Eeuwenoud landgoed in de aanbieding Johannes van der Weiden De achttiende-eeuwse buitenplaats 'Beeckestijn' staat sinds 1 december 2005 te koop. De eigenaar, de gemeente Velsen, moet sterk bezuinigen. De gemeente staat sinds 2004 onder financieel toezicht van de provincie, en kan of wil de 500.000 euro die de exploitatie haar momenteel jaarlijks kost, niet meer opbrengen. Het museum, dat in het hoofdgebouw is gevestigd, wordt medio februari gesloten. februari 2006 Heemschut 17 Beeckestijn, hoofdgebouw. Foto Henk Vijn De honderden buitenplaatsen, kleinere buitens en hofsteden die Kennemerland heeft gekend zijn bijna allemaal gesloopt en verkaveld, en dat proces gaat nog steeds door. Er zijn er - roos kleurig geteld - nog enkele tientallen over. Haarlem heeft vorig jaar nog het kleine buiten Bellevue op het terrein van de voormalige Mariastichting gesloopt. Niet het mooiste, maar wel ongeveer het laatste aan de Spaarne- oever. Van de tientallen buitenplaatsen in het gebied dat nu de gemeente Velsen beslaat zijn er nog een paar over. Beeckestijn is er een van, en de enige in heel Kennemerland waarvan zowel het gebouw als de tuin publiek toeganke lijk is (was). De buitenplaats beslaat ruim 31 hectare. Aan weerszijden van het hoofdgebouw staan een koetshuis (aan de noordzijde) en een stalling (aan de zuidzijde). Ten noorden van het koets huis bevindt zich een kruidentuin, ten zuiden van de stalling een rozentuin. Achter het hoofdgebouw, naar het westen, ligt de formele tuin, daarachter de landschapstuin of'het park'. Op de begane grond van het hoofdgebouw is er naar gestreefd in de inrichting een zo goed mogelijk beeld te geven van het wonen op een buitenplaats in de achttiende eeuw. Dat is gebeurd met bruiklenen van het Rijksmuseum, het Amsterdams Historisch Museum, het Haags Gemeentemuseum, het Frans Halsmuseum, Het Nederlands Openluchtmuseum, de Stichting Collectie Nederland en de Stichting Familiefonds Boreel. Sinds 1995 is gewerkt aan een reconstructie van de tuin naar een ontwerp van de tuinarchitect Johann Georg Michaël uit 1772, waarvan overigens niet zeker is of het ooit geheel is gerealiseerd. Michaël stond aan de basis van een ware dynastie van bekende tuinarchitecten die in Kennemerland hebben gewerkt (hij was de schoonvader van J.D.Zocher sr.). Exploitatie De overweging de buitenplaats te verkopen is niet van vandaag of gisteren. Al een jaar of tien is door het gemeentebestuur gezocht naar steun in de kosten van beheer en exploitatie. Dat is niet of onvoldoende gelukt. Het afgelo pen half jaar is zowel de sluiting van het museum als het besluit tot verkoop steeds weer uitgesteld, maar per 1 december 2005 gaf het gemeentebestuur de verkoop in handen van een makelaar: onder druk van de toenemende financiële problemen, de naderende verkiezin gen en ook een beetje in de geest van de tijd waarin daadkracht een doel op zich lijkt gewor den, onafhankelijk van het resultaat. De verkoop is bij inschrijving tot 13 februari van dit jaar. Op 16 februari gaat het museum dicht. De gemeente heeft een aantal voorwaarden aan de verkoop verbonden: zo moet de tuin publiek toegankelijk blijven, moet 'de cultuurwaarde behouden blijven' en zal de verkoop bij voor keur aan één partij plaatsvinden. Naarmate sluiting van het museum en de verkoop van het buiten in de loop van de tweede helft van 2005 serieuzer werden, kwam ook het verzet daartegen op gang. In een protestbrief 1 november tegen de sluiting benadrukten twintig vooraanstaande personen werkzaam op het gebied van cultuur-historisch erfgoed, waaron der veertien hoogleraren, de betekenis van Beeckestijn. 'Het buiten is in cultuurhistorische zin niet alleen van nationaal belang. Door haar geschiedenis, verschijning en gaafheid is het ook van internationale allure.' Terloops merken zij op dat de bruikleengevers nog in het geheel niet op de hoogte zijn gebracht van de komende sluiting van het museum. Een coalitie van drie organisaties, Hendrick de Keyser, Natuurmonumenten en Eandschap Noord -Holland, die twee weken later aanbood exploitatie en beheer van de buitenplaats over te nemen, is door de verantwoordelijke wethouders naar de makelaar doorverwezen. Bij de totstandkoming van de coalitie speelde niet het gemeentebestuur, maar de Stichting 'Vrienden van Beeckestijn', een cruciale rol. TE KOOP: Beeckestijn in Velsen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 19