Actief 6 juni 2005 Afbeelding, ontleend aan het bestemmingsplan Zitterd Revisited van de gemeente Sittard. schootsvelden (dwars over de afbeelding). Zij vervangen bestaande vrijstaande woningen. De bouwblokken vormen mede de financiële ruggengraat van het totale stedenbouwkundige plan. Onduidelijk in de plannen is de vorm geving van de geplande bebouwing langs de Haspelse straat (helemaal rechts schuin naar boven lopend op de afbeelding) en achter de Brandstraat (helemaal boven, direct rechts van de wal). Heemschut onthoudt zich wat dit betreft vooralsnog van een oordeel. Zorg om oude kerktoren van Gulpen In het begin van de vorige eeuw werd de oude kerk van Gulpen te klein en werd aan de rand van het dorp een nieuwe neo-romaanse kerk (1923) met een karakteristieke Rijnlandse torenhelm gebouwd. De oude kerk werd op de toren na volledig gesloopt. Deze toren vormt met de omringende beplanting en opgaand geboomte, de aanleunend oude pastorie en de begraafplaats een aantrekkelijk en markant geheel, temeer daar de toren op de top van een kleine heuvel ligt. De toren is een zwaar bouw werk, opgetrokken uit 1,50-2,00 meter dikke muren, bestaande uit vuursteen, zandsteen, kalksteen, hardsteen, mergel en baksteen, date rend uit de 11de en 13 de eeuw. De toren wordt gesteund door drie zware steunberen, waarbij tussen twee ervan thans een berging is aange bracht, afgedekt met een pannendak. Het is niet uitgesloten dat de toren een overblijfsel is van een versterking van het Akense O.L. Vrouwekapittel. De onderhoudssituatie van de toren is matig en gevreesd moet worden dat op langere termijn verdergaand verval zal optreden. Dit zou te betreuren zijn, zowel vanwege een bijzondere architectuur als vanwege het schilderachtige karakter en het gegeven dat de toren getuigt van een middel eeuws verleden van Gulpen. Heemschut houdt de vinger aan de pols. Ad Bokhorst GRONINGEN Bedreiging van waardevolle panden De stad Groningen telt acht door de rijksdienst aangewezen beschermde stadsgezichten en 2500 beeldbepalende panden. Een beeldbepa lend pand heeft geen enkele juridische status. Houdt dit in dat een beeldbepalend pand zomaar gesloopt kan worden? Deze vraag kwam ter sprake tijdens de hoorzitting over het bezwaar schrift van Heemschut tegen de sloopvergun ning voor Lage der A 15, een beeldbepalend pand in het beschermde stadsgezicht van de Groningse binnenstad. Daar komt bij dat dit een waardevol pand is, zoals blijkt uit bouwhis torisch onderzoek dat in het kader van het project 'Bouwhistorische inventarisatie en verkenning' in de binnenstad verricht wordt. Volgens de voorlopige inventarisatie verkeren er 600 panden in de binnenstad in dezelfde situatie: waardevol, maar onbeschermd. De gemeente heeft geen beleid ontwikkeld om deze panden enige bescherming te bieden en staat op het standpunt dat er geen gronden zijn om de sloopvergunning te weigeren. Het is absurd dat in een beschermd stads gezicht alleen de stedenbouwkundige structuur beschermd wordt en niet de waardevolle bebouwing (uitgezonderd de monumenten); de aanwezigheid van de historische bebouwing speelt immers wel een rol bij de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht. Daarom wil Heemschut dat er eerst een zorgvuldige afweging wordt gemaakt voordat er in een beschermd stadsgezicht gesloopt en vernieuwd wordt. Van zo'n afweging blijkt niets uit de stukken bij de sloopvergunning. Ook blijkt daar niet uit dat de afdeling Monumenten van de dienst Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken (RO/EZ) tegen de sloop van dit pand is. Noodzakelijk is dat er een vorm van bescher ming komt voor dergelijke waardevolle panden. Tineke Vooijs NOORD-HOLLAND Monumentenwacht krijgt teveel invloed Het Steunpunt Cultureel erfgoed in Noord- Holland is een door de provincie gesubsidieerde instelling, die zich onder meer laat adviseren door de Monumentenwacht. Onlangs is ons al gebleken, dat bij beoordeling van het monu mentale karakter van bijvoorbeeld een historisch pand in Zandvoort dat steunpunt zich volledig en ook uitsluitend in zijn negatieve beoordeling baseerde op het technisch oordeel van die Monumentenwacht. Techniek is toch niet uitsluitend de basis bij de beoordeling van de waarde van ons cultureel erfgoed. Onlangs werd aangekondigd, dat die Monumentenwacht zich wil omvormen tot een bouwkundig advies bureau. In een brief aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wijst onze Noord- Hollandse commissie op het gevaar van vermenging van belangen als een door de provincie gesubsidieerde instelling zoals Monumentenwacht zich als bedrijf gaat profile ren. Dan spreken we nog niet eens over de marktinvloed, die een dergelijke constructie heeft op het onafhankelijke oordeel bij bescher mingszaken waarover het steunpunt zelf als overkoepelende instelling om een oordeel kan worden gevraagd. Onze commissie vraagt zich bovendien in haar brief aan GS af, of deze discrepantie niet in strijd is met de uitgangs- De oude kerktoren van Gulpen met aanleunende pastorie. Foto Ad Bokhorst i i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 8