'Historisch? Nee, maar het herinnert je wel aan iets' Ruud van Soest Nederland verandert. Stad en platteland worden in hoog tempo 'ontwikkeld' en met al die vernieuwing is aandacht voor cultuur geschiedenis al in de ontwerpfase gewenst, vindt het kabinet. februari 2006 Heemschut 21 Een aantal interessante essays en verslagen over de Belvederepraktijk is gebundeld in Ontwerpen aan de geschiedeniseen cultuur van ruimte maken Stimuleringsfonds voor de architectuurRotterdam2005. Het bundelt architectuur- en Belvederebeleid nu in één actieprogramma: Ruimte en Cultuur. Het Architectuurfonds wijdde er in oktober een symposium aan. Architecten en andere ontwer pers vertelden hoe ze zich laten inspireren door het verleden, historici gingen in op de risico's van vermarkting van de geschiedenis. Sterk vertegenwoordigd is de associatieve invulling van het verleden. Overname van oorspronkelijke vormen en elementen moeten dan de gewenste historische ervaring oproepen. Het gaat niet om klakkeloos historiseren. Liesbeth van de Poll licht haar werkwijze toe:'Je moet wat er staat gewoon natekenen, dan wordt het vanzelf wel iets anders'. Het appartementencomplex Aquartis dat ze ontwierp op de plek van een oude kolenopslag, is hiervan een geslaagd voorbeeld. Een moderne, glazen opbouw in de geïntensiveerde vorm van het oorspronkelijke gebouw plus een gehandhaafde steunmuur maken het complex uiterst contemporain, mét de suggestie van oud industrieel erfgoed. Zo'n associatie kan uitmonden in een gecreëerd verleden. Van der Polls woongebouwen Rooie Donders in Almere, gemodelleerd naar Franse graansilo's, hebben de uitstraling van landelijk- industriële gebouwen, goed passend in het Nederlandse polderlandschap. Van der Poll: 'Heeft het iets te maken met de geschiedenis? Nee, maar het herinnert je aan iets.' Nog vrij zinniger is Sjoerd Soeters - zie zijn 'kastelen' Haverleij bij Den Bosch. Het gaat dan ook niet om de historische waarheid, maar om de perceptie van de waarheid, stelt hij. 'Je moet de geschiedenis mythologiseren, dat spreekt mensen veel meer aan.' Prachtig allemaal, maar je bent nog maar een stap verwijderd van fopbouw, van de vermark ting van de geschiedenis, waarschuwen historici als Jan Kolen en Koos Bosma. In onze belevings economie is er grote vraag naar hapklare histo rische ervaringen. Gemeenten en regio's dingen met een eigen historische identiteit naar de gunst van toeristen, ze doen aan city bran ding! Het Friese Dongeradeel herbouwt zelfs het verzonken stadje Eson dat mogelijk nooit bestaan heeft. Leven we niet in een boeiende tijd? En anders maken we het boeiend. Een bijna Brabants rustiek vestingstadjein 2004 opgeleverd op de klei van de nieuwbouwwijk Floriande in de Haarlemmermeerpolder. Foto's Piet Arp 'KV®! Ontwerpen aan de geschiedenis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 23