Na restauratie toekomst als boekhandel Frank Hovens Ze heeft er 200 jaar op moeten wachten, maar met de restauratie en inrichting tot boekhandel gloort er eindelijk hoop voor de voormalige Dominicanenkerk van Maastricht. Sinds het gebouw in 1804 zijn sacrale bestemming verloor heeft het voor van alles en nog wat gediend, zoals 'stadsmagazijn' in de 19de eeuw of carnavalstempel in meer recente jaren. 32 Heemschut februari 2006 geschiedenis van de schilderingen aanschouwe lijk. Wat de uiterst waardevolle muurschilde ring na haar blootlegging door Victor de Stuers heeft moeten doorstaan kan nog het best als een martelgang worden omschreven. In menig kunsthistorische gids wordt de Dominicanen- kerk - ver bezijden de waarheid - beschreven als een 'kale kerk', voerde Rutger Morelissen van het ICN (Instituut Collectie Nederland) aan. Met name de gewelven zijn rijk beschil derd; het is nochtans de uitdaging om deze schoonheid weer zichtbaar te maken. Zijn ICN-collega Rob Crévecoeur toonde aan hoe de precaire losse 'scholletjes' waaruit de gecra- queleerde gewelfschildering vandaag de dag bestaat met een stabiele, niet-verkleurende lijm geconsolideerd kunnen worden. De wandschildering is weer een heel ander verhaal. Hierbij vormt de restauratiepoging van zo'n 35 jaar geleden wellicht de grootste hindernis voor een succesvolle ingreep. Toen zijn onder meer zware retouches aangebracht en is de schildering met een soort chocolade kleurige saus ingekleurd. Deze ingrepen zijn weer goed ongedaan te maken, maar dat kan helaas niet gezegd worden van het besluit toen tertijd om een fixeermiddel aan te brengen. Daardoor is de schildering afgedekt, of beter gezegd geïmpregneerd, met een wittige, ondoorzichtige waas die het zicht op de voor stelling praktisch geheel ontneemt. Een simpele veeg met een natte doek over de voor stelling - op zich al bizar dat dit zonder ernstige gevolgen mogelijk is - heft die intransparantie tijdelijk op. Het zal de kunst zijn om de helder heid permanént vast te houden. Beheersing Angélique Friedrichs van de SRAL (Stichting Restauratie Atelier Nederland) denkt dat de opvatting over wat een goede restauratie inhoudt in de loop der jaren aan verandering onderhevig is geweest en dat dit ook wel zo zal blijven. Cruciale vragen zijn vooral: 'hoe ga je om met veranderingen, toevoegingen en restauraties uit het verleden?' en 'hoe en hoeveel retoucheer je en voeg je toe bij een restauratie?'. De opvattingen hierover staan dus niet vast. Eén aspect waar de meningen onder vakbe- Gewelfschildering, van links naar rechts apostel Bartholomeus (met afgestroopte huid), evangelist Lucas met een portret van Maria en wellicht Andreas(Met dank aan Emile Ramakers). Foto Rutger Morelissen, Instituut Collectie Nederland Nog meer dan voor het gebouw zelfheeft het diverse gebruik niet veel goeds betekend voor de in de voormalige kerk aanwezige schilderin gen. Naast de vroeg-zeventiende-eeuwse gewelfschilderingen heeft met name de in 1866 door Victor de Stuers blootgelegde wandschil dering uit 13 3 7 (met 's werelds oudste voorstel ling van Thomas van Aquino) erg veel geleden. Op 29 april nam wethouder Wim Hazeu de plumeau ter hand om enkele spinnenwebben van de muurschildering te verwijderen. Daarmee werd het officiële startsein gegeven voor de restauratie van de kerk. Voorafgaand aan deze welhaast sacrale handeling hadden dezelfde wethouder, historicus Emile Ramakers, Rob Brouwers van architectenbu reau SATIJNplus en Matthijs van der Lely, algemeen directeur van Boekhandels Groep Nederland een beeld geschetst van verleden en toekomst van de kerk. Als een soort opmaat tot de officiële start van de restauratie was precies een week daarvoor in de 'Turnzaal' van de Faculteit der Cultuur wetenschappen van de Universiteit Maastricht ook al een klein symposium georganiseerd over de restauratie(mogelijkheden) van de muur- en gewelfschilderingen in de kerk. Martelgang Emile Ramakers maakte daar de bijzondere Dominicanenkerk Maastricht begint nieuw hoofdstuk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 34