Actief 7 punten van de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) of andere regelgeving op dit gebied. Haarlemse wethouder vindt monumenten- aanvragen lastig Dat het nu uitgerekend de wethouder Monumentenzorg in de gemeente Haarlem mevr. A.M. Rietdijk moet zijn, die haar zorgen uitspreekt over de vele aanvragen, die vanuit beschermingsinstanties of anderen aan de staatssecretaris voor cultuur worden gedaan, om objecten aan te wijzen als beschermd monument. We kunnen niet ontkennen, dat van dit zogenaamde artikel 3 uit de Monumentenwet ook oneigenlijk gebruik wordt gemaakt. Maar het mag een gotspe heten, dat een dergelijke zorg namens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten door deze wethouder wordt gedaan. De commissie Noord-Holland van Heemschut heeft juist de laatste jaren onvergelijkbaar veel werk móeten verzetten juist in Haarlem om de hardhorendheid van deze gemeente op het gebied van de monumentenzorg in dit beschermde stadsgezicht te overschreeuwen. Niet omdat we zonodig tegen moeten zijn, maar wel omdat er niet eens van Heemschut zelf maar van vele culturele instanties, onder zoeksbureaus, proefschriften, het Cuypersge- nootschap, het gerenommeerde onafhankelijke onderzoeksbureau Matti en de Moor en nu komt het: zelfs van een adviesbureau van de Raad van State, stuk voor stuk rapporten lagen, waarin het Carré van de oud-stadsarchitect Dumont op de Raaks als cultureel Haarlems erfgoed hogelijk werd aangeprezen en gewaar deerd. Wij mogen ons ook verheugen in het feit dat onze compagnon in de beschermingsstrijd, de Historische Vereniging Haerlem, weer aan onze kant is gekomen na voorheen uitbundig te zijn geciteerd door het gemeentebestuur, dat ook zij voor sloop zou zijn. Niettemin is het nu mede door toedoen van deze wethouder Monumentenzorg dat de sloper reeds aan de gang is. De inkt van de uitspraak van de Raad van State was nog niet ingedroogd of mevr. Rietdijk en haar handlangers hieven op schaa mteloze wijze het champagneglas en lieten zich glimmend van voldoening portretteren in het Haarlems Dagblad om te jubelen over wat weer verloren is gegaan in die prachtige Bavostad. Zeker mag zijn, dat vaak ten onrechte misbruik van artikel 3 gemaakt wordt, zij het alleen om de procedure te vertragen. Daar kan men Heemschut niet van betichten. Zoals ook met de Raaks doen wij dat niet na één lichte nacht vorst. Dat moge ook blijken uit bovengeciteerde rapporten maar verder ook uit onze verwach ting, dat behoud haalbaar en verantwoord is en wat bij ons hoog genoteerd staat: of er bestem ming voor is. Wij willen ons zelfs opwerpen bij de staatssecretaris om over deze lacune mee te denken en oplossingen te zoeken. Wij delen die zorg van de staatssecretaris. Meer als gevolg van onze eigen waarneming dan - dat zult u begrij pen - als aansporing van een briefschrijver, die te veel boter op het hoofd draagt. Jan Derk Gerritsen GELDERLAND Woningen op landgoed Rhederhof Het landgoed Rhederhof ligt langs de Veluwezoom aan de noordzijde van de straat weg en de spoorlijn Arnhem-Di eren en maakt deel uit van een gordel van landgoederen en buitenplaatsen. Middelpunt van het goed is het 19de-eeuwse neoclassicistische landhuis, een rijksmonument in vrijwel oorspronkelijke staat. Op het ca 15 ha grote terrein met belangrijke natuur- en landschapswaarden is in de jaren zestig van de vorige eeuw door de Diaconie van de Hervormde gemeente Rheden een fors verzorgingshuis gebouwd. Op dit moment is, tot medio 2006, dit gebouw in gebruik als asiel zoekerscentrum. Een projectontwikkelaar wil op de plaats van dit, te slopen, pand en verspreid over een flink deel van het landgoed ca. 80 woningen bouwen. In het landhuis zal een viertal appartementen worden gerealiseerd. De gemeente Rheden is bereid daarvoor het bestemmingsplan te herzien. Met het Comité Behoud Landgoed Rhederhof vindt ook Heemschut dat bebouwing aan die zijde van de straatweg niet gewenst is en heeft dit in een brief aan het gemeentebestuur kenbaar gemaakt. FLEVOLAND Aantasting werkeiland Lelystad. Het oudste bebouwde stukje van Flevoland, het voormalige werkeiland bij Lelystad, wordt in Oostelijk Flevoland: Lelystad-Haven. Het permanente stenen arbeiderskamp gezien vanaf de polderzijdeLinks de directiegebouwen zijn oorspronkelijke karakter bedreigd door de ontwikkeling van een grootscheeps nieuw bouwproject. Daarom heeft de Provinciale Commissie Flevoland officieel bezwaar gemaakt tegen de wijziging van een bestem mingsplan in dit gebied dat de bouw van een twaalftal nieuwe woningen en vervanging van de bestaande historische bebouwing door een appartementsgebouw mogelijk maakt. Ook is de PC het oneens met het voornemen van de gemeente Lelystad om de versnelde procedure (art 19 Wet R.O.) voor dit project toe te passen. Op het vroegere werkeiland is de bestaande bebouwing uit de jaren vijftig van de twintigste eeuw nu nog beeldbepalend, van grote cultuur historische waarde en kenmerkend voor dit gebied. Heemschut Flevoland denkt dat door sloop en nieuwbouw de belevingswaarde van het gebied ernstig wordt aangetast en ook de kwaliteit van de 'open ruimte' beschadigd kan worden. Op het met het bestemmingsplan samenhangende 'beeldkwaliteitsplan' voor het werkeiland had de PC al eerder kritiek geuit. Heemschut is bereid de gemeente Lelystad bij te staan bij het ontwikkelen van betere alterna tieven voor het werkeiland. Erik Boshuijzen NOORD-BRABANT Brabantse PC vergadert 'op locatie' Om de contacten met gemeenten te verbeteren, streeft de Brabantse Provinciale Commissie er naar om tenminste twee keer per jaar 'op locatie' te vergaderen; in gemeenten die problemen hebben met bescherming en behoud van het cultuurhistorisch erfgoed of in gemeenten waar bijzondere zaken tot stand zijn gekomen. juni 2005

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 9