juni 2005 Heemschut Het museum in restauratie. Het gerestaureerde Spoorwegmuseum. stucplafonds, lambriseringen en deuren werden verwijderd. Versieringen en ornamenten werden zoveel mogelijk verwijderd of wegge werkt om een strak en eigentijds uiterlijk te verkrijgen. In de daaropvolgende decennia zouden ook andere interieurelementen geleide lijk verdwijnen. In 2000 werd besloten tot een rigoureuze verbouwing van het Spoorwegmuseum. Daarbij diende ook het stationsgebouw weer in zijn oude luister te worden hersteld. Geen eenvoudige opgave voor architectenbureau Vlaardingerbroek en Wevers, die de opdracht kreeg om zowel een cultuurhistorisch onder zoek te plegen als de restauratie van het Maliebaanstation uit te voeren. Met niet veel meer dan enkele bouwtekeningen, bestekken en wat oude foto's moest bepaald worden hoe het gebouw er in 1874 zou hebben uitgezien. Op basis van oude verfsporen en vergelijking met andere stationsgebouwen uit die periode werd begonnen met de restauratie. Sfeer van Luxe Rondlopend in de herstelde vertrekken kan worden vastgesteld met hoeveel oog voor verfraaiende details zowel de bouwmeesters als de restauratoren tewerk zijn gegaan. Zo zijn de korintische kapitelen en het rond- fries in de centrale hal verguld, en werd onder oude pleisterlagen een wandversiering met florale motieven ontdekt, die weer volgens het oorspronkelijke patroon zal worden aange bracht. Vloeren van kleurig natuursteen en wandversieringen van Engels sierbehang scheppen een sfeer van luxe die nu nog alleen in oude landhuizen wordt gevonden. In enkele vertrekken zijn originele 19de-eeuwse interi eurelementen geplaatst, zoals een antiek houten buffet uit station Bergen op Zoom en een kapsalon uit 1920, afkomstig van station Dordrecht. Pronkstuk is de door het Haags Historisch Museum geschonken Koninklijke Wachtkamer uit Station Den Haag Staatsspoor: een juweeltje van interieurarchitectuur, in 1892 ontworpen door Mutters in neo-renaissance- stijl. Rijkversierd houtsnijwerk en hand geschilderde plafonddecoraties geven het vertrek een inderdaad koninklijke allure. Het onlangs heropende Spoorwegmuseum kan zich geen fraaier en stijlvoller entree wensen dan het in oude luister teruggebrachte Maliebaanstation. Maarten hemmens is PR-adviseur van Heemschut Utrecht. De vestibule van het station in restauratie. nmniïïT NEDERLANDS SPOORWEGMUSEUM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 37