8 Actief februari 2006 Boerderijenstichting en met een aantal kleinere stichtingen als Terabinth, Ondergrondse werken en Industrieel erfgoed. Ook deze stichtingen werden getroffen door het echec van het Monumentenhuis. Het nieuwe Meldpunt is bereikbaar onder telefoon nummer 0475-399299. Uiteraard zal er nadere publiciteit plaatsvinden. Heemschut heeft alle vertrouwen in de nieuwe samenwerking, temeer daar het 'Huis' niet commercieel van karakter is, maar boven alles dienstverlenend wil zijn voor de diverse monumentenkoepels en een tachtigtal andere organisaties op het gebied van cultuur. Dit reikt van musea tot het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. Het 'Huis' ontvangt hiertoe een subsidie van ruim 1,2 miljoen euro van de Provincie Limburg. Ad Bokhorst GRONINGEN Lot Lage der A 15 onzeker Groningen - Op donderdag 8 december is een begin gemaakt met de sloop van Lage der A 15. Tenminste, zo lijkt het, want de pannen zijn van het dak verwijderd. Het door sloop bedreigde huis vormt, zelfs zonder pannen, een aantrekkelijke combinatie met de twee rijksmo numenten die ernaast staan. Het gaat hier om een beeldbepalend pand in het beschermde stadsgezicht van de Groninger binnenstad, met uitzicht op de koopmanshuizen en pakhuizen langs de Hoge der A. Het huis bezit monumen tale waarden volgens het bouwhistorisch onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van de gemeente. De staat van het huis maakt sloop niet noodzakelijk. De Bond Heemschut heeft 8 februari 2005 een bezwaarschrift ingediend tegen de sloopver gunning en later tegen de bouwvergunning. Ook buurtbewoners maakten bezwaar tegen de sloop en nieuwbouw. Tot nu toe heeft geen van de bezwaarden vernomen of de bezwaren volgens B en W gegrond dan wel ongegrond zijn. Tineke Vooijs ZUID-HOLLAND Kans voor Art Nouveau huis Dordrecht Dordrecht - Hoewel de sloopvergunning voor het Art Nouveau huis aan de Vrieseweg 80 is verleend, is er toch nog een kans dat dat markante woonhuis blijft staan. (Zie het artikel in het decembernummer van Heemschut). Van verschillende kanten wordt actie onderno men om het huis, de helft van een evenwichtig dubbelpand te behouden. Naast het officiële bezwaar van de buurman van het te slopen pand - zijn huis nummer 7 8 vormt een geheel met nummer 80 - is de gemeenteraad en de provin ciale commissie in actie gekomen. Zo heeft de gemeenteraad het college van B&W, de verle ners van de sloopvergunning, verzocht het pand alsnog te redden en is de provinciale commissie in de pen en de telefoon geklom men, zijn er brieven uit en is er gesproken met de verantwoordelijke wethouder. Zo is de eigenaar van het pand aangeschreven om van de sloop af te zien, en heeft Heemschut de gemeente verzocht pand 78 alsnog aan te wijzen als gemeentelijk monument. Van groot belang is de recente uitspraak van de voorzieningenrechter, op verzoek van de eige naar van nummer 78, dat er nog niet gesloopt mag worden, mede omdat in nummer 7 8 eerst de fundering moet worden versterkt om te voorkomen dat er schade ontstaat als nummer 80 wordt gesloopt. Vooralsnog weigert de eige naar echter daaraan mee te werken, zodat er een patstelling dreigt te ontstaan. Maar daarmee wordt wel tijd gewonnen voor nadere bezinning over de toekomst van dat pand. Het is natuurlijk wel jammer dat er niet eerder aan de bel is getrokken voordat de sloopver gunning was afgegeven, zodat met goede argu menten dat besluit wellicht had kunnen worden afgewend. Voor de laatste ontwikkelingen rond dit pand - indien daar iets over te vermelden is - kan men terecht op de website van Heemschut bij de berichten van Zuid-Holland. Ewout van der Dussen