Actief oktober 2005 7 komst vertoont met het oostelijk deel, waar door er meer eenheid ontstaat in het centrum van het dorp. Ook het kruispunt Majoor van Swietenlaan - Koningin Wilhelminalaan moet worden hersteld. De niet in de historische structuur passende rotonde zou dan verdwijnen. Harry Berg NOORD-HOLLAND Aantasting van klooster Bennebroek - Onze commissie heeft in 2002 een aanvrage van het Cuypersgenootschap ondersteund voor het behoud van het klooster complex in Bennebroek. Dit Sint- Luciaklooster, het eerste klooster van de Heilig Hartcultus in Nederland, is te beschouwen als een missiepost in het protestantse Noord- Nederland van die dagen door de zusters van Het Sacré Coeur uit Parijs. Gebouwd in 1895 als klooster, school, pensionaat en kostschool. Het rapport van het architectuurhistorische en stedenbouwkundige bureau Matti en de Moor vermeldt met name de hoge monumentale waarde van het klooster, de kloostertuin en de daarbij behorende waarden. Met name de voor genomen bebouwing van de kloostertuin ziet het bureau als onomkeerbaar en een zichtbare aantasting van die monumentale waarden. Vanuit de optiek van toegenomen secularisatie is verbouwing van het klooster tot appartementen zeer wel mogelijk. De Historische Vereniging Meerwijk- Bennebroek heeft in deze zin ook bezwaar gemaakt. Op een relatief klein perceel beoogt de gemeente een grote bouwmassa te plaatsen met een bebouwingspercentage van ca. 60 Die massa moet een nokhoogte krijgen van 12 meter en dat terwijl het bestemmingsplan van de nabijgelegen nieuwbouwwoningen de 7 meter niet te boven mogen gaan. Onze bezwa ren uit 2002 zijn dus nog net zo valide als die van de actuele bezwaarmakers. Rectificatie Steunpunt In de juni-editie van ons tijdschrift heeft onze commissie zich bezorgd getoond over de Monumentenwacht, die als adviesbureau zelf standig de markt op wil gaan. Onze bezorgdheid daarover hebben wij in een brief aan de provin cie Noord-Holland kenbaar gemaakt. Een recent voorbeeld van die ongewenste ontwikke ling zagen wij in het negatieve advies dat deze monumentenwacht uitbracht over het behoud van een historisch pand in Zandvoort, dat onze commissie daarentegen behouden wilde. De hoop, dat de Monumentenwacht net als andere culturele instanties nog eens onderge bracht zou worden bij een op te richten Erfgoedhuis en onder de vleugels daarvan zou gaan opereren, vervloog voor ons toen bekend werd dat drie organisaties, waaronder die Monumentenwacht, ook tot teleurstelling van de Noord-Hollandse cultuurgedeputeerde Rinske Kruisinga daar niet voor voelden en uit die constructie traden. Dat de Monumentenwacht altijd domicilie had gehad in het gebouw Mercurius in Wormer bij het Steunpunt Cultureel Erfgoed deed bij ons vermoeden, dat beide door de provincie gesub sidieerde instellingen hetzelfde doel: behoud van ons cultureel erfgoed dienden en onder de vlag van een Erfgoedhuis zouden gaan opereren. Bij onze bemoeienis met het pand in Zandvoort kwam ons ter ore, dat de Monumentenwacht na onderzoek inmiddels al tot de conclusie was gekomen, dat het pand onvoldoende waarde als gemeentelijk monument had. We zetten toen meteen vraagtekens bij de rol, die het Steun punt Cultureel Erfgoed daarbij naar onze mening had moeten vervullen in een visie, die niet uitsluitend gebaseerd was op een advies van de Monumentenwacht. Deze laatste conclusie onzerzijds bleek onjuist, waarvoor onze excuses. Het Steunpunt had ook zelfstan dig een onderzoek laten verrichten. Dat werd ons duidelijk toen ons naar aanleiding van de publicatie in onze juni-editie, een kopie daarvan werd toegezonden. Daarin komt ook het Steunpunt tot de conclusie, dat het pand niet voldoende aanknopingspunten biedt, die een waardering als gemeentelijk monument rechtvaardigen. Voorgenomen sloop raadhuis Schagen Scha gen - In een brief aan de gemeenteraad van Schagen hebben wij gewezen op het feit, dat het college van B en W de leden onvol doende antwoord heeft gegeven op de vraag waarom sloop van het voormalig raadhuis aan de Markt van Schagen wordt overwogen. Onze commissie geeft in de brief aan, dat het zeer wel mogelijk is met behoud van de monumentale waarde, het complex geschikt te maken voor functies binnen het maatschappelijk bestel en/of de private sfeer zoals een gedeeltelijke woonfunctie. Wij verwijzen in de brief naar een citaat uit het jaarverslag van de Raad van State, waarin gesteld wordt dat 'er meer ruimte nodig is voor onafhankelijke organisaties van burgers, die zich inzetten voor het publiek belang en een bijdrage willen leveren aan de kwaliteit van maatschappelijke ontwikkelingen. Zulke orga nisaties zijn een aanvulling op de politieke democratie en een tegenwicht tegen staat én markt', aldus de Raad van State. Huisjes in Halfweg Halfweg - De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft onze commissie gevraagd naar de monumentwaardigheid van enkele arbeiderswoningen aan de Haarlemmer straatweg 15 tot en met 31 in Halfweg. Wij kwamen tot de conclusie, dat de panden gemeentelijke bescherming verdienen. Ze horen als ensemble bij het fabriekscomplex van de suikerfabriek C.S.M. en moeten niet alleen daarom worden behouden maar ook gelet op hun ouderdom, onderlinge relatie en nog aanwezige gaafheid. Onze mening wijkt af van die van de gemeentelijke monumentencommis sie. Deze acht opname in bestemmingsplannen al voldoende maar naar onze mening wordt daarmee de monumentale waarde niet veilig gesteld. Jan Derk Gerritsen ZUID-HOLLAND Weinig kans op behoud gereformeerde kerk in Monster Monster De inzet van Heemschut om in samenwerking met de werkgroep Oud Monster de sloop van de markante kerk van architect B.W. Plooij af te wenden heeft helaas niet het gewenste succes gekregen. De kerk uit 1935 wordt overeenkomstig de wens van de gerefor meerde gemeente zo goed als zeker gesloopt, al is de sloopvergunning nog niet verleend. Ondanks de positieve opstelling van de nieuwe gemeente Westland, de monumentencommis sie en de aangedragen alternatieven om de kerkruimte anders in te delen, zodat de gelovi gen in hun kerk zouden kunnen blijven kerken, blijft de kerkelijke gemeente bij haar wens. De indeling van de kerk voldoet niet meer aan de Deze kerk in Monster wordt met sloop bedreigd. Foto WestReport te* «HF*»* -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 9