Aanpak villa Holzkuil-Kerkrade is primeur In 2002 is in Kerkrade een nagenoeg complete Romeinse Villa Rustica blootgelegd die, hoewel spectaculair en een topvondst voor Nederland, niet als rijksmonument is geregistreerd. Is dit het gevolg van het moratorium dat, in weerwil van artikel 3 van de monumentenwet 1988, door de staatssecretaris op de aanmelding van nieuwe monumenten is gelegd? Hans Bolleb akker februari 2006 Heemschut 19 Op 9 november vond de presentatie plaats van twee belangrijke publicaties. Het betreft een wetenschappelijke uitgave, het opgravingsrap port van drs. Gerard Tichelman van ADC Archeoprojecten, en een publieksuitgave waarin opgenomen een virtuele 3D reconstruc tie van dr. ing. Kees Peterse van Pansa BV die met subsidie van de provincie tot stand is gekomen. De gemeente Kerkrade heeft opdracht gegeven tot beide projecten die in onderlinge samenhang voeren tot een compleet beeld van de meest onderzochte Romeinse villa in Nederland, waarvan kelder en badhuis in situ nog aanwezig zijn. Wethouder Hans Bosch licht toe dat voor beide uitgaven een beperkt publiekstoeganke- lijke oplossing wordt gezocht. Gedeputeerde mevrouw Odile Wolfs bena drukt de voorbeeldfunctie van dit project: veel is aan Romeinse villa's opgegraven, maar geen enkel is zo goed gedocumenteerd. Ook voor het geschiedenisbewustzijn van de jeugd - en dus voor het onderwijs - is dit van groot belang. Realistische artist imprsssions van de binnen- ruimten, zoals hier de badruimte, verlevendigen de studie. Foto Pansa Veel illustraties Beide bovengenoemde publicaties zijn ruim en in kleur geïllustreerd met prachtig materiaal. De opgravers van ADC Archeoprojecten vonden niet alleen het hoofdgebouw, maar ook meerdere bijgebouwen, waaronder de woning van de vilicus (bedrijfsleider) en een horreum (graanschuur). Bovendien zijn aanwijzingen gevonden voor de oorspronkelijke inrichting van het door een omheining omgeven villater rein. Bijzonder ook is de vondst van fragmen ten van de bouwornamentiek, waaronder stukken van geschubde zuilen. De wetenschappelijke publicatie valt op door zijn compleetheid en uitgebreide synthese en conclusies en geeft een chronologisch overzicht van de nederzetting. In tijd loopt dat van het laatste kwart van de eerste eeuw tot aan de teloorgang in het laatste kwart van de derde eeuw. De publicatie geeft goed inzicht in het uitgevoerde onderzoek: doelstellingen, rand voorwaarden, onderzoeksmethode en strategie, en bevat naast analyses van alle vondstcatego rieën, sporen en structuren ook een fysisch- geografisch alsmede een archeobotanisch en -zoölogisch onderzoek. In de publieksversie is het grondmateriaal niet opgenomen, maar wel het chronologisch over zicht evenals de belangrijkste vondsten. Alles uitstekend leesbaar, goed gedocumenteerd en afgebeeld. De conclusies zijn integraal verwerkt en voorzien van een virtuele, wetenschappelijk onderbouwde reconstructie op DVD. Deze bevat een interactief deel en een tien minuten gSSÉISWlïl ■HM Perfecte documentatie Romeinse villa

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 21