Excursie Limburg in Heerlen Excursie Gelderland 39 juni 2005 Service Zaterdag 27 augustus 2005 Zaterdag 8 oktober Onbekend maakt onbemind, een gezegde dat zeker geldt voor Heerlen. Te vaak en ten onrechte wordt Heerlen alleen maar afge schilderd als een stad waar de drugsproblematiek het stadsbeeld bepaalt en meestal wordt dan tege lijk geschamperd dat Heerlen zich nu eenmaal niet kan meten met het nabijgelegen Maastricht. Als het om historische stedenbouw en architectuur gaat is het laatste ongetwijfeld juist. Minder bekend is, dat Heerlen een heel gediffe rentieerd palet van moderne architectuur en stedenbouw uit de tweede helft van de vorigefceeuw en zelfs nog vroeger te bieden heeft. Menigeen kan niet geloven, dat het onlangs luisterrijk gerestau reerde Glaspaleis van Frits Peutz (1896-1974) al in de dertiger jaren gebouwd is (zie de foto). Deze restauratie betekent intussen een stevige impuls voor de waardering van het werk van deze architect en zijn tijdgenoten, reden voor Heemschut Limburg om deze kwalitatief hoogwaardige architec tuur eens in het centrum van de Heemschutaandacht te plaatsen. Onder het motto 'Het Glaspaleis en Peutz in de context' leidt de stadsbouwmeester Ton van Mastrigt u eerst via een presenta tie langs de hoogtepunten van de architectuur van Peutz. Na de lunch wordt onder zijn leiding een wandeling langs een aantal monu menten in en rondom het centrum van Heerlen gemaakt zoals de Herdenkingskapel, het Stadhuis met de mooie stadhuishal (1936-1942), de voormalige St Pancratiusmulo (1931), de Schouwburg (1959), bioscoop Royal (1937) en uiteraard het Glaspaleis (1935). Programma 11.00 uur: Ontvangst in het Glaspaleis met koffie en vlaai. 11.15 uur: Openingswoord in de filmzaal door mr. Dr. A.H.A. Lutters, voorzitter van de procin- ciale commissie Limburg van de Bond Heemschut. 11.25 uur: Presentatie door ing. A.E.F. van Mastrigt, stadsbouw meester van Heerlen. 12.30 uur: Eenvoudige lunch. 13.00 uur: Wandeling door Heerlen met onder andere een uitgebreide bezichtiging van het Glaspaleis en een bezoek aan het interieur van het Stadhuis. 15.00 uur: Afsluiting met een drankje in bioscoop Royal tegen over het station, (de Intercity richting Eindhoven vertrekt om 15.57 uur). Desgewenst kunt u nog een bezoek brengen aan het Thermenmuseum en/of het geslaagde moderne over dekt winkelcentrum Corio bij het station. Toegang Leden Heemschut en hun intro ducés (maximaal drie personen) 10 p.p. Aanmelding Schriftelijk of per E-mail: Jac Neessen, Engelbert Dors- straat 27, 5971 VE Grubbenvorst, jacneessen@hetnet.nl, onder vermelding van uw naam, aantal deelnemende personen, adres, telefoonnummer en e-mailadres. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op bankrekeningnummer 45 47 94 665 ten name van het Monumentenhuis in Roermond onder vermelding van Excursie Bond Heemschut afdeling Limburg op 27 augustus 2005. Het definitieve en gedetailleerde programma met korte beschrijvin gen ontvangt u bij de ontvangst in het Glaspaleis. Er kunnen maximaal 80 bezoekers worden ontvangen. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst. De sluitingsdatum is zondag 15 augustus 2005. Inlichtingen Ad Bokhorst, tel. 045-5422069 Jolanda Janssen, tel. 046-4523424 De PC Gelderland is in overleg met de PC Limburg een excursie aan het voorbereiden in Gelderland en Noord-Limburg. Het belooft een gevarieerd programma te worden met 's morgens een bezoek en rondleiding in de met muurschilderingen en kleurrijke mozaïeken gedecoreerde Cenakel- kerk (1913-15, architectenJ. Stuyt en Jos. Margry) in de Heilig Landstichting bij Nijmegen. Daarna voert de tocht door het fraaie heuvelland ten zuiden van Nijmegen langs de dorpen Groesbeek en Breedeweg waar goede voorbeelden van weder opbouwarchitectuur te zien zijn. Na een onderbreking op Landgoed Roepaan in Ottersum, een voorm. zwakzinnigeninstituut dat is herbestemd en in restaura tie, wordt de tocht 's middags voortgezet. Doel is de nabij Afferden gelegen ruïne Bleijenbeeck, een voorm. kasteel uit begin 15 de eeuw, gebombar deerd in februari 1945. De ontwikkelingsplannen voor dit landgoed zijn een interessant onderwerp van ruimtelijke orde ning. De excursie wordt afgesloten met een bezoek, rondleiding en Engelse tea' in Jachtslot de Mookerheide (1902-05, architec ten Oscar en Henri Leeuw) Noteert u zaterdag 8 oktober alvast in uw agenda en let op het augustusnummer van het Heem schut tijdschrift, waarin het volle dige programma en de wijze van aanmelden zullen zijn aangegeven. Ria Koning Glaspaleis van architect Frits Peutz (1896-1974) uit de dertiger jaren, onlangs gerestaureerd. Foto Ad Bokhorst. v hl et Stadhuis van Heerlen, uit 1936-1942, ook van Peutz. Foto Ad Bokhorst. J Jr *'4T

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 41