Excursie Amsterdam 'Mokum: van mirakel tot moskee' Excursie Flevoland naar monumentaal Almere Landelijke Heemschutdag 38 Service juni 2005 Dinsdag 30 augustus en donderdag 1 september 2005 In 1345 vond het Mirakel van Amsterdam plaats. Spoedig verrees op de plaats van het wonder de kapel 'de Heilige Stede'. Aan het Mirakel werden talloze wonderen toegeschreven zodat Amsterdam een echte pelgrimsstad werd. Na De oorspronkelijke zerkenvloer van de Nieuwezijds Kapel. Foto: D. Mulder. de Alteratie van Amsterdam in 1578 werd het calvinisme de nieuwe godsdienst en moesten de katholieken hun kerken afstaan. De Alteratie betekende het begin van een enorme groei van Amsterdam. Immigranten uit verschillende landen stroomden de stad binnen. Zowel het Mirakel als de immigratie hebben bijge dragen aan de grote economische groei en de welvaart van Amsterdam en hebben belangrijke monumenten nagelaten. In het monumentenjaar van het 'Religieus Erfgoed' maken wij een wandeling langs de overblijfselen van de Middeleeuwse pelgrimsstad. Ook bezoeken we de godshuizen van verschillende (migranten)groepen in Amsterdam. Programma 10.30 uur: Ontvangst met koffie in restaurant David Goliath, Kalverstraat 92 (binnenplaats Amsterdams Historisch Museum) tel.020-62 3 67 3 6. Welkomstwoord en inleiding. 11.00 uur: Start wandeling door het oude kloostergebied van Amsterdam en bezoek aan een schuilkerk en de Armeense Kerk. 13.00 uur: Lunch in het Hoog duits synagogencomplex (Joods Historisch Museum). 13.45 uur: Vertrek per tram naar de Fatihmoskee. Na bezoek aan Nieuwezijds Kapel, Rokinzijde. Oorspronkelijk de Kapel ter Heilige Stede genoemd, gebouwd op de plek van het wonder van de Heilige Hostie. De kapel werd gesloopt in 1900 en maakte plaats voor een kleinere kerk (1912). Prent uit 1663. de moskee voortzetting wandeling en tot slot bezoek aan de Noorderkerk. 15.30-16.00 uur: Einde. Kosten Leden Heemschut 12.50 p.p., niet-leden 14.90 p.p. inclusief koffie en 'kosher style' lunch. Exclusief strippenkaart, entree gelden en donaties. Inschrijving Mevr. G.L. Oen, 020-6258173. Uitsluitend telefonisch vanaf 09.00 uur van 10 juni tot 30 juni! Het maximale aantal deelnemers per wandeling bedraagt 20 perso nen. Na de telefonische aanmel ding dient het verschuldigde bedrag overgemaakt te worden op rekeningnummer 162226 van Heemschut Commissie Amsterdam. Deelname is pas definitief na ontvangst van het bedrag op deze rekening. Inlichtingen Mevr. G.L.Oen, 020-6258173. Zaterdag 3 september Ook dit jaar houdt Heemschut Flevoland weer een regionale excursie. Er wordt een dagpro gramma opgesteld voor een bezoek aan de snelst groeiende Nederlandse stad: Almere. Op zaterdag 3 september volgt na een ontvangst door Heemschut-lid burgemeester Annemarie Jorritsma een nadere kennismaking met de stedenbouwkundige ontwikkelin gen die zich in de nu bijna drie decennia Almeerse geschiedenis hebben voorgedaan. Nadere berichten volgen via het tijdschrift en de website www.Heemschut.nl. Zaterdag 17 september Voor de jaarlijkse ledenexcursie op 17 september a.s. hebben we deze keer gekozen voor Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug en het Kromme Rijngebied. Het thema sluit aan op dat van de landelijke Open Monumenten Dag 'Religie en kastelen'. Dat impliceert dat u in de gelegenheid wordt gesteld een aantal kastelen en kerken te bezoeken die slechts voor bepaalde gelegenheden of anders nooit voor bezoek geopend zijn. Ook in landschappelijk opzicht zijn beide gebieden zeer de moeite waard. De Utrechtse Heuvelrug wordt, naast fraaie bossen, geken merkt door stuwwallen die dateren uit het pleistoceen zo'n 150.000 jaar geleden. Noord-Europa was toen enkele malen bedekt door ijs, dat vanaf Scandinavië naar het zuiden kwam afzakken. Het Kromme Rijngebied is van oudsher een fruitteeltgebied met nog een groot aantal hoogstam fruitboomgaarden. Een kenmerk van het van oorsprong moerasge bied rondom de Langbroeker wetering zijn de ten behoeve van ontginning uitgegeven 'copes', percelen met een breedte van circa 100 meter en een standaardlengte van 1250 meter. Zo ontstond het zogenoemde 'copenlandschap'. De locatie waar de landelijke Heemschutdag zowel wordt begonnen als afgesloten ligt op een steenworp afstand van NS station Driebergen-Zeist: land goed De Reehorst, Iona gebouw van de Vrije Hogeschool. In het augustusnummer informe ren wij u uitgebreid over het programma en de verschillende (deel)excursies. Tevens vermelden wij hoe u zich kunt inschrijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 40