Heemschut m iffï y s 11 Afgelopen november kregen we de opdracht voor de restyling van het tijdschrift Heemschut. De vraag was een mooi, modern, helder, ontwerp te maken, maar met een band met het verleden. Een voorproefje van het nieuwe ontwerp ziet u op deze pagina. 1 1 Sanne Pleiter en Dafne Arlman tsÉiia februari 2006 Heemschut 31 Omslag Wat meteen opvalt is dat de omslagfoto meer aandacht krijgt doordat hij vrij staat. Voor een betere leesbaarheid is gekozen om het woord Heemschut in een wit vlak bovenaan te plaat sen. Ook staat de samenvatting van de inhoud vanaf nu in een eigen kader, onderaan de foto. Dit kader heeft steeds een andere kleur, in harmo nie met de omslagfoto. Binnenwerk Op het eerste gezicht lijken de verschillen met het huidige ontwerp van het tijdschrift Heemschut niet zo groot. De grootste verande ring is dat de foto's boven, en de tekst onderaan is geplaatst. Hierdoor blijven de tekstkolom men relatief kort, wat de leesbaarheid ten goede komt. De lay-out krijgt zo een horizon taal karakter, een aspect dat ook is terug te vinden bij de vormgeving van de nieuwe folder van Heemschut. De pagina's zullen als een geheel (dus als 'spread') worden opgemaakt. Door een gelijke verdeling van beeld en tekst moeten de linker en de rechterpagina elkaar in evenwicht houden. In het algemeen geldt dat de foto's kleiner zullen worden gezet dan in het huidige ontwerp van het tijdschrift Heemschut. Hierdoor ontstaan nieuwe mogelijkheden voor de verde ling van: beeld, tekst en witruimtes. De wit ruimtes zorgen voor de nodige rust in de pagi na's. Verder is de rubrieksaanduiding van het blad veranderd. Door het hele blad loopt er boven aan de pagina een denkbeeldige band. Daar worden de foto's als het ware 'aan opgehangen'. Deze band fungeert tevens als plaats voor de rubrieksaanduiding (Inhoud, Heemschut Actief, etc.) en heeft daar een kleur. Bij de reportage-pagina's blijft deze strook blanco. De gebruikte leesletter zal ook nieuw zijn: Rotis Semi Sans. Dit type biedt de mogelijk heid om het tijdschrift met een lettertype te ontwerpen in plaats van met twee, zoals nu gebruik is. Hierdoor blijft het gehele ontwerp in een stijl. We hopen dat u met veel plezier Heemschut zult blijven lezen. Sanne Pleiter en Dafne Arlman de Letterman Grafisch OntwerpAmsterdam Heemschut Actief B "si kkL .A Restyling tijdschrift Heemschut 1. In Warfhuizen lijkt een 1 i te plaatsen windturbine nog te groeien. Foto Tineke Vooijs 2. Heemschut hoefde niet in actie te komen om dit ontdekte plafond te beschermen. Foto Wim Smits 3. Foto Rechts: De koloniehuisjes Frederiksoord Foto Harry Berg Groningen Geld voor werf Wolthuis Hoogezand-Sappemeer - De gemeente Hoogezand-Sappemeer leent 200.000 aan de stichting Groninger Monumentenfonds, zodat deze stichting de werf Wolthuis kan kopen. Dit is de enige overgebleven veenkoloniale werf, een rijksmonument. Het betekent een nieuwe stap op weg naar de realisering van een wer kende werf Wolthuis, als reparatie- en restau- ratiewerf voor historische ijzeren schepen. Waardevol Gronings huis gesloopt Groningen - Op 12 augustus heeft Heemschut het bezwaarschrift ingetrokken tegen de sloop vergunning voor Akerkstraat 20, een huis gebouwd in de eerste helft van de achttiende eeuw. Heemschut trok het bezwaarschrift in, toen bleek dat het pand al gesloopt is. Het gaat hier om de sloop van een beeldbepalend pand met cultuurhistorische waarde, gelegen in beschermd stadsgezicht. Bovendien ligt het op een bijzondere locatie, naast het Armhuiszittend Convent, een 17de-eeuws hofje en rijksmonument. Nu zal op deze plek een