e/e/rvK>4/c> m Actief 5 Hoeve aan de Sanderboutlaan in Elsloo verloren erfgoed. Foto Ad Bokhorst LIMBURG Boerderijen in Meerssen en Elsloo dreigen te verdwijnen Wie kent ze niet, de monumentale boerderijen in Zuid-Limburg, met hun binnenhoven,de grote toegangspoorten, de kruisbeelden aan de muur en de toepassing van vakwerk en mergel steen. Zij bepalen met hun soms solitaire en vaak gegroepeerde ligging in hoge mate het karakter van het schilderachtige Limburgse heuvelland. Ondanks de schijnbaar geheide positie van dit erfgoed liggen er toch bedreigin gen op de loer. Het landbouwbedrijf neemt zoals overal elders een steeds zwakkere positie in en dat betekent dat hergebruik van gebou wen aan de orde is. Vaak lukt dit overtuigend, maar even vaak blijft een oplossing uit en treedt het verval in door gebrek aan onderhoud. De bijgaande foto's illustreren deze ontwikkeling ten volle. In Elsloo wordt de enorme hoeve aan de Sanderboutlaan ingesloten door een groot bedrijventerrein en de autosnelweg A2, waar door de context van zo'n boerderij volledig is verdwenen. De vraag is dan zelfs aan de orde of een dure restauratie, zeg maar gedeeltelijke herbouw, wel goed besteed geld is. Recente pogingen om nog tot hergebruik in de sfeer van het bedrijventerrein te komen, zijn mislukt. Heemschut vreest dat het gebouw nu definitief verloren is, tenzij een bestemming in de indus triële sfeer alsnog uitkomst kan bieden.. In Meerssen ligt een boerderij midden in de bebouwde kom, zoals dat in Limburg vaker voorkomt. Ook hier is het boerenbedrijf ver dwenen, maar anders dan in Elsloo zou inrich ting als appartementengebouw zeer wel moge lijk zijn geweest. Nu de verwaarlozing zo lang heeft geduurd en grote delen van de boerderij op instorten staan, lijkt de tijd voorbij dat het gebouw gered kan worden. De kosten zouden uiteraard moeten worden terugverdiend en op een zeker moment is dat niet meer mogelijk. Heemschut blijft hopen, dat een investeerder de uitdaging aan wil gaan om het gebouw te redden. Bestemmingsplan Sittard: schootsvelden nog niet veilig Bond Heemschut, de stichtingen Historie Sittard en Jacob Kritzraedt en de vereniging Sittards Verleden hebben in een gezamenlijk opgestelde zienswijze commentaar geleverd op het ontwerp-bestemmingsplan 'Zitterd Revisited deelplannen 1, 2 en 4' van de gemeente Sittard- Geleen. Het gaat hier om het eerste gedeelte van een breed opgezet stedenbouwkundig plan vanjo Coenen. De aandacht van Heemschut richt zich met name op de schootsvelden en de vestingwerken aan de noordwest- en noord zijde van het stadscentrum. In verband met de noodzakelijke beknoptheid in deze rubriek en een goed begrip van de zienswijze is het nuttig het artikel over de schootsvelden in Sittard in het oktobernummer 2004 van Heemschut nog eens op te slaan. Heemschut memoreert het constructieve overleg met de gemeente en constateert dat er in het bestemmingsplan méér dan voorheen tegemoet is gekomen aan de wens om de schootsvelden opener te houden, om het unieke zicht op de oude stad te respecteren en om op een aantal plaatsen terughoudender te zijn met bebouwing. Positief is ook het onder gronds oplossen van het parkeren. Interessant is de aangekondigde studie naar het weer met water vullen van een deel van de stadsgracht. In deelplan 2 geeft Heemschut echter de voorkeur aan het instandhouden en renoveren van de volkstuinen bóven het vullen van de stadsgracht, omdat deze tuinen ook al meer dan tweehonderd jaar oud zijn en dus een eigen cultuurhistorische waarde hebben. Minder te spreken zijn Heemschut en de genoemde stichtingen en vereniging over de parkachtige opzet met nieuwe beplantingen die zou moeten worden gerealiseerd, compleet met skatebaan. Dat strookt niet met de historische context van dubbele gracht en oude paden die het gebied doorkruisen. De bijgaande afbeel ding geeft een goede indruk van de ruimte werking van de schootsvelden. De meeste kritiek richt zich op het plandeel dat door Souto de Moura Arquitectos wordt inge vuld, temeer daar geen schetsontwerpen zijn aangeleverd en beoordeling nauwelijks moge lijk is. In hoofdlijnen gaat het om het volgende. Langs de Paardenstraat komt een nieuw bouw blok ter vervanging van de bestaande lint bebouwing. Dit wordt betreurd. Ernstiger is echter een tweede parallel bouwblok m de schootsvelden, loodrecht op de stadswal, een ingreep waar reeds bij het voorontwerp bezwaar is gemaakt (linksboven op de afbeel ding). Verder past het horizontale karakter zonder perceelindeling en zonder de streek eigen dakvormen niet in het beeld van de binnenstad. Kapconstructies moeten uitgangs punt zijn. Voorts dienen de bouwhoogtes aan te sluiten aan de schaal van de omgeving. De belangrijkste vraag in dit deel van het bestem mingsplan is de maatvoering van een woon toren aan de rand van de schootsvelden (links midden op de afbeelding). Op grond van de voorschriften zou een ongelede vierkante toren van 46 meter mogelijk zijn. Dit kan en mag niet de bedoeling zijn. Heemschut accepteert node de behoorlijk dominante woningblokken langs de Odasingel, die ten koste gaan van een strook van de juni 2005

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 7