Nauwelijks overheidsbeleid dat succesvoller is geweest Ap Timmermans De Raad van Cultuur advisert staatssecretaris Van der Laan om het aantal beschermde monumenten op de rijkslijst te beperken. Een deel van de panden zou provinciaal of gemeentelijk beschermd kunnen worden. Dit voorjaar bepaalt zij haar stand punt. Om de discussie aan te scherpen schreef Ap Timmermans op waarom juist een ruime vorm van beschermen zo sucesvol is. februari 2006 9 Heemschut Zonder dat wij kunnen beschikken over een exacte meting van de beoogde effecten van de Monumentenwet 1963 (en 1988) die een over gang markeerde van de 'Tijd dat de Monumenten nog Groot waren' naar een visie waarin de monumenten een essentieel, waarde vol onderdeel vormen van een leefomgeving, die nog in sterke mate verhaalt van de ontstaans- en ontwikkelingsgeschiedenis van onze nederzettingen en landschappen, wordt door de Raad van Cultuur ingezet op 'noodza kelijke principiële veranderingen'. 'Het teveel van het tekort' neemt afstand van het maat schappelijk veel bredere veld van de gebouwde ruimtelijke omgeving, waarin niet alleen de vorm en de uniciteit, maar zeker ook het gebruik en de beleving een dominante rol vervullen. De echte vraag: is, of het sinds de jaren '60 ingezette overheidsbeleid op het terrein van de monumentenzorg geslaagd is of niet. Het antwoord kan eenduidig zijn: er zijn weinig beleidsvelden van de overheid die zo geslaagd zijn. Zonder uitgebreid in te gaan op de behaalde cijfermatige resultaten kan worden vastgesteld dat zowel als het gaat om de honderden aangewezen beschermde stads- en dorpsgezichten als om de bescherming van de aangewezen monumenten, er een fantastisch resultaat is bereikt. Kijk naar hoe deze er na een inspanning van 35 jaar bijstaan ten opzichte van de technische verkrotting en functionele verloedering, zoals die bestond en de conclusie kan niet anders zijn dat ze in stedenbouwkun dige en bouwkundige zin vrijwel geheel zijn opgeknapt. Zelden heeft een maatschappelijke ommekeer in denken zich zo sterk gemanifesteerd als juist op dit terrein. Van een sloopmentaliteit in het kader van de naoorlogse licht, lucht en ruimte benadering die een totale vernieuwing voor stond groeide het beleid naar een benadering, waarin gegroeide structuren met daarbinnen de tijdgebonden bouwkundige onderdelen het algemene uitgangspunt vormt. Zelfs in een zodanige mate dat maatschappelijk en politiek nog slechts de laatste benadering in beeld is. Kijk naar het grote aantal monumenten (rijks- provinciale en gemeentelijke) dat is aangewezen en bezie hoeveel daarvan in de afgelopen 35 jaar Bijna heel Marken valt onder het beschermd stad- en dorpsgezicht Foto Wil Tjoa rrnn.vsJ A ANDERU jwhrfj» De lessen van de rijksmonumenten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 11