hoger pand verrijzen, dat qua vormgeving niet in deze context zal passen. De cultuurhistorische waarde van het gesloopte pand blijkt uit recent bouwhistorisch onderzoek dat in opdracht van de gemeente is verricht. Vooral de bouwvorm is bijzonder: een tweebeu- kig dwarshuis met steile kappen. Tweebeukige 4 Heemschut oktober 2005 dwarshuizen van deze ouderdom zijn betrekke lijk zeldzaam in Groningen. De sloop vond plaats, terwijl de bezwaarproce dure nog liep. De serre was al gesloopt voordat de sloopvergunning verleend was. Windturbine Reitdiepdal groeit Warfhuizen - De gemeente De Marne verleen de eind 2004 een bouwvergunning voor het plaatsen van een enorme windmolen vlakbij de boerderij Ter Borg, Rodehaansterweg 2. Dit rijksmonument ligt op een oud borgterrein dat deel uitmaakt van het cultuurhistorisch zeer waardevolle open landschap van het Reitdiepdal. De windturbine tast het zicht op het monument en het landschap aan. De Rijksdienst adviseerde in 1996 tegen het plaatsen van een windturbine op deze kwetsba re plek. In 2001 verleende De Marne een ver gunning voor een 300 kWh-windturbine met een ashoogte van 40 m en wieken van 16? m lang. Dit besluit werd in 2004 door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, hoewel de bouw in strijd was met het in 2000 vastgestel de provinciale windturbinebeleid. Het ging hier echter om een eerdere toezegging, waaraan de aanvrager rechten kon ontlenen. Vervolgens diende de opdrachtgever een nieu we aanvraag in voor een vier maal krachtiger windturbine met dezelfde ashoogte, maar wie ken van 31 m. De wiekdiameter bedraagt 62 m. Het bouwwerk (mast met wieken) is 71 m hoog. De gemeente De Marne verleende een vergun ning voor dit nieuwe bouwplan in strijd met het provinciaal beleid. Dit omdat het hier zou gaan om een vervanging van de oorspronkelijke molen. De vaste commissie voor bezwaar- en beroep schriften accepteerde deze uitleg niet en advi seerde het college de bezwaarschriften van Warfhuisters en Schouwerzijlsters gegrond te verklaren en de bouwvergunning alsnog te wei geren. Het college van de gemeente De Marne legde dit advies naast zich neer. De bezwaarden zijn in beroep gegaan bij de rechtbank te Groningen. Groningen en de Rijkssubsidieregeling Groningen - In de stad Groningen heeft zich een tweede particuliere monumenteneigenaar aangediend die aanspraak maakt op de rijks subsidieregeling die hem jaren geleden niet is toegekend. Hij heeft een verzoek tot herover weging ingediend bij de gemeenteraad. Tot nu toe zonder succes. Volgens hem blijkt uit de schikking door de juridische afdeling van de gemeente met een andere monumenteneigen aar dit jaar, dat de subsidie hem ten onrechte is geweigerd. Groningen wordt een rebelse stad genoemd. Wat het monumentenbeleid betreft, klopt dat wel. Zo heeft de gemeente Groningen als enige stad in Nederland een eigen interpretatie van de rijkssubsidieregeling. De gemeente maakt een onderscheid in rendabele en onrendabele panden. Het uitgangspunt van de gemeente Groningen is dat de eigenaar van een monu mentaal pand reeds zo bevoordeeld wordt door de belastingaftrek en de waardevermeerdering van zijn pand dat hij geen subsidie krijgt. Zo houdt de gemeente meer geld over voor onren dabele monumenten als kerken, molens en andere moeilijke objecten. Dit beleid is jarenlang bestreden door één monumenteneigenaar die tevergeefs een beroep deed op de rijkssubsidieregeling. Hij vocht de gemeentelijke regeling voor de rechter aan, totdat hij dit jaar in ruil voor een schik king met de gemeente alle bezwaar- en beroepsprocedures introk. De gemeente