zijn, maar de bijzon dere kwaliteit van de voorstellingen vraagt meer dan het noodzakelijke. In een brief aan B en W hebben de LGOG (Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap)- Kring Maastricht en de decaan van de Faculteit der Cultuurwetenschappen erop aangedrongen om niet naar het minimale, maar naar het maxi- De waterproef doet de afbeelding oplichten. Een deel uit de derde scene van het leven van de H. Thomas. Thomas als leerling gezeten tegenover een pater met kruinschering. De zwarte arcering is tijdens de restauratie van 35 jaar geleden aangebracht. De gele vlek rechtsboven is een beschadiging uit de 19e eeuw. (Met dank aan Emile Ramakers). Foto Rob Crévecoeur, Instituut Collectie Nederland male te streven. Het cultuurhistorisch belang van de schilderingen, dat veel verder reikt dan de grenzen van de gemeente Maastricht, vraagt om een restauratie van het hoogste niveau. Het zou zeer betreurenswaardig zijn als die door een gebrek aan financiële middelen niet gerealiseerd kan worden. Het zijn evenwel niet alleen de centen die het succes van de restaura tie kunnen garanderen. Uiteindelijk hangt veel af van de kwaliteit en de inzet van het ménselijk kapitaal. Van groot nut zou de samenstelling zijn van een begeleidingscommissie waarin diverse wetenschappelijke disciplines vertegen woordigd zijn. Het zou doodzonde zijn als alle kennis die voorhanden is niet gebundeld zou worden. Frank Hovens is secretaris van de Kring Maastricht van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap en voormalig PR-medewerker van de Afdeling Limburg van de Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 35