FRIESLAND Fries Museum naar Zaailand? Leeuwarden - Verplaatsing van het Fries Museum naar een nieuw gebouw aan het Zaai land in Leeuwarden staat ter discussie; een legaat van 18 miljoen euro staat hiermee op het spel. De Provinciale Commissie Fryslan van de Bond Heemschut wenst de volgende kantteke ningen te plaatsen bij de bouwplannen zoals die zich thans ontwikkelen. Het legaat van 18 miljoen van wijlen architect ir. A. Bonnema dat slechts zal worden uitge keerd als het huidige Fries Museum gevestigd zal worden in een gebouw 'op of aan' het Zaailand te Leeuwarden, ontworpen door de architecten Henket partners, frustreert de discussie over de vestiging van een gebouw op een naar de mening van Heemschut betere plaats, namelijk aan de Prinsentuin, bij Het Princessehof en Tresoar. Het Museum zou, net als Tresoar (voormalige Prov. Bibliotheek en Rijksarchief) prachtig kunnen aansluiten op het groen van dit fraaie, golvende park. Bovendien zouden de drie musea in dit historische centrum van de stad 'onder' de Oldehove hét kenmerk van Leeuwarden, heel praktisch en met voldoende parkeermogelijkheid zijn samengebracht. Echter door het multiplicatie-effect van het legaat door kompas en andere gelden is, zoals opgemerkt, een basale discussie over een manier waarop het Zaailand van het huidige onherbergzame plein tot een aantrekkelijk stadshart is te maken, in feite onmogelijk geworden. Door de herinrichting van het Zaailand blijft het voor evenementen (markt, kermis) te gebruiken oppervlak ongeveer gelijk. Wij hebben echter grote moeite met de bouw van de 'winkelslurf aan de Noordzijde van het Zaailand. Het Ruiterskwartier wordt verlengd met een smalle, zonloze, tochtige straat gevormd door de lelijke gevels van de achter kanten van de bestaande de winkels en de nieuwe winkelgalerij. Aan de andere kant daarvan, de 'pleinzijde' komen horeca gelegen heden en de opgangen naar de boven de winkels gelegen woningen. Aangezien de bebouwing slechts 15 meter breed is vragen wij ons af hoe men in een ruimte van 6 a 7 meter diepte een winkel of (aan de andere kant) een horeca onderneming kan drijven. Bovendien wordt het uitzicht op het Paleis van Justitie deels belemmerd door de lengte daarvan die tot aan de ingang van de Doelensteeg reikt. Wij twijfelen er aan of deze vier lagen hoge woon-winkel 'slurf, die ookir. Bonnema niet heeft voorzien, bijdraagt tot een wezenlijke verbetering van het plein. De door de projectontwikkelaars zo gewenste winkels, waarvan de noodzaak niet is aange toond, zouden beter en desnoods op een iets later tijdstip, aan het Ruiterskwartier tegenover de Stadsschouwburg de Harmonie kunnen worden gebouwd, zodat het vreemde allegaar tje van gebouwen kan worden opgeruimd. Wij zijn echter bevreesd dat door de toevoe ging van rond 4400 m2 aan het bestaande winkelareaal, aan de uiteinden van de Leeuwarder winkelbanaan (Nieuwestad- Naauw-Voorstreek) leegstand dreigt te ontstaan, waardoor de vaak historische panden in snel tempo van eigenaar zullen wisselen en dit gaat zoals gebruikelijk ten koste van verant woord onderhoud, zodat verpaupering op de loer ligt. Verder is een integraal plan voor verantwoord hergebruik van de monumentale panden van het Fries Museum: de Kanselarij en het Eysingahuis absoluut noodzakelijk. Concluderend is de Provinciale Commissie Fryslan van de Bond Heemschut van mening dat met in achtneming van de genoemde bezwaren een nieuw gebouw op het Zaailand, waarin is gevestigd een aan de eisen des tijd te voldoen museum, door moet gaan, maar spaar Leeuwarden voor de vermaledijde winkelslurf. G. G. Witsen Elias

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 10