16 Heemschut februari 2006 Boven: De timmerfabriek op de werf, hier nog met torentje, ca. 1916. Foto Gemeentearchief Vlissingen Onder: Flet interieur van de timmerfabriek, eveneens rond 1916. Foto Gemeentearchief Vlissingen vide van het interieur. Bouwtechnisch is de Timmerfabriek niet in goede staat. Herbouw hoeft geen bezwaar te zijn, omdat de gebruikte materialen niet uniek zijn en bijzondere detail leringen ontbreken. Een goede bestemming zou zijn de lobby met restaurants en vergader ruimtes bij een hotel, dat als passende hoog bouw daarnaast gerealiseerd kan worden. De architectuur van dit gebouw moet dan wel inspelen op de stijlkenmerken van de Timmer fabriek. Muurresten Oostkerk De 17e eeuwse Oostkerk werd in 1809 door de Engelsen kapot geschoten. Het gerepareerde gebouw werd daarna als magazijn van de uitrus- tingswerf in gebruik genomen. In de restanten van het gebouw werd de Gieterij ingericht. Later is het deels afgebroken, maar een muur aan de Onderstraat bleef overeind als deel van een loods. Daarom bevelen wij aan dit restant van de Oostkerk te gebruiken als basis van de vorm geving voor een nieuw gebouw op deze plaats. Dokkades en Van Dishoeckhuis De voor een deel imposante bebouwing van voormalige Dokkade, liep oorspronkelijk tot aan de Admiraliteit met het wachthuisje en de schipbrug over het Dok. Daar begon het werf- terrein met de twee kappen. De enorme hallen van de Machinefabriek zijn als het ware in de achtertuin van de huizen gebouwd. Oude foto's geven daarvan een duidelijk beeld. Na afbraak ontstond de zeer brede kade met de kraanbanen. Toekomstige bebouwing langs de Dokkade zou moeten passen bij de historische structuur van dit deel van de stad: een kade met ruim opge zette patriciërshuizen. Hetzelfde geldt voor de Houtkade waar tot 1986 het Van Dishoeckhuis van architect Van Bauerscheit stond. De gemeente Vlissingen wil dit unieke hoogtepunt van Nederlandse 18e eeuwse architectuur herbouwen; er is echter nog geen zicht op de mogelijke herbestem ming. Heemschut zal dit graag ondersteunen, mede omdat er goede meetgegevens beschik baar zijn. Voor de lange termijn zijn wellicht herstel van het schiereiland waar het Arsenaal stond en de Voorhaven mogelijk. Daar zijn nog restanten van de kades van het voormalige Grote Dok terug te vinden. Tenslotte Heemschut is gevraagd zitting te nemen in een projectgroep, die zich bezig zal houden met het verdere proces van behoud, herstel en herbe stemming. Wij zullen daar graag invulling aan geven. Het is zeldzaam dat een op zich al unieke histo rische zeevesting een zo groot terrein binnen haar (deels voormalige) stadswallen terug krijgt en opnieuw kan ontwikkelen. Zoals de project leider van de gemeente Vlissingen al vaststelde tijdens ons bezoek: 'Je kan het maar één keer fout doen'. In het kader van het vierde eeuw feest in 2007 van Michiel de Ruyter halen wij zijn wapenspreuk aan: 'Navigare necesse est', waarmee wij willen aangeven dat het nodig is om de juiste koers uit te zetten om tot een voor iedereen bevredigende oplossing te geraken. Om dit kracht bij te zetten zou het zo vertrouwde geluid van de fabriekshoorn zoals die nog steeds bij begin en eind van de werktij den klinkt ook na sluiting van de fabriek hoor baar moeten blijven. Ir. Evert de longh en drs Willem Heijbroek Adviseur en voorzitter van de PC Zeeland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 18