Groningen blijft nog steeds vasthouden aan haar eigen interpretatie van de rijkssubsidiere geling. De Provinciale Commissie was net als de Groningse gemeenteraad verdeeld over deze zaak. Sommigen meenden dat de gemeente de rijksregeling moest toepassen, anderen konden zich wel vinden in de opvattingen van de gemeente. Het gevolg was dat Heemschut geen actie ondernam. Tineke Vooys Friesland 17e Eeuws plafond in Harlingen ontdekt Harlingen - Misschien zou dit stukje in de rubriek 'Heemschut passief behoren te staan, maar die is er nu eenmaal niet. De reden? Wij werden onlangs pas getipt toen alle noodzake lijke maatregelen voor de bescherming van een plafond (gelukkig) ai genomen waren. Directeur Hugo ter Avest van het museum 'Het Hannemahuis' in Harlingen meldde ons dat er een zeventiende-eeuws plafond is ontdekt in een pand, bewoond door het echtpaar Roos aan de Nutsstraat, in de buurt van de Zuiderhaven. Het kunstwerk, voorstellend een doorlopend arcanthusmotief, is te vergelijken met een plafond in het Princessehof in Leeuwarden en een in het gemeentehuis Crackstate te Heerenveen. Het plafond is gerestaureerd door Klaas Posthuma van Galerie/atelier (alweer) Arcanthus en heeft na inspectie door Eloy Koldewij van de Rijksdienst Monumentenzorg de status van gemeentelijk monument gekre gen. Aan de restauratie hebben financieel bij gedragen de Vereniging Oud Harlingen, de Wassenbergh-Clarijs-Fontein Stichting en de gemeente Harlingen. Door tussenkomst van het museum 'Het Hannemahuis' (tel. 0517-413658) is het plafond te bezichtigen. Verzet tegen sloopaanvraag directeurswoning Aldeboarn - Ons is ter ore gekomen dat men het voornemen heeft de directeurswoning van de voormalige zuivelfabriek te Aldeboarn te slopen in verband met voorgenomen nieuw bouw. Deze directeurswoning, behorend bij "It Butterfabryk* in het dorp, is in het Monumenten Inventarisatie Project opgenomen als waardevol gebouw met de verwachting in de toekomst de monumentenstatus te verkrij gen. Nu dreigt dit pand ten prooi te vallen aan te stichten seniorenwoningen. Bond Heemschut zet zich in om alle perioden die belangrijk zijn geweest voor een dorp in het dorpsbeeld te bewaren, zo ook de periode waarin de zuivelfabriek de belangrijkste werk gever was. De woning is namelijk van een niet geringe historische betekenis voor het dorp en is als beeld- en identiteitsbepalend object onmisbaar. Zij geeft een extra dimensie aan het beschermde dorpsgezicht van Aldeboarn, omdat op subtiele doch zeer overtuigende wijze verteld wordt over een periode die tot ons recente verleden behoort. De fabriek heeft de nodige veranderingen ondergaan. In de jaren '80 is het fabrieksgedeelte achter de woning gesloopt en vervangen door de huidige bedrijfsgebouwen. De directeurswoning is in originele staat bewaard gebleven en deze bevindt zich nog steeds in een perfecte bouwkundige staat. Het Plaatselijk Belang van Aldeboarn heeft een dorpsvisie opgesteld, waaruit wij citeren: "in 2008 zijn er 20 seniorenwoningen op het terrein van Ark en Reau (de huidige fabriek W.E.) gerealiseerd. Het is een mooi complex geworden met uitzicht op de Boarn. Hierbij is het de architect gelukt de directeurswoning van de oude zuivelfabriek op fraaie wijze in het complex te integreren." oktober 2005 Heemschut 5 BESCHERMING CULTUURMONUMENTEN jaargang 83 i April 2006 Van Dishoeckhuis: vechten tegen de Bierkaai Nieuw gebruik werf De Schelde Plots trots op Peutz Groningen: monumenten in gevaar Parel van Domburg opgepoetst Pasontdekte Vlietwoning beschermd m

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 33