14 Heemschut februari 2006 De Bond Heemschut beveelt dan ook aan om deze barrière tussen stad en Dok weg te nemen en op basis van het oude stratenpatroon het weefsel van de oude stad te herstellen. Aan de kop van het Dok liggen nu de restanten van de twee scheepshellingen, die vroeger tot boven de smederij opliepen. Dit was het hart van de werf. De plaats van deze hellingen is historisch: al in de 18e eeuw lagen hier hellin gen. De noordzijde van het Dok heeft een zeer krachtige karakteristiek. Hier bevindt zich een machtig ensemble rondom het plein voor het Hoofdkantoor. Het plein is ontstaan in de samenloop van Glacisstraat en Aagje Dekenstraat. Het Hoofdkantoor (1914) is een Het grote dok, met kraan en machinefabriek. Foto A. Tanghe Het Dok van Perry wordt gedempt Foto KSG monumentaal gebouw dat de macht van de Schelde verbeeldde. De bijzonder lange gevel van de Machinefabriek met de smalle horizon tale raampartijen en de verticale bouwkundige accenten is waardevol als beeld en als onderdeel van het ensemble. De bebouwing van dit drie hoekig plein met het zicht op de Timme rfabriek is wellicht het meest karakteristieke beeld van de KSG aan landzijde. De opvallende witte velden in de hoge gevels met de teksten Machinefabriek, De Schelde en de jaartallen van de bouw behoren tot het meest karakteris tieke beeld van het KSG terrein. Het stratenpatroon De straten in het te ontwikkelen gebied dienen zo veel mogelijk aan te sluiten bij de historisch en organisch gegroeide situatie, zoals die er voor de ingrepen van de KSG bestond. Dat houdt meerdere ontwikkelingen in. Het door trekken van de straten aan de zuidkant van het KSG terrein naast het hoge gedeelte van de zware plaatwerkerij en herstel van de straten rondom de Dokhaven en Dok van Perry. Langs de Houtkade zal de toekomstige bebouwing

